Borisova Gradina Parkı

Borisova Gradina veya Knyaz-Borisova Gradina Parkı, Sofya’nın en eski ve en ünlü parkıdır. Sofya’ya geldiyseniz kesinlikle görmeniz gereken bir park olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Şehrin karmaşasından, hava kirliliğinden, arabaların gürültüsünden bir süreliğine kaçmaya ne dersiniz? O halde Borisova Gradina Parkı, ufak bir kaçamak için nokta atışı bir lokasyon. 19. Yüzyılın sonlarına doğru yapılan park, Bulgaristan Çarı III. Boris’ten sonra ismini almıştır. Knyaz Boris, 1918’de Çar olmasına rağmen, parkın adının buna dayanarak resmen değişmiş olduğuna dair bir konut yoktur. Bunun yerine ‘Knyaz’ kelimesi, ‘Boris’in Bahçesi’ olmak üzere zaman geçtikçe söylemden düşmeye başlamıştır. 1944 senesinde Komunist rejim gücü eline aldığında, Park “Özgürlük Parkı” olarak yeniden isimlendirilmiştir. Bu durum, 1989’da Komunist egemenliğinin düşmesine kadar devam etmiştir ve daha sonra orijinal ismine geri dönmüştür.

Park boyunca, ilginç heykellerle birlikte kilometrelerce ağaç kaplı caddeler inşa edilmiştir. Park içerisinde Sovyet Anıtı, Yaz İçin Özel Yüzme Havuzu, Sofya Üniversitesi Astronik Gözlemevi, Açık Hava Okulu, Ariana Gölü, Yunak ve Levski futbol sahaları, tenis kulübü, profesyonel tenis kortu, bisiklet pisti, konser alanları, restoranlar, kafeler, spor alanları ve çeşmeler bulunur. Tüm bu aktiviteleri ile Borisova Gradina Parkı, Sofya sakinlerinin en favori mekanlarından biridir. Sayısız anıtı ve zengin tarihi ile adeta bir açık hava müzesi gibi, parkta dolaştıkça yeni şeyler görmeye ve keşfetmeye hazırlıklı olun. Sofya’dayken bir akşamüstünüzü, tablo gibi güzellikte olan Borisova Gradina Parkı’nda geçirmeye ayırın. Şehir merkezinin güney kısmında bulunan bu muhteşem parkın yemyeşil ağaçlı yollarında dolanın, temiz havanın tadına varın, heykel koleksiyonlarını inceleyin, çocuklarınız varsa spor alanlarında oynamalarına izin verin. Sofya’ya gitmişken Borisova Gradina Parkı’nda keyifli bir piknik yapmayı ihmal etmeyin.

Ziyaret Bilgileri: Park her gün 24 saat açıktır. Ziyaret için bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Adres:Borisova Gradina Parkı, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi:Şehir merkezinden güneye doğru yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.  Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 4.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 2.5 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Şehrin güney kısmında yer alan parka, halk otobüsleri, troleybüs, metro ve şehir tur otobüsü ile rahatlıkla ulaşılabilir. 10-12-18-20 nolu tramvay, M1 ve M2 metro hattı ile ulaşılabilir.

Yakın Yerler: Battenborg Mozelesi, Kartal Köprüsü (Orlov Most)