Sofya Ulusal Kültür Sarayı

Ulusal Kültür Sarayı, konferans, kongre ve gösteri merkezi olarak Güneydoğu Avrupa’nın çok fonksiyonlu en büyük kompleksi olarak bilinir. Merkez Sofya’da bulunan Kültür Sarayı (National Palace of Culture), uluslararası kongreler, resmi toplantılar, konferanslar, açık oturumlar, sempozyumlar, festivaller, konserler gibi birbirinden farklı bir dizi organizasyona ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştır. Saray, Bulgar devletinin 681 senesinde 1300 yıllık kuruluşunu kutlamak üzere resmi olarak 1981’de açılmıştır. İnşa edilirken 10,000 ton çelik kullanılan cam ve beton ağırlıklı bir tasarıma sahip olan bina, altıgen bir yapıya sahiptir. İnşa sırasında kullanılan miktar, Eyfel Kulesi’nden 3,000 tondan daha fazla bir miktar demektir. Kültür Sarayı’nın temel işlevi, bir konser salonu olmasına rağmen ticaret fuarları ve sergilere de ev sahipliği yapar. Binanın hemen önünde dükkanlar ve kafelerle dolu bir yeraltı pasajı bulunur.

Modern binayı yaratma fikri, komünist bir politikacının kızı olan eski Bulgar first lady Lyudmila Zhivkova’dan ortaya çıkmıştır. Proje, Alexander Barov liderliğinde Bulgar ve yabancı bir mimar takımı tarafından yürütülmüştür. Kültür sarayının hemen önündeki muhteşem peyzaj ise Atanas Agura isimli peyzaj mimarı ve bazı mimar ekipler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ulusal Kültür Sarayı, konser, gösteri ya da konferans gibi farklı dallarda organizasyonlara ev sahipliği yapabilmek adına, oldukça sağlam ve büyük teknik bir donanıma sahiptir. Yeraltında 3 katı, 8 bina katı ve 4 panoromik terası ile toplam 123,000 m²’lik bir alana yayılmıştır. Muhteşem mimarisi ile göz kamaştıran Sofya’daki Ulusal Kültür Sarayı’nın 13 salonu ve15,000 m²’lik gösteri ve sergi alanı, bir ticaret merkezi ve otoparkı bulunmaktadır. Sofya’ya adım atmışken kesinlikle görülmesi gereken Ulusal Kültür Sarayı, yıllık 300’ü aşkın organizasyonu ile senede yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır. Uluslararası sanatçılar için ise Bulgaristan’ın en ünlü konser gösteri merkezidir. Bulgar halkı, böylesine derin bir tarihe sahipken kültür ve sanata düşkünlüklerini adeta gözler önüne seren görkemli mimarisi ile Ulusal Kültür Sarayı’nı görmeden geri dönmeyin.

Ziyaret Bilgileri: Giriş ücretleri gerçekleştirilen organizasyona göre değişiklik göstermektedir. Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00 – 19.00, Cumartesi: 09.45 – 19.00, Pazar: 10.00 – 19.00

Adres: Bulevard "Bulgaria", 1463 Ndk, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: Merkezdeki Aziz Nedelya Kilisesi’nden yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. (Yaklaşık 1.4 kilometre) Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 2.4 Bulgar Levası (Yaklaşık 1.2 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Natsionalen Dvorets na Kulturata tramvay durağından 1-6-7 nolu hat geçmektedir. Ayrıca saraya, 2 dakikalık yürüme mesafesinde olan Natsionalen Dvorets na Kulturata Metro İstasyonu bulunmaktadır. (M1-M2 hatları)

Yakın Yerler: Sofia Live Club, Sofia Arsenal Museum for Contemporary Art