Google+

Sofya

Sofya - : - / -
--℃
1 BGN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus:1.3 Milyon / Dil: Bulgarca / Para Birimi: Bulgar Leva / İklim: Karasal İklim   / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2

Sofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balkanların merkezinde yer alan Bulgaristan, oldukça köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Rumlar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan Bulgaristan toprakları birçok kültürü içinde barındırmaktadır. Bulgaristan, Asya ve Avrupa arasında bir geçiş yeri olup Bulgar kültürünü, mimarisini, mutfağını ve geleneklerini halen yaşamaktadır.

1300 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalan Bulgaristan, 300 yıl kadar da Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. 1875 yılında başlayan isyanlar ve 2. Balkan savaşından sonra Bulgarlar bağımsızlığını ilan etmişlerdir. Bulgaristan, 3 Ekim 1908’de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1944’deki siyasi olaydan sonra Bulgaristan komünist rejimi kabul etmiştir. 1989’da ülkede bulunan Türklere kendi isimlerini kullanma ve serbestçe ibadet etme özgürlüğü getirilmiştir. Şehrin mimari yapısı, komünist rejimin etkisinde iken değişmiştir.

Sofya’nın tarihi de tıpkı Bulgaristan’ınki gibi köklü ve eskidir. Bugün Sofya’nın nüfusu yaklaşık 1.3 milyondur. 7 milyonluk Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Sofya son on yılda hem ekonomik hem de turistik açıdan çok fazla gelişmiştir. Son yıllarda balkan ülkelerinden göç almakta olan Sofya’nın binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca birçok millete ev sahipliği yapan Sofya, bu sayede çok zengin ve harmanlanmış bir kültüre sahip olmuştur. Sofya’da MÖ 7. yüzyılda yerleşmiş bir kabilenin tarihi kalıntıları bulunmuş bu da şehrin yaklaşık 7 bin yıl önce yaşadığını kanıtlanmıştır.

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya’nın köklü ve eski tarihi sayesinde şehirde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Başta Bulgar kültürü etkisini hissettiren Sofya’da birçok farklı kültürün izlerine rastlamak da mümkündür. Avrupa’nın en eski şehirlerinden olan bu yerde eski caddeler, manastırlar ve çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Şehir, 1930’lardaki modernleşme hareketi ile birlikte gelişmiş ve bir Avrupa şehri olarak kabul görmüştür. Şehrin önemli yerlerinin birbirine yakın olması da gezmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Bulgaristan’ın en büyük şehri olan Sofya, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzası’nda yer almaktadır.

Geolocation

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da ılıman karasal iklim hakimdir. Yeşil alanlar açısından oldukça zengin olan Sofya, ormanları sayesinde yazları daha serin bir havaya sahiptir.

Mayıs ayında yükselmeye başlayan sıcaklıklar temmuz ayında en yüksek halini almaktadır. Temmuz ayındaki sıcaklıklar yaklaşık 25 dereceyi bulmaktadır.

Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesine rağmen her zaman aynı seviyede değildir. Nisan ayıyla birlikte artan yağışlar yaz boyunca devam etmektedir. Çok fazla olmayan yağışlar turizmi etkilememektedir.

Sofya’da kışlar güneşli olmasına rağmen kar yağışı oldukça fazladır. Kar kalınlığı 20 santimetreyi bulan Sofya’da sis de çok fazla görülmektedir.

Sofya ziyareti için en iyi sezon yaz dönemidir. Bahar aylarında ise Sofya en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bahar aylarındaki hava durumu da şehri gezmek için oldukça uygundur.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın havalimanı, Sofya Havalimanı’dır. Havalimanı şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüslerle şehir merkezine rahatça ulaşılabilmektedir. Otobüs biletleri, otobüs terminalinde bulunan gişelerden alınabilmektedir. Bununla birlikte havalimanından şehre ulaşmak için taksi de kullanılabilmektedir. Taksiye binmeden önce ise fiyat sormak daha iyi olacaktır.

Uçakla Gidiş: İstanbul-Sofya arası uçuşların tamamı aktarmasız uçuşlardır. İstanbul’dan Sofya’ya günde birkaç uçuş bulunmaktadır.

Ülkede şehirlerarası otobüs ağı da modern ve geniştir. Bununla birlikte birçok özel otobüs şirketi olmasından dolayı da fiyatlar oldukça uygundur.

Sofya’da Nerede Kalınır?

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da kalarak hem şehrin köklü tarihi hissedebilir hem de doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Bulgaristan’ın batısında bulunan Sofya, diğer şehirlerden çok farklı bir yapıya sahiptir. Kültürü, tarihi ve eserleri ile turistleri cezbetmekte olan şehirde birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunların başında lüks oteller, butik oteller ve hosteller gelmektedir. Sofya’da konaklama diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça uygundur. Şehrin doğal güzelliklerini görmek ve doğanın içinde kalmak isterseniz Vitosha bölgesi uygun olacaktır. Merkezde kalıp şehrin nabzını tutmak isteyenler ise ünlü katedralin etrafındaki konaklama seçeneklerini değerlendirebilirler.

Sofya’da konaklamak için merkezde bilinen yerlerin yanı sıra, Lozenets ve Oborishte de şehir merkezinde yer almaktadır. Bu bölgeler turistlerin daha çok tercih ettiği yerlerdir ve oldukça çekici olarak kabul edilmektedir. Diğer bölgelerde olduğu gibi bu bölgede de seçkin oteller bulunmaktadır.

Sofya onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sofya Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sofya Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sofya Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sofya Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sofya Otelleri

Sofia_metro_at_Musagenitsa.jpg

Sofya hem küçük bir şehir olduğundan hem de ulaşım ağı çok kaliteli olduğu için şehir içinde ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, tramvay ve metro şehrin her tarafına ulaşım sağlamaktadır. Şehre gidildiğinde telefondan kullanılabilecek bir uygulama ile otobüs saatleri öğrenilebilmektedir.

