Hundertwasser Evi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Hundertwasser Evi, Ekspresyonist mimarinin bir ürünü olan farklı bir yapıdır. Hundertwasser Evi, ünlü sanatçı Freidensreich ‌Hundertwasser ve mimar Joseph Krawina’nın ortaklaşa çalışmasıyla yapılmış bir yapıdır. Sanatçının bu yapının tasarımında Barcelona şehrinde yapmış olduğu mimari eserleri ile dikkat çeken Gaudi’yi örnek aldığı düşünülmektedir. Mimari alanda bu ikili önemli oranda benzerlik göstermektedir.

Yapı bünyesinde 53 daire ile 4 dükkan ve 16 özel teras bulunmaktadır. Terasların tamamının zemini toprakla kaplanmış ve üzerlerine toplamda 250 adet ağaç dikilmiştir. Bu fikirler yapıya çok özgün bir hava katmıştır.

Apartman içerisinde yaşayanlar vardır. Bu sebepten dolayı bu eşsiz yapı direkt olarak gezilebilecek bir yer değildir. Bununla birlikte apartmanın altındaki hediyelik eşya dükkanında eşsiz mimarinin tüm dokusu hissedilebilmektedir. Bu ilginç ve estetik yapı ile çok sayıda fotoğraf çektiren ziyaretçiler, ardından yine aynı isimlerin imzasını taşıyan Kunst ‌Haus ‌Wien’i de ziyaret edebilirler. Bu esere ziyaret için Hundertwasser Evi’nden 5 dakika kadar yürümeniz yeterli olacaktır.

Bu binanın en dikkat çekici özelliklerinden apartman sakinlerinin kendi pencere önlerini tasarlamak konusunda serbest olmalarıdır. Çok farklı bir tasarıma sahip olan bina uzun yıllardan beri Viyana şehrinin en dikkat çekici yerlerinden birisi olmuştur.

1983’te yapımına başlanan binanın yapım süreci 2 yıldır. İnşaatın bu kadar kısa sürmesinde binaya sıfırdan başlanmaması faktörü etkili olmuştur. Öyle ki söz konusu bina 1983’te toplu konut çalışması adıyla yapılmaya başlanmıştı. Yapının açılmasından kısa bir zaman sonra binanın direkt karşısına turistler için dinlenmelik bir yer açılmıştır. Gelen turistler bu mekanda yiyip, içip dinlenebilirler. Sıradan bir bina olmaktan çok öteye giden bu yapı, her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği uğrak mekanlardan birisidir.

Adres: Kegelgasse 37-39, Viyana 1030, Avusturya.

Yakın Yerler: Johann Strauss Monument, Stadpark, City Airport Train Cat, Church of the Teutonic Order, Franziskanerkirche, St. Virgil Şapeli, Aziz Stephen Katedrali, Graben and Kohlmarkt, Dominik Kilisesi, Postsparkasse, Anker Clock.

Yol Tarifi: Hundertwasser Evi’ne en yakın mesafede olan metro durağı Landstrabe Wien Mitte adlı duraktır. Bu duraktan Hundertwasser Evi’ne ulaşımınız yürüyerek 10-15 dakika sürecektir. Durak ile ev arasındaki mesafe 1 km’dir. Yürümeyi tercih etmeyenler için 1 nolu tramvay hattı kullanılabilir seçeneklerden birisidir.