Google+

Arama formu

Sofya

Turistik açıdan Balkanların oldukça ilgi gören ülkelerinden biri olan...
Devamı oku
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın resmi dili Bulgarca’dır. Şehirde...
Devamı oku
Watertower Sanat Festivali Gelenekselleşmiş Watertower Festivali...
Devamı oku
Yılın İlk Günü (Ocak 1) Bulgaristan Milli Günü ( Mart 3) Paskalya (...
Devamı oku
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın havalimanı, Sofya Havalimanı’dır...
Devamı oku
Sofya’nın köklü ve eski tarihi sayesinde şehirde gezilecek birçok yer...
Devamı oku
  Sofya, modern bir şehrin alışverişte sunabileceği her şeyi...
Devamı oku
Bulgaristan, Antik Çağ’dan beri Roma, Osmanlı, Hunlar gibi birçok...
Devamı oku
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da ılıman karasal iklim hakimdir....
Devamı oku
Sofya hem küçük bir şehir olduğundan hem de ulaşım ağı çok kaliteli...
Devamı oku
Sofya’nın gece hayatı oldukça hareketli, canlı ve kesintisizdir. Hiçbir...
Devamı oku
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır....
Devamı oku
Balkanların merkezinde yer alan Bulgaristan, oldukça köklü ve zengin...
Devamı oku
Bulgaristan (GMT+3) ile Türkiye (GMT +3) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
Köklü bir tarihe sahip olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya tarihî...
Devamı oku
Bulgaristan’nın başkenti olan Sofya’da para birimi olarak Bulgar leva’sı...
Devamı oku
T.C. BULGARİSTAN- SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ Telefon : +(359) 2 935 55 00...
Devamı oku
Acil yardım: 150 Yangın: 160 Polis: 166
Devamı oku
Bulgaristan’da farkılı etnik grupların yaşaması Bulgar Mutfağı’nı da...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BGN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 1℃
Mar 5℃
Nis 10℃
May 14℃
Haz 17℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 16℃
Eki 11℃
Kas 4℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus:1.3 Milyon / Dil: Bulgarca / Para Birimi: Bulgar Leva / İklim: Karasal İklim   / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2

Sofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balkanların merkezinde yer alan Bulgaristan, oldukça köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Rumlar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan Bulgaristan toprakları birçok kültürü içinde barındırmaktadır. Bulgaristan, Asya ve Avrupa arasında bir geçiş yeri olup Bulgar kültürünü, mimarisini, mutfağını ve geleneklerini halen yaşamaktadır.

1300 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalan Bulgaristan, 300 yıl kadar da Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. 1875 yılında başlayan isyanlar ve 2. Balkan savaşından sonra Bulgarlar bağımsızlığını ilan etmişlerdir. Bulgaristan, 3 Ekim 1908’de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1944’deki siyasi olaydan sonra Bulgaristan komünist rejimi kabul etmiştir. 1989’da ülkede bulunan Türklere kendi isimlerini kullanma ve serbestçe ibadet etme özgürlüğü getirilmiştir. Şehrin mimari yapısı, komünist rejimin etkisinde iken değişmiştir.

Sofya’nın tarihi de tıpkı Bulgaristan’ınki gibi köklü ve eskidir. Bugün Sofya’nın nüfusu yaklaşık 1.3 milyondur. 7 milyonluk Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Sofya son on yılda hem ekonomik hem de turistik açıdan çok fazla gelişmiştir. Son yıllarda balkan ülkelerinden göç almakta olan Sofya’nın binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca birçok millete ev sahipliği yapan Sofya, bu sayede çok zengin ve harmanlanmış bir kültüre sahip olmuştur. Sofya’da MÖ 7. yüzyılda yerleşmiş bir kabilenin tarihi kalıntıları bulunmuş bu da şehrin yaklaşık 7 bin yıl önce yaşadığını kanıtlanmıştır.

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya’nın köklü ve eski tarihi sayesinde şehirde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Başta Bulgar kültürü etkisini hissettiren Sofya’da birçok farklı kültürün izlerine rastlamak da mümkündür. Avrupa’nın en eski şehirlerinden olan bu yerde eski caddeler, manastırlar ve çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Şehir, 1930’lardaki modernleşme hareketi ile birlikte gelişmiş ve bir Avrupa şehri olarak kabul görmüştür. Şehrin önemli yerlerinin birbirine yakın olması da gezmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sofya Nerededir?

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Bulgaristan’ın en büyük şehri olan Sofya, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzası’nda yer almaktadır.

Sofya’ya Ne Zaman Gidilir?

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da ılıman karasal iklim hakimdir. Yeşil alanlar açısından oldukça zengin olan Sofya, ormanları sayesinde yazları daha serin bir havaya sahiptir.

Mayıs ayında yükselmeye başlayan sıcaklıklar temmuz ayında en yüksek halini almaktadır. Temmuz ayındaki sıcaklıklar yaklaşık 25 dereceyi bulmaktadır.

Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesine rağmen her zaman aynı seviyede değildir. Nisan ayıyla birlikte artan yağışlar yaz boyunca devam etmektedir. Çok fazla olmayan yağışlar turizmi etkilememektedir.

Sofya’da kışlar güneşli olmasına rağmen kar yağışı oldukça fazladır. Kar kalınlığı 20 santimetreyi bulan Sofya’da sis de çok fazla görülmektedir.

Sofya ziyareti için en iyi sezon yaz dönemidir. Bahar aylarında ise Sofya en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bahar aylarındaki hava durumu da şehri gezmek için oldukça uygundur.

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın havalimanı, Sofya Havalimanı’dır. Havalimanı şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüslerle şehir merkezine rahatça ulaşılabilmektedir. Otobüs biletleri, otobüs terminalinde bulunan gişelerden alınabilmektedir. Bununla birlikte havalimanından şehre ulaşmak için taksi de kullanılabilmektedir. Taksiye binmeden önce ise fiyat sormak daha iyi olacaktır.

Uçakla Gidiş: İstanbul-Sofya arası uçuşların tamamı aktarmasız uçuşlardır. İstanbul’dan Sofya’ya günde birkaç uçuş bulunmaktadır.

Ülkede şehirlerarası otobüs ağı da modern ve geniştir. Bununla birlikte birçok özel otobüs şirketi olmasından dolayı da fiyatlar oldukça uygundur.

Sofya’da Nerede Kalınır?

Köklü bir tarihe sahip olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya tarihî güzellikleri, farklı kültürü ve hareketli sosyal yaşamı ile özellikle kültür turizmini sevenlerin tercihi olmaktadır. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya’da gezerken tarihî camileri, manastırları ya da kiliseleri inceleyebilir; Sofya Tarih Müzesi, Muzeiko ya da Ulusal Askeri Tarih Müzesi gibi önemli müzelerine uğrayabilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde her yıl binlerce turisti ağırlayan Sofya şehri, konaklama açısından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. 5 yıldızlı otellerden motellere kadar farklı bölgelerdeki pek çok konaklama tesisi arasından seçim yapabilirsiniz.


Sofya’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sofya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Sofya pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sofya Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sofya Otelleri
En Uygun Fiyatlı Sofya Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Sofya Otelleri
Sofya Ev Kiralama

Sofya Otelleri

Turistik açıdan Balkanların oldukça ilgi gören ülkelerinden biri olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya şehri; köklü tarihi, doğal güzellikleri, tarihî yapıları ve hareketli sosyal yaşamı ile her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Yaklaşık 7.000 yıllık geçmişi ile farklı kültürleri bir arada barındıran şehirde Bulgarların kendilerine has kültürlerini mimaride, yemeklerde ve sosyal yaşamında görmek mümkün. Kızıl Ordu anıtları, camileri ya da kiliseleri ile tarih sevenlerin ilgisini çeken şehirde Aleksander Nevski Katedrali, Sofya Arkeoloji Müzesi, Sofya Tarih Müzesi ve Boyana Kilisesi’ne uğramayı unutmayın. Tüm bu özellikleri ile her yıl binlerce turisti ağırlayan Sofya şehrinde konaklama için de pek çok seçenek bulunuyor. Şehir merkezine yakın ya da uzak olması fark etmez, Sofya’da gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağı bulunduğundan bütçenize ya da zevkinize göre şehrin farklı noktalarında konaklayabilirsiniz.


Sofya Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sofya otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Sofya İçi Ulaşım

Sofia_metro_at_Musagenitsa.jpg

Sofya hem küçük bir şehir olduğundan hem de ulaşım ağı çok kaliteli olduğu için şehir içinde ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, tramvay ve metro şehrin her tarafına ulaşım sağlamaktadır. Şehre gidildiğinde telefondan kullanılabilecek bir uygulama ile otobüs saatleri öğrenilebilmektedir.

Otobüs biletleri oldukça uygun olup duraklardan alınabilmektedir. Birçok Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi alınan biletler otobüste delinmelidir. Bir gün, bir hafta gibi süreler için de bilet alınabilmektedir.

Sofya Mutfağı

Sofya Mutfağı

 

Bulgaristan, Antik Çağ’dan beri Roma, Osmanlı, Hunlar gibi birçok devlet ve kültüre ev sahipliği yapmış ve tarihi boyunca oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Birçok kültürü içinde barındıran ve harmanlayan Sofya, bunu yemeklerinde de net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Oldukça ünlü olan Sofya mutfağı leziz yemeklerle doludur. Bunlardan ilki Meshana Skara’dır. Bulgar yemeklerinde et olmazsa olmazdır ve çok fazla sevilmektedir. Meshana Skara farklı türdeki ızgara et yemeğidir. Genellikle köfte, kıyılmış uzun et (kepapche), domuz eti biftek, şiş ve İtalyan sosisi bulunmaktadır. Yanında da Shopska Salata ile servis edilmektedir. Shopska salata ise Bulgaristan’da en çok sevilen salata çeşididir. Yaz için oldukça kolay ve lezzetli olan salata basit gibi görünmektedir. Ancak salatanın içindeki Bulgar Beyaz peyniri (sirene), bu salatayı eşsiz kılan tadın sahibidir. Sirene Bulgar peynirlerinin en iyisidir. Sofya’ya gidildiğinde shopska salatası kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Sofya’da Gece Hayatı

