Vaci Caddesi (Vaci Utca)

Tuna Nehri paralelinde bulunan Vaci Utca Caddesi, sadece Budapeşte’nin değil dünyanın en güzel trafiğe kapalı alışveriş caddelerinden biridir. Caddenin renkli atmosferi, temizliği, çekiciliği ve mağazalardaki müşteri hizmetleri kalitesi ile Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken sokaklarından olduğu söylenebilir.

Vaci Utca Caddesi’nin tarihçesine kısaca bir bakış atalım. Ortaçağlarda Budapeşte, şu anki Deak Ferenc Utca Caddesi’nin bulunduğu noktada o zamanlara özgü bir şehir duvarı ile çevrelenmişti. Vaci Utca ilk yapıldığında, burası şehrin girişlerinin birinin yer aldığı ve zamanla Vörösmarty Meydanı’na dönüşen bir merkez bulvarmış.

18. yüzyıl boyunca kurulan Vaci Utca Caddesi ve büyük binalar, hala oldukları gibi tüm görkemiyle dimdik ayaktalar. Cadde boyunca pek çok konağın geçmişinin, 19. ya da 20. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. İlk kurulduğunda, Vaci Utca, şehrin varlıklı ailelerinin oturduğu popüler bir lokasyonmuş. Cadde, şimdilerde perakendeciler, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkanları, oteller, restoranlar ve kafelerle dolup taşıyor. Şehirdeki en seçkin noktalardan birisi olarak bilinen Vaci Utca Caddesi’nde, lezzetli Macar tatlılarından yiyip bir kadeh içki eşliğinde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Budapeşte’ye kadar gelip Vaci Utca Caddesi’nde yürüyüş yapın ve kendinizi eski Macar asilzadeleri gibi hissetmenin tadını çıkarın.

Ziyaret Bilgileri: Hep Açık

Adres: Vaci Utca Caddesi, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi:Tram 2 hattına binip Vigadó tér durağından ya da M2 ve M3 metrosuyla Deák Square durağından Tuna Nehri’ne doğru yürüyerek caddeye ulaşabilirsiniz.  inerek biraz Tuna Nehri’ne doğru yürümeleri gerekiyor.

Yakın Yerler:Macar Ulusal Müzesi, Tuna Nehri