Sofya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2783662077_bb3a2cc31c_o.jpg

Balkanların merkezinde yer alan Bulgaristan, oldukça köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Rumlar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan Bulgaristan toprakları birçok kültürü içinde barındırmaktadır. Bulgaristan, Asya ve Avrupa arasında bir geçiş yeri olup Bulgar kültürünü, mimarisini, mutfağını ve geleneklerini halen yaşamaktadır.

1300 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalan Bulgaristan, 300 yıl kadar da Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. 1875 yılında başlayan isyanlar ve 2. Balkan savaşından sonra Bulgarlar bağımsızlığını ilan etmişlerdir. Bulgaristan, 3 Ekim 1908’de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1944’teki siyasi olaydan sonra Bulgaristan komünist rejimi kabul etmiştir. Şehrin mimari yapısı, komünist rejimin etkisinde iken değişmiştir.

Sofya’nın tarihi de tıpkı Bulgaristan’ınki gibi köklü ve eskidir. Bugün Sofya’nın nüfusu yaklaşık 1.3 milyondur. 7 milyonluk Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Sofya son on yılda hem ekonomik hem de turistik açıdan çok fazla gelişmiştir. Son yıllarda balkan ülkelerinden göç almakta olan Sofya’nın binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca birçok millete ev sahipliği yapan Sofya, bu sayede çok zengin ve harmanlanmış bir kültüre sahip olmuştur. Sofya’da MÖ 7. yüzyılda yerleşmiş bir kabilenin tarihi kalıntıları bulunmuş bu da şehrin yaklaşık 7 bin yıl önce yaşadığını kanıtlanmıştır.

Sofya, altı yüz yıl sonra 1879 yılında Bulgaristan’ın başkenti oldu. Stratejik bir konuma sahip olduğu için ekonomik açıdan da çok fazla değişim sağlamıştır. Sermaye haline gelen Sofya, başlangıçta 12 bin nüfuslu ve az gelişmiş bir kasaba idi. Sofya, 1930’lı yıllardan sonra modernleşme sürecine girmiştir. 30’lu yıllardan sonra ise Sofya’nın nüfusu 300 bini bulmuştur.

Sofya’da Trakya ve Roma kalıntıları şehrin etrafında hala görülebilmektedir. Bu tarihi kalıntıların yanı sıra şehirde birçok kaplıca da bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan kaplıcalar, Gorna, Banya, Knyazhevo, Bankya ve Ovcha’da yer almaktadır.

Sofya, Roma egemenliğinde iken Serdica olarak bilinmekteydi. 6.yüzyıldan itibaren Bizanslılar ismi Triaditsa olarak değiştirmişlerdir. 9.yüzyıldan itibaren Birinci Bulgar Krallığı döneminde ise Slav adını almıştır. Şehir en sonunda 15.yüzyılda Sofya Kilisesi’nden dolayı Sofya adını almıştır.

Bugün Sofya’da binlerce yıllık kamu binaları, kaleler ve kale kuleleri gibi şehrin farklı tarihini gösteren birçok tarihî yer vardır. Antik Serdica (Sofya’nın MÖ 7000 yılındaki adı) kentinin büyük bir kısmı modern yapılaşmanın altında kalmıştır. Serdica olarak adlandırılan yaklaşık 2000 yıl önceki Roma kalıntıları şehre metro inşası yapılırken bulunmuştur. Birçok bazilika Adalet Sarayı’nın, Roma hamamları ve mozaikleri ise Sofya Hamamlarının altında kalmıştır. MS 441 yılında Hun Devleti’nin istilasından sonra Bizans İmparatorluğu tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Sofya, Avrupa’nın modern yüzüne dönmek için doğu köklerinden çok hızlı bir şekilde ayrılmıştır. 1930’lu yıllara kadar Sofya’da doğu kültürü etkisi görülebilmekteydi. Sofya büyük bir metropol değil ama Camiler, Kiliseler, Kızıl Ordu Anıtları ile egzotik bir görünüme sahip modern bir kenttir. Trafikten uzakta olan şehrin büyük ormanları ve bakımlı parkları ise çok güzel bir dinlenme imkanı sunmaktadır. Tarihî yerleri dışında kayak merkezi de oldukça popülerdir. Vitosha Dağı’na yakın gelişmiş bir kayak merkezi bulunan şehirde kış turizmi de bu sayede gelişmiştir.Sofya’da nemli karasal iklim hakimdir. Kışları oldukça çetin geçen şehirde sıcaklıklar kışın eksi 15 dereceye kadar düşmektedir. Sofya, Bulgaristan’ın en soğuk şehri olarak bilinmektedir. Yıl boyu yağış alan şehre en çok bahar aylarında yağış düşmektedir. Karasal iklim dolayısıyla kışları oldukça soğuk geçen Sofia’da kar kalınlığı 20 santimetreyi bulmaktadır.

Şehirde çok fazla tarihî eser olmasına bağlı olarak çok fazla da müze bulunmaktadır. Bunların başında Sofya Tarih Müzesi, Muzeiko, Ulusal Askeri Tarih Müzesi, Dünya ve İnsan Ulusal Müzesi, Ulusal Arkeoloji ve Müze Enstitüsü gelmektedir..

Sofya’nın merkezinde bulunan üniversiteler şehrin dokusuna önemli katkılar sağlamıştır. Sofya Tıp Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi, Softa Sanat Akademisi, Sofya Spor Akademisi, Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi ve Sofya Ekonomi Üniversitesi olmak üzere 6 üniversiteye sahiptir. 1888’de kurulan Sofya Üniversitesi Bulgaristan’ın en önemli ve en önemli üniversitesidir. Üniversite binasının yapımı 1924-1934 yıları arasında tamamlanmıştır. Sofya Üniversitesi Türkiye dahil birçok ülkeden öğrenciyi kabul etmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=d3_q3ozJQZ0