Aziz Nedelja Kilisesi

Sveta Nedelya meydanı, Sofya’nın şehir merkezi olması ile bilinir. Bu meydanın hemen yanındaki Aziz Nedelja Kilisesi, Sofya’nın eski antik kavşağının hemen üzerinde şehir merkezinde yer almaktadır. Kilise, ortaçağ zamanlarından kalan pek çok değerli kilisenin varislerinden birisidir. Teorilere göre kilise, en başta (1867 yılında) ahşaptan inşa edilmişti ve taştan yapılmış temelleri bulunmaktaydı. Daha sonra, tüm kilise baştan taş olarak inşa edilmiştir. Sofya’nın simgelerinden sayılan kilise, 1925 yılında Bulgaristan çarı III. Boris’e teröristlerin düzenlediği bombalı suikast sonucunda hasar görmüştür. Bu patlamada, hedeflenen kurban kurtuşmuş olmasına rağmen 200’den fazla insan öldürülmüştür. Şimdiki mimarinin ve tasarımın tarihi, Komunist Parti’nin kiliseyi restore ettirip ‘Sveta Nedelya’ olarak tekrar isimlendirdiği 1950 senesine kadar geri gitmektedir. Bu kilise, önceleri Sırp Kral II.Stefan Uros Milutin’den kalan eşyalar korunduğu için Holly King ya da Sveti Kral (Kutsal Kral) olarak bilinmekteydi.

Tipik bir Neo- Bizans mimarisine sahip kilisenin iç duvarları, usta Bulgar ressamların freskleri (duvar resmi) ile bezenmiştir. Kilisenin iki ana simgesi vardır. İlki, bilinmeyen bir kadın tarafından kiliseye verilen Kurtuluş’un duvarda yer alan resimidir. Diğeri ise Sırp Kral Stefan Uros Milutin’den kalan kutsal emanetlerdir. Ayrıca kilisede dikkat çeken bir diğer güzellik ise 1865’lerden gelen ahşap oymalı ikonostaz (kutsal bölgelerin simgelerine yerleştirilmiş özel bir ayırıcı kısım) dır. Kilise, dışarıdan çok sade görünse de iç kısmı oldukça görkemli bir tasarıma sahiptir. Pek çok tarihi turistik lokasyona ve merkeze yakınlığı ile görülmeye değer bir kilisedir.

Şehrin pek çok dini yapılarından biri olan Aziz Nedelja Kilisesi, kırmızı kiremitten inşa edilmiş oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Bu tip yapılara meraklıysanız, Sofya’ya gelmişken şehrin simgelerinden biri sayılan Aziz Nedelja Kilisesi’ni ziyaret etmeden geri dönmeyin.

Ziyaret Bilgileri: Giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor. Kilise haftanın her günü 08.00 - 18.00 arasında ziyarete açık.

Adres: Sveta Nedelya 20, 1000 Sofia Center, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: Banyabaşı Camii’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca Ulusal Sanat Galerisi’ne 600 metre (8 dakikalık yürüyüş) uzaklıktadır.

Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro)

Toplu Taşıma Seçenekleri: Hemen üst ve alt bölgesinden 4-12-18 nolu tramvay hatları ile N1, N3, N4 numraları otobüs hatları geçmektedir. Ayrıca hemen kuzeyindn M1 ve M2 metro hatları geçer.

Yakın Yerler: The Old St. Petka,Sofya Adliye Binası