Aziz Nikolas Rus Kilisesi

Sofya’ya gelmişken görülmesi gereken önemli noktalardan sayılan Aziz Nikolas Rus Kilisesi, Sofya'nın merkezinde, Rakovska ve Tsar Osvoboditel caddelerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Şehirdeki en dikkat çekici binalardan biri olan kilise, 1907-1914 yılları arasında, Rus Büyükelçiliği girişimi ve Rus mimar M. Preobrazhensky'nin projesi ile inşa edilmiştir. Mucizeler gerçekleştiren gizli gücü ile ün salmış Aziz Nicolas kilisesi, aynı zamanda Sofya’daki Rus Kilisesi ya da Sveti Nikolay Mirlikiyski ismiyle de biliniyor.

Tsar Osvoboditel caddesinde yürürken ‘Sofya’nın en güzel kilisesi’ nin muhteşem altın kubbelerini görünce büyülenmemek elde değil. Kilisenin küçük 5 kubbesi, altın ile kaplanmıştır ve çanları da Rusya Çarı II. Nikolay tarafından bağışlanmıştır. Kilisenin kubbesinin görkemli altınları, muhteşem bir uyumla Endülüs çinileri ile taçlandırılmıştır. Kilisenin içerisinde bulunan duvarlardaki tablolar, Vasiliy Perminov idaresindeki Rus sanatçıların eserleridir. Binada, Kiev Kathedrali ‘Aziz Vladimir’ in kopyaları olan 4 adet İkonostasis yani ikonlarla süslü olup din adamlarına ayrılan mimarı bir kısım bulunur.

Tapınakta, 1947 yılına kadar Rus Ortodoks kilisesinden sözde keşişler çalışmış ve burası, Bulgaristan’da yaşayan sayısız Rus göçmenin adeta bir merkezi olmuş durumdaydı. 1947’den sonra ise kiliseyi, günümüze kadar yöneten Moskova Patrikhanesinin piskoposuna teslim edilmiştir. Pek çok Ortodoks Hristiyan tarafından mucizeler gerçekleştiren kişi olarak bilinen Baş piskopos Seraphim Sobolev’in mezarı, kilisenin mahzeninde bulunmaktadır.  Bugün bile hala çoğu insan, Sobolev’in kendilerine yardım edeceğine inanarak mektuplar yazmakta ve mektupları mezarının yakınında bırakmaktadır. Baş piskopos, 1921 ile 1950 arasında Ortodoks topluluğu idare etmeyi başarmıştır.

Sofya’nın simgelerinden sayılan Aziz Nikolas Rus Kilisesi, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Turizm Danışma Merkezi tarafından organize edilen turlarda, ücretsiz turist rotalarından biri olan Aziz Nikolas Rus Kilisesi, ‘Merkez Sofya’nın Göz Bebeği’ olarak adlandırılmaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Kiliseye giriş ücretsizdir. Ayrıca Sofya’daki Turizm Danışma Bürosu, kentin simgesi olan lokasyonlara ücretsiz ve rehberli turlar düzenlemektedir. Cumartesi ve Çarşamba günleri sabah 09.30’da başlayan tur, 10 kişiden fazla gruplar için önceden talep edildiği takdirde gerçekleştiriliyor. Kilise yıl boyunca 08.00 – 18.30 saatleri arasında açıktır.

Adres:Sofia, 1000, 3, Tsar Osvoboditel Blvd., Sofya Merkez, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi:Aleksandr Nevski Kathedrali’ne 6 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca Ulusal Sanat Galerisi’ne ve Ivan Vazov Ulusal Tiaytrosu’na 2 dakikalık uzaklıktadır.

Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro)

Toplu Taşıma Seçenekleri: Hemen kuzey dibinde Aleksandar Nevski Otobüs Durağı’ndan 9 numara, 2 dakika güney kısmında Shesti Septemvri St Otobüs Durağı’ndan ise N1,N2,N3,N4 geçmektedir.

Yakın Yerler: Sovyet Ordusu Anıtı, Doğal Tarih Müzesi, Serdica Amfitiyatrosu