Sofya’da Gece Hayatı


Sofya’nın gece hayatı oldukça hareketli, canlı ve kesintisizdir. Hiçbir yasak olmayan Sofya gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Alkolün oldukça ucuz olduğu şehirde her kulüpte büyük ve eğlenceli partiler yapılmaktadır. Kafeler akşam saat altı gibi kapanmakta olup yerini partiler almaktadır. Sabah altı gibi biten partilerden sonra kahvaltı için açık olan birçok restoran bulunmaktadır.
Canlı müzikle eğlenmek için şehirde çok fazla seçenek bulunmaktadır. Kulüpler geleneksel Bulgar müziklerinden, rock, punk, reggae, elektronik ve pop olmak üzere birçok farklı müzik türünü çalmaktadır. Sofya’daki en büyük kulüpler, öğrenci kasabasında yoğunlaşmıştır. 16 üniversite bulunan Sofya’da, üniversiteler bölgesindeki eğlence çok daha iyidir. Sofya’da otobüsler gece çalışmadıkları için eğlence sonrası taksi tutmak gerekmektedir.

Sofya’da Festivaller

Sofya’da Festivaller

Watertower Sanat Festivali

Gelenekselleşmiş Watertower Festivali Sofya’da gerçekleşmektedir. Bulgar sanat festivali, küçük çapta başlamış yıllar geçtikçe gelişmiş ve birçok Bulgar sanatçının katılımıyla yapılmaya başlanmıştır. Etkinlik, çağdaş görsel sanatlarla ilgilenen ve uluslararası sanatçıların sunumu için oldukça önem taşımaktadır. Çağdaş sanatın Bulgar kültürü ve Doğu Avrupa’daki etkilerinin eserlerde gözler önüne serildiği Watertower Sanat Festivali, oldukça tarihi bir binada sergi yapmaktadır. Sofya’nın merkezindeki bir binada yapılan festivalin katılımcı sayısı her yıl artmaktadır.

Sofya’da Alışveriş


 

Sofya, modern bir şehrin alışverişte sunabileceği her şeyi sunmaktadır. Sayısız alışveriş merkezi, alışveriş caddeleri ve çok sayıda süpermarket bulundurmaktadır. Şehirdeki hediyelik eşyalar, gül yağı, elle boyanmış ikonlar ve yöresel çanak çömlekler gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Bütün bunlar ve çok daha fazlası şehrin etrafındaki dükkanlarda bulunabilmektedir. Alışveriş için en iyi yerler Alexander Nevsky Katedrali ve Bakanlar Kurulu Binası’nın bulunduğu alt geçittir.

Daha farklı ve bireysel bir hediye isterseniz yerel sanatçılar tarafından yapılan oyuncakları ve eşsiz eserlere sahip olan birçok zanaat dükkanı bulunmaktadır.

Yerel alkollü içkiler, Bulgar şarapları, meyveli içkiler, peynir, süt ürünleri veya kahvaltılıklar almak istiyorsanız uğranması gereken adreslerden ilki Tsentralni Hali olmalıdır. Genelde doğuya ait bir obje, hediyelik eşya, Osmanlı zamanlarından kalma kilim dokumaları ise Chiprovski’de bulunabilmektedir.

Sofya Saat Farkı

Bulgaristan (GMT+3) ile Türkiye (GMT +3) arasında saat farkı yoktur.

Sofya Para Birimi

Bulgaristan’nın başkenti olan Sofya’da para birimi olarak Bulgar leva’sı kullanılmaktadır. 1 Bulgar leva’sı yaklaşık 2 Türk lirasıdır.

Sofya Resmi Dili

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın resmi dili Bulgarca’dır. Şehirde İngilizce bilen insan sayısı ortalama seviyededir.

Sofya Türkiye Dış Temsilciliği

T.C. BULGARİSTAN- SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon : +(359) 2 935 55 00

embassy.sofia@mfa.gov.tr

web sitesi: http://sofya.be.mfa.gov.tr

Adres:

Boulevard Vassil Levski No:80 1000

Sofia – Republic of Bulgaria

Sofya Resmi Tatilleri

Yılın İlk Günü (Ocak 1) Bulgaristan Milli Günü ( Mart 3)

Paskalya (Nisan 14-17)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bulgar Ordusu Günü (Mayıs 8)

Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı (Mayıs 24)

Noel (25 Aralık)

Sofya İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 150

Yangın: 160

Polis: 166