Sri Lanka'nın En Güzel Yeri: Sigiriya

Sri Lanka dünyanın en değişken adalarından biri olsa gerek. Tarihi, kültürü, vahşi doğası ya da nefes kesici kumsalları kendi içlerinde bir ziyareti hak ediyor; hepsi bir araya gelince, adada seyahat etmek eşsiz bir deneyime dönüşüyor.

Fotoğraf | Dev Buda, Dambulla

Sri Lanka’nın en güzel yeri, Colombo’daki uluslararası havaalanından gelirken şöyle bir tur atarak görülebilir. Bir iki saat içinde Sigiriya’ya ve muazzam bir kayanın üzerindeki ünlü sarayına ulaşırsınız. Çevredeki düzlüğün tepesine bir kule gibi dikilen 200 metrelik bu kaya, çok eski devirlerde patlamış bir yanardağdan çıkan magmanın katılaşmasıyla oluşmuş.


Fotoğraf | Diş Tapınağı, Kandy

Singhales Kralı Kasyapa sarayı MS 5. yüzyılın sonunda, eskiden bir Budist manastırın bulunduğu yere yaptırmış. Sarayın kalıntılarını görmek için yapılması gereken tırmanış kalbi zayıf olanlara göre değil, özellikle de dökme demirden döner merdivenin yarısında yolunuzu uzatıp bir çıkıntının altındaki yarı çıplak kadın fresklerini görmeye giderseniz. Tepeye vardığınızda manzara Kandy çevresindeki dağlara kadar muhteşem.

 

Fotoğraf | Sigiriya Tapınağı


 Fotoğraf | Sigiriya Aslan Kayası
 

Sigiriya, adanın terk edilmiş eski başkentleri Anuradapura ve Polonnaruwa’yı keşfetmek için iyi bir çıkış noktası. İkisinde de birçok Budist kutsal emaneti var, stupalar (kutsal emanetlerin saklandığı kubbeli yapılar) ve Buda’nın dev resimleri dahil. Polonnaruwa, ikon haline gelen ve Sri Lanka’nın birçok turistik yayınında görülen, boylu boyunca uzanmış Buda’nın da yuvası.
Sri Lanka’da oldukça kalabalık bir vahşi fil nüfusu var, çoğu kırsal alanda başıboş dolanıyor gibi; göç koridorları bir sürü ulusal parkı birbirine bağlıyor. Sigiriya’dan kısa bir mesafedeki Minneriya çok eskiden kalma, insan yapımı bir gölün etrafına kurulmuş, bu kesintisiz su kaynağı kurak mevsimde yüzlerce fili kendine çekebiliyor, orayı bu hayvanları görmek için en iyi parklardan biri haline getiriyor.

 

Fotoğraf | Botanik Bahçeleri, Kandy
 

Kandy, Sigiriya’nın araba ile birkaç saat güneyinde, yol üzerinde Dambulla’daki mağaralar silsilesi görülmeye değer. Bunlarda süslü freskler ve Buda’nın çok eski resimleri var, bazıları MÖ 1. yüzyıla kadar gidiyor.

Kandy şehri Diş Tapınağı’yla (Sri Dalada Maligava) ünlü, Sri Lanka’daki en kutsal emanet burada: Lord Buda’nın bir dişi. Altın muhafazası günde üç kez, kalabalık ve gürültülü bir ritüelle inananlara sunuluyor. Çılgın gibi çalınan davullara ve borulara eşlik eden hacılar ve turistler, uzun br kuyruk halinde, dişin tutulduğu açık şapelden geçiyorlar. Kandy geniş bir bölgeye yayılmış botanik bahçeleriyle de tanınıyor, bunların tarihi Britanya’nın adayı yönettiği döneme dayanıyor.

Sri Lanka çayıyla ünlü, hala Seylan Çayı olarak pazarlanıyor. Çay bitkisi, kahve yetiştirme çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanan Britanyalılar tarafından buraya Hindistan’dan getirilmiş. Çay üretiminin merkezi Nuvara Eliya, Kandy’nin araba ile üç saat kadar güneyinde ve denz seviyesinden 2000 metre kadar yukarıda. Çevredeki ve kasabaya çıkan bütün tepelerin bayırları çay bitkileriyle kaplı, çay toplayanlar hareket ederken onları çoğunlukla girift şablonlara sokuyorlar. Bu olağanüstü bitkinin yeni yaprakları bir aylık olunca elle toplanıyor; çoğunlukla baş döndüren yamaçlarda haftanın altı günü kadınlar yapıyor toplama işini.


Fotoğraf | Yala Ulusal Parkı
 

Hep leopar görmeye can attıysanız, Sri Lanka’nın güney sahilindeki (Nuvara Eliya’dan araba ile beş saat kadar uzaklıktaki) Yala Ulusal Parkı, dünyada gidilecek en iyi yerlerden biri olsa gerek. Buradaki leopar nüfusu kalabalık olmakla kalmıyor, yırtıcılıkta birinci olan bu koca kediler Afrika’daki kadar zor bulunur da değiller. Yala, bir yığın file ve bir sürü ayıya da ev sahipliği yapıyor.


Fotoğraf | Deniz feneri, Galle 

Colombo’ya geri dönerken tarihi sahil kasabası Galle’den geçeceksiniz. Bu bölge 2004’teki tsunaminin en şiddetli vurduğu yerlerden biriydi. Binlerce kişi öldü ancak 1663’ten kalma Hollanda kalesinin duvarlarının koruduğu eski kasabadaki birçok kişi hayatta kaldı. Galle çevresindeki sahil şeridinde adanın en güzel kumsallarından bazıları var, çoğu ıssız, az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş.

Türkiye’den Colombo’ya uçak seferi aktarmalı olarak yapılıyor. Sri Lanka’da toplu ulaşım pek güvenilir değil, araç ve şoför kiralamak iyi olur. Jetwing Holidays sizin için bunu ayarlayabilir ve onların çok sayıda işletmesinden birinde kalırsınız. Sigiriya’daki zarif Vil Uyana, Nuvara Eliya’daki tarihi St Andrews ve Galle’deki lüks deniz feneri dahil. Kandy’deki işletme, şehirden 32 km uzaklıktaki nefes kesici Hunas Şelalesi’nin kıyısında. Şehre daha yakın olmak isterseniz, Jetwing, Citadel’i öneriyor. Yala’dakiler 2004 yılındaki tsunamide yıkıldığından Yala Köyü’nü tavsiye ediyorlar.