Vitoşa Bulvarı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın ana ticaret ve alışveriş caddesi olan Vitosha Bulvarı, gösterişli mağazalar, restoranlar ve kafeler ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Bu ihtişamlı bulvar, Nedelya Meydanı’ndan Southern Park’a kadar uzanır. Bulvarda ve komşu caddelerde pek çok ünlü markanın mağazası yer alır. Versace, Escada, Bulgari, D&G, La Perla, Lacoste, Van Laak, Ermenegildo Zegna, Tru Trussardi, Moreschi, Marella, Max Mara, Gianfranco Ferré, Emporio Armani, Tommy Hilfiger, Boss, Baldinini gibi lüks ve pahalı markalar, Vitosha Bulvarı’nda boy gösterir.

Bulvarda, Ulusal Kültür Sarayı ve ünlü Bulgar şair Peyo Yavorov’un yaşayıp öldüğü Sofya Mahkeme Binası gibi göze çarpan binalar bulunur.Vitosha ve Patriarch Evtimii bulvarlarının köşesi, buluşmalar için oldukça popüler yerlerdir. Vitosha Bulvarı, Sofya’nın hemen yanıbaşındaki dağdan sonra ismini almıştır. Bulvar, Bulgaristan’daki Osmanlı hükümdarlığı esnasında düzenlenmiş ve 1883’teki kurtuluşun ardından Vitosha ismini almıştır.

Vitosha Bulvarı, ilk olarak alçak katlı binalardan oluşuyordu fakat birinci ve ikinci dünya savaşı arasındaki dönemde, kocaman halk binalarının yapıldığı muhteşem bir alışveriş caddesine dönüştü. Böylece Vitosha’nın silueti tamamıyla yenilenmiş oldu. Daha sonra Vitosha Bulvarı’nda 2007 senesinde, 1930’ların Sofyasının tarzını yenileştirecek bir restorasyon gerçekleştirildi. Bu yenilenme esnasında, tarihi banklar, sokak ışıkları, yeşil alan, çeşmeler, açık hava barları ve Aziz Nedelya Kilisesi’nde dünyanın farklı yerlerindeki başkentlerin saatlerini gösteren bir saat kulesi eklenmiştir. 2013 senesinde ise bulvarda ilave bir restorasyon gerçekleştirilmiştir.

Araç trafiğine kapalı olan ve Sofya’nın nezih havasına hava katan bulvar, canlı havası ile neden Sofya’da olduğunuzu size bir kere daha hatırlatacak nitelikte. Şehrin kalbinin attığı Vitosha Bulvarı’nda oturup birkaç kadeh eşliğinde leziz bir yemek yiyin. Alışveriş yapmasanız bile birbirinden şık mağazaların vitrinlerine göz atın. Vitosha Bulvarı’nın, şehrin vazgeçilmez bir noktası olduğunu unutmayın. Ayrıca global bir emlak şirketinin 2007 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Vitosha Bulvarı’nın, dünyanın en pahalı 22. alışveriş caddesi olarak seçildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Adres: Vitosha Bulvarı, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: Ulusal Sanat Galerisi’ne 20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro)

Toplu Taşıma Seçenekleri: Tramvay 1, 6, 7; Metro M1 ve M2 hattı, Otobüs N4 geçmektedir.

Yakın Yerler: The Red Flat, Chilli Hills