Sofya, muhtemelen şehir merkezine bu kadar yakın büyük bir dağa sahip olan Avrupa’nın tek başkenti sayılabilir. Şehrin hemen dibinde bulunan Vitosha Dağı, 2,290 metrelik yüksekliği ile Balkanların en eski ulusal parkıdır. Pancharevo Gölü’ne yakınlığı ile bilinen Vitosha, aynı zamanda Boyana Şelalesi ve Duhlata Mağarası’na ev sahipliği yapar. Kısaca burası, doğa severler ve vahşi hayat tutkunları için Sofya’ya gelmişken kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle keskin kuş gözlemcileri, kızıl şahin ve alaca örümcekkuşu gibi nadir görülen türleri görme şansı yakalayabilirler.

Yıl boyunca, çeşitli toplu taşıma seçenekleri bulunsa da Vitosha Dağı’na özel araç ile ulaşımın en kolay olduğu zaman hafta içidir. Meşhur kayak sezonu ise Aralık’tan Nisan’a kadar sürer. Yılın geri kalanında Vitosha Dağı, dağ bisikletçileri ve trekking tutkunları için adeta bir cennettir. Rehberli turlar ile vahşi hayata yakından dahil olma şansınızı en iyi şekilde değerlendirebilir ve bu turlar sayesinde dağda yürüyüşler esnasında kaybolma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Hatta günü birlik düzenlenen turlar ile UNESCO listesinde bulunan Boyana Kilisesi ve Dragalevtsi Manastırı gibi Sofya’da görülmesi gereken ortaçağ güzelliklerini de aradan çıkarabilirsiniz. Unutmayın, Vitosha Dağı’nın zirvesine tırmanmak için bedenen formda olmak özellikle önerilmektedir. Fakat özel yürüyüş turlarında, kişilerin antrenman durumuna göre ayarlama yapılabilmektedir.

Vitosha Dağı demek, sadece yürüyüş ve kayak aktiviteleri anlamına gelmez, aynı zamanda Sofya’nın tarihi ve kültürü anlamına da gelir. Balkanların en eski ve UNESCO koruması altında olan doğal park, 1934’te yaratılmıştır ve zirvesi 2,290 metre yükseklikte olan Mount Cherni Vruh (The Black Peak) ‘tur. Şu anda 259 kilometre karelik alanı kaplayan alanı ile Vitosha Dağı, Sofya şehir merkezinden yaklaşık 550 metre yüksekliktedir. Doğal güzelliği ile dillere destan Vitosha Dağı’nda, nehirler, mağaralar, şelaleler, manastırlar, sıcak kaplıcalar, telesiyejler, yürüyüş yolları gibi keşfedecek pek çok seçenek bulunmaktadır. Vitosha Dağı’nda hangi aktiviteyi seçeceğiniz, tamamen size kalmış. Muhteşem Sofya manzarasına bir de Vitosha Dağı’ndan bakmaya ne dersiniz?

Adres: Vitoşa, 2346, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi:Şehir merkezinden özel araç ile yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.Boyana Kilisesi’ni de görmek isterseniz, hemen yolunuzun üstünde olduğunu belirtelim. A3/E79/6 numaralı yolları izleyebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 38 Bulgar Levası (Yaklaşık 20 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Kış sezonunda, Simeonovo teleferik seyahati ile direk Aleko şalesine ulaşılabilir. Buradan 122 ve 123 nolu otobüsler ile Vitosha’ya ulaşım sağlanabilir. Yaz sezonunda ise 63 ya da 163 nolu otobüs ile Golden Bridges Parkı’na gidin. Hafta içi, güzel keşifler yapabilmek için Dragalevtzi, Simeonovo, Knyazhevo ya da Boyana’ya otobüs ile gitmeniz gerekecek.

Yakın Yerler: Boyana Şelalesi, Dragalevtsi Manastırı, Boyana Kilisesi