Otobüs biletleri oldukça uygun olup duraklardan alınabilmektedir. Birçok Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi alınan biletler otobüste delinmelidir. Bir gün, bir hafta gibi süreler için de bilet alınabilmektedir.

Sofya Mutfağı

 

Bulgaristan, Antik Çağ’dan beri Roma, Osmanlı, Hunlar gibi birçok devlet ve kültüre ev sahipliği yapmış ve tarihi boyunca oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Birçok kültürü içinde barındıran ve harmanlayan Sofya, bunu yemeklerinde de net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Oldukça ünlü olan Sofya mutfağı leziz yemeklerle doludur. Bunlardan ilki Meshana Skara’dır. Bulgar yemeklerinde et olmazsa olmazdır ve çok fazla sevilmektedir. Meshana Skara farklı türdeki ızgara et yemeğidir. Genellikle köfte, kıyılmış uzun et (kepapche), domuz eti biftek, şiş ve İtalyan sosisi bulunmaktadır. Yanında da Shopska Salata ile servis edilmektedir. Shopska salata ise Bulgaristan’da en çok sevilen salata çeşididir. Yaz için oldukça kolay ve lezzetli olan salata basit gibi görünmektedir. Ancak salatanın içindeki Bulgar Beyaz peyniri (sirene), bu salatayı eşsiz kılan tadın sahibidir. Sirene Bulgar peynirlerinin en iyisidir. Sofya’ya gidildiğinde shopska salatası kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Sofya’da Gece Hayatı


Sofya’nın gece hayatı oldukça hareketli, canlı ve kesintisizdir. Hiçbir yasak olmayan Sofya gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Alkolün oldukça ucuz olduğu şehirde her kulüpte büyük ve eğlenceli partiler yapılmaktadır. Kafeler akşam saat altı gibi kapanmakta olup yerini partiler almaktadır. Sabah altı gibi biten partilerden sonra kahvaltı için açık olan birçok restoran bulunmaktadır.
Canlı müzikle eğlenmek için şehirde çok fazla seçenek bulunmaktadır. Kulüpler geleneksel Bulgar müziklerinden, rock, punk, reggae, elektronik ve pop olmak üzere birçok farklı müzik türünü çalmaktadır. Sofya’daki en büyük kulüpler, öğrenci kasabasında yoğunlaşmıştır. 16 üniversite bulunan Sofya’da, üniversiteler bölgesindeki eğlence çok daha iyidir. Sofya’da otobüsler gece çalışmadıkları için eğlence sonrası taksi tutmak gerekmektedir.

Sofya’da Festivaller

Watertower Sanat Festivali

Gelenekselleşmiş Watertower Festivali Sofya’da gerçekleşmektedir. Bulgar sanat festivali, küçük çapta başlamış yıllar geçtikçe gelişmiş ve birçok Bulgar sanatçının katılımıyla yapılmaya başlanmıştır. Etkinlik, çağdaş görsel sanatlarla ilgilenen ve uluslararası sanatçıların sunumu için oldukça önem taşımaktadır. Çağdaş sanatın Bulgar kültürü ve Doğu Avrupa’daki etkilerinin eserlerde gözler önüne serildiği Watertower Sanat Festivali, oldukça tarihi bir binada sergi yapmaktadır. Sofya’nın merkezindeki bir binada yapılan festivalin katılımcı sayısı her yıl artmaktadır.


 

Sofya, modern bir şehrin alışverişte sunabileceği her şeyi sunmaktadır. Sayısız alışveriş merkezi, alışveriş caddeleri ve çok sayıda süpermarket bulundurmaktadır. Şehirdeki hediyelik eşyalar, gül yağı, elle boyanmış ikonlar ve yöresel çanak çömlekler gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Bütün bunlar ve çok daha fazlası şehrin etrafındaki dükkanlarda bulunabilmektedir. Alışveriş için en iyi yerler Alexander Nevsky Katedrali ve Bakanlar Kurulu Binası’nın bulunduğu alt geçittir.

Daha farklı ve bireysel bir hediye isterseniz yerel sanatçılar tarafından yapılan oyuncakları ve eşsiz eserlere sahip olan birçok zanaat dükkanı bulunmaktadır.

Yerel alkollü içkiler, Bulgar şarapları, meyveli içkiler, peynir, süt ürünleri veya kahvaltılıklar almak istiyorsanız uğranması gereken adreslerden ilki Tsentralni Hali olmalıdır. Genelde doğuya ait bir obje, hediyelik eşya, Osmanlı zamanlarından kalma kilim dokumaları ise Chiprovski’de bulunabilmektedir.

Bulgaristan (GMT+3) ile Türkiye (GMT +3) arasında saat farkı yoktur.

Bulgaristan’nın başkenti olan Sofya’da para birimi olarak Bulgar leva’sı kullanılmaktadır. 1 Bulgar leva’sı yaklaşık 2 Türk lirasıdır.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın resmi dili Bulgarca’dır. Şehirde İngilizce bilen insan sayısı ortalama seviyededir.

T.C. BULGARİSTAN- SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon : +(359) 2 935 55 00

embassy.sofia@mfa.gov.tr

web sitesi: http://sofya.be.mfa.gov.tr

Adres:

Boulevard Vassil Levski No:80 1000

Sofia – Republic of Bulgaria

Yılın İlk Günü (Ocak 1) Bulgaristan Milli Günü ( Mart 3)

Paskalya (Nisan 14-17)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bulgar Ordusu Günü (Mayıs 8)

Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı (Mayıs 24)

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 150

Yangın: 160

Polis: 166