Google+

Arama formu

ARABA İLE AVRUPA GEZİSİ: BULGARİSTAN

Araba ile Bulgaristan gümrüğüne doğru ilerledik. Yetkili kişi, bagaj kontrolü için bagajı açıp üstten şöyle bir baktı ve iyi yolculuklar diledi. Böylece Bulgaristan’a girmiş olduk. Sınır kapısını geçtikten 500-600 metre ilerdeki dükkânlardan vinyet almayı unutmayın. Normal vinyet fiyatı 10 Leva = 5 Euro iken burada 8 Euro ile 10 Euro arasında satılıyor.  Bulgaristan’ın yolları çok kötü hatta Sofya tarafına doğru giden otoyolu çok kötü; yamalı ve tümsekli bir yol. Hız sınırlarına dikkat edin. Bulgar polisi göz açtırmıyor. Vinyet almamak büyük hata, cezasının 500 Leva = 250 Euro civarında olduğu söyleniyordu. Bulgaristan Türk Konsolosu bile Bulgaristan’dan gündüz vakti geçmek daha iyi olur diye e-posta gönderdi.

Sofya

Sofya-1

Bulgaristan’da Kırcaali’de babamın 13 yaşında terk ettiği kasabasına uğradık. Bu kasabanın % 90’ı Türk’tü fakat yolları çok bozuk idi. Zaten Bulgaristan Avrupa Birliği’ne nasıl girmiş anlayamadım. Fakirlik diz boyu ve yollar çok bozuk. Yollar at arabası kaynıyor. Tarlalar da at ve öküzler ile sürülüyor. Dönüşte Türkiye’ye girmek için Kapıkule’ye vardık. Burada 4 kapıdan geçtik ve yine bagaj açtırıldı. Bir hoşgeldiniz diyen memur yoktu. İtalya’daki İtalyan gümrük memurları İtalya’ya dönen halkına hoşgeldiniz deyip ellerini sıkmıştı. Bizde “acaba bu gelenler ne gibi şeyler getirdi valizlerinde” gözüyle bakıyorlar. Ne kadar düşündürücü bir tablo değil mi?

Başka gezilerde yine sizlerle olmak dileğimle…

Sofya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Мансарда Асенови, blue room, Sia,s room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri P&G, SoFo House, Heart Work Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ognian Apartments, InterContinental Sofia, Favorit Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 10 Coins Hostel, Golo Bardo Apartment, H2O Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sofya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.