Sofya’da Gece Hayatı

Sofya’nın gece hayatı oldukça hareketli, canlı ve kesintisizdir. Hiçbir yasak olmayan Sofya gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Alkolün oldukça ucuz olduğu şehirde her kulüpte büyük ve eğlenceli partiler yapılmaktadır. Kafeler akşam saat altı gibi kapanmakta olup yerini partiler almaktadır. Sabah altı gibi biten partilerden sonra kahvaltı için açık olan birçok restoran bulunmaktadır. Kafeler sabahın erken saatlerinde tekrar açılmaktadır.

Canlı müzikle eğlenmek için şehirde çok fazla seçenek bulunmaktadır. Kulüpler geleneksel Bulgar müziklerinden, rock, punk, reggae, elektronik ve pop olmak üzere birçok farklı müzik türünü çalmaktadır. Sofya’daki en büyük kulüpler, öğrenci kasabasında yoğunlaşmıştır. 16 üniversite bulunan Sofya’da, üniversiteler bölgesindeki eğlence çok daha iyidir. Sofya’da otobüsler gece çalışmadıkları için eğlence sonrası taksi tutmak gerekmektedir.

Sofya’da gece hayatının en hareketli olduğu günler perşembe, cuma, cumartesidir. Pazar günleri Sofya’da gece hayatı sakindir. Çünkü Bulgar halkı pazar günleri gece çıkmayı tercih etmemektedir. Bütün hafta partilerin olduğu Sofya’da hangi kulüplerin açık olduğunu ve hangi etkinliklerin olduğunu öğrenmek için bilgi almak gerekmektedir.

Sofya’nın en popüler barlarından biri Memento’dur. Rakovksi Caddesi’nde bulunan bar, açık havada bulunan masaları ile yaz aylarının vazgeçilmezidir. Akşam saatlerinde özellikle kalabalıklaşan barın kokteylleri oldukça ünlüdür. Yer bulmak için biraz erken davranmak gerekmektedir aksi halde yer bulunmayabilir. Her türlü içki çeşidinin bulunduğu barda fiyatlar da orta seviyededir.

Tobacco Garden Bar, oldukça özel bir mekana sahiptir. Bulgar Monarşisi döneminde kraliyet ailesinin kış sarayına ait olan özel bahçe akşamları dolup taşmaktadır. Sofya’nın en sevilen mekanlarından biri olan Tobacco Garden Bar günün her saati açıktır. Fiyatların orta seviyede olduğu bar Moskova Caddesi’nde bulunmaktadır. Black Label Viski Bar ise askeri bir kulüp idi. 100 yıl geçtikten sonra da yine kulüp olarak kullanılmaktadır. Askeri kulübün balo salonu bugün modern bir bar haline gelmiştir. Dört metre yüksekliğinde tavanlar ve soluk ışıklandırma ise oldukça çekici bir yerdir. Fiyatları biraz yüksek olan bar, turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir.

Kare şeklinde ve camdan büyük aydınlatmaları ile çekici bir iç tasarıma sahip olan Kokteyl Bar’ın bir benzeri hem Paris’te hem de Belgradda bulunmaktadır. Romantik bir havaya sahip olan barın kokteylleri oldukça meşhurdur. Doğal meyve ve baharat çeşitlerinin karıştırıldığı birinci sınıf kokteyller çok sevilmektedir. Fiyatları orta seviyede olan Kokteyl Bar, Bulgaristan Bulvarı’nda bulunmaktadır.

Farklı tarzı ile dikkat çeken A Part Mental, yeni açılmış bir mekandır. Şehir merkezinin hemen dışındaki eski bir evin en üst katındaki iki eski daire bara dönüştürülmüştür. Oldukça görkemli görünen barda her bir salonun kendine özgü ambiyansı bulunmaktadır. Sanatsal tarzı ile de dikkat çeken barda Bulgar zanaat biraları ile ahududu şarabı arasında değişen çeşitli içeceklerin içinde bulunduğu bir menüye sahiptir.

Otantik bir ortamda eğlenmek için Hambara’ya uğrayabilirsiniz. Mum ışıklı aydınlatmaları ile ünlü olan barda sigara içme yasağı da bulunmamaktadır. Düşük fiyatlı menüye sahip olan barda genellikle caz müzikleri çalınmaktadır.