Google+

Arama formu

SRİ LANKA VE SİGİRİYA KALESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi GÖKÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sigiriya Kalesi, oldukça yüksek bir tepeye kurulmuş eski bir yerleşim yeri. Aslında yerleşim yerinden ziyade bir tepenin üzerine kurulmuş bir saray.

4. yüzyılda inşaa edilmiş olan Sigiriya Kalesi, Unesco’nun dünya kültür mirasları listesinde yer alıyor. Diğer adı Aslan Kayası anlamına gelen Lion’s Rock. Tabii bu adı neden verdiklerini tepeye çıktıktan sonra kalenin devasa giriş kapısını gördükten sonra daha net anlıyoruz. Gerçi zaman içinde hasar gördüğü için tek parça bir aslan olarak görünmüyor ama tepeye çıkmadan göreceğiniz müze de 3D olarak canlandırmasını görebiliyorsunuz. Çok etkileyici.

Geniş bir düzlükte tek başına duran yaklaşık 200 metre yüksekliğinde volkanik bir kaya. Ve üzerinde bulunan devasa kale. Etrafı ise hendek ile çevrili. Bu hendekler döneminde insan eli ile yapılmış. Bu hendekte eskiden yaşayan timsahlar şu anda pek yok. Yine de bir tane görme şansını yakaladık.

Sigiriya

Sigiriya bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Çevre düzenlemesi çok muntazam. O dönemim koşullarında yapılmış olan su kanalları ve su fıskiyeleri ise insanı şaşırtıyor. Hendekten sonra sıra sıra bahçelerden geçiyoruz.

Kayanın etrafında asma köprüler ve merdivenler ile çıkılan bir yol var. Tepeye tırmanmak için 1.200 civarında dik basamak çıkmamız gerekecek. O sıcağın altında zorlu bir tırmanış olacağı kesin ama biz kararlıyız ve çıkacağız.

Sigiriya-1

Sigiriya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Asiri HomeStay, Sigiriya Farm House, Sigiriya Rock View Home Stay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sigiri Anu Homestay, il Frangipane, Best Alliance Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Thick Forest, Pidurangala Villas, Sunrise Cottage gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Danushi Homestay, Passion Ray Villa & Tree Hut, Walawwa Home Stay (Villa Sigiriya) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sigiriya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Burası eski dönemlerde kralın sarayı olmanın yanı sıra, Budist rahiplerin de dini bir merkezide olmuş.

Tırmanışa başladıktan bir müddet sonra dar bir alana geliyoruz. Burada hala kendini koruyabilmiş orijinal eski resimler var. Kök boyalarla yapılmış 1600 yıllık resimler hala aynen duruyor.

Sigiriya-2

Biraz daha ilerleyince ayna duvarına geliyoruz. O zamanın teknolojisiyle ayna olmadığı için, bildiğimiz kayaların üstüne çeşitli yağlar sürerek ayna şekline getirmişler. Bal mumu, mermer taşı ve kalsiyum karbonattan oluşan bir karışım kullanılmış. Amacı hem kral yolu denilen yolu güzelleştirmek, hem de karşı duvarda bulunan resimleri ayna yoluyla çift katına çıkartmak.

Tepede sarayın olması gereken yere varınca, sarayın girişinde olması gereken aslan figürünün olduğu yeri gösteriyor rehberimiz. Şu anda sadece ayağı görünüyor ve zamanında ağzının olduğu yerde sarayın girişi varmış.

Sigiriya-3

Burada biraz soluklanıyoruz. Çoğu bitti, azı kaldı ama bu noktadan sonra merdivenler daha da dikleşiyor. Yukarı çıkınca manzara gerçekten harika. Tüm etraf bölgeye hakim bir tepe. Yani tüm yorgunluğumuza değdi.

Eskiden en tepede iki katlı bir bina varmış, fakat şu anda sadece binanın bulunduğu yer zar zor seçilebiliyor. Saraydaki büyükçe havuzun tek su kaynağı yağmur suyu ve tek parça kayadan oyularak yapılmış. Gerçekten Sigirya insan gücünün çok güzel bir örneği.

Sigiriya-4

Şu konuda dikkatli olmakta yarar var. Bu bölge de dönem dönem eşek arısı saldırısı olabiliyormuş. Bu uyarıları da ara ara koydukları tabelalarla yapmışlar. Tamil iç savaşı döneminde hükümet tamilleri bastırırken, arı kovanlarına zarar vermemiş. Çünkü düşüncelerine göre ormanın asıl sahipleri hayvanlardır, bizler ise misafiriz. Bu nedenle arı kovanlarına zarar vermemişler. Bu nedenle daha önce de bu bölge de eşek arısı çok olduğundan bu tarz saldırı da olabiliyormuş. Biz şanslıydık ki, hiç birimiz ısırık almadan Sigiriya’yı doya doya dolaştık.

NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
NURHAN YILMAZ
Cum, 05/15/2015 - 15:33
Binikiyüz basamaklı merdiveni çıkmak oldukça zahmetli,aaaaancak yukarı çıktığınızda kesinlikle değdiğini anlıyorsunuz

GÖKÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim. HASAL’den 2000 yılında mezun olduktan sonra babamın yolunu izleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeye hak kazandım ve Cerrahpaşa’lı olmanın ayrıcalığını yaşadım. 2008 yılında girdiğim TUS sınavı...