Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art)

Ulusal Sanat Galerisi’ni oluşturan kısımlardan biri olan Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art), 2011 senesinde açılmıştır. Bu müze, Sofya’daki 1944-1989 tarihleri arasındaki Sosyalist egemenlik sürecini başarıyla temsil eder. Yaklaşık 7,500 metre karelik alanlık park, büyük bir açık hava heykel parkı olarak bilinir. Sofya’nın şehir merkezinden bir parça uzak olan Sosyalist Sanat Müzesi, G. M. Dimitrov Metro İstasyonu’na 700 metrelik mesafededir.

Kaliteli t-shirtler, fincanlar, güncel kitaplar gibi ürünler satan bir hediyelik eşya dükkanı da müze de ziyaretçilerine ev sahipliği yapar. Müzede yer alan video odasında ise arşivlik ve belgesel filmler oynatılmaktadır.
 

Sosyalist Sanat Müzesi’nde büyük Lenin heykelinden, Sosyalist ideallere sahip küçük heykellere kadar pek çok anıt bulunur. O dönemlerdeki Sosyalist Realizm türü ile birlikte 20. yüzyılın modern sanatının muhteşem örneklerinden bazılarını, bu müzede görmek mümkündür. Bulgaristan’ın komunist zamanlarının bir sanat koleksiyonu olan Sosyalist Sanat Müzesi, sosyalist tablolarla ve heykellerle bezenmiştir. Müzede, uluslararası Rus sosyalist devrimci Vladimir Lenin’in yanı sıra Bulgaristan’ın ilk komünist lideri Georgy Dimitrov ve en uzun süreli liderlik yapmış olan Todor Zhikov gibi figürler de bulunmaktadır.

Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar: 10.00 – 18.00, bilet ofisi 17.30’a kadar açıktır. Pazartesi günleri, Resmi Bulgar tatilleri, Noel, 1 Ocak ve Paskalya’da kapalıdır.

Ücretlere gelirsek; 6 BGN (Yaklaşık 3 Euro), Öğrenciler ve emekliler için ise 3 BGN (Yaklaşık 1,5 Euro), Perşembe günleri 2 BGN (Yaklaşık 1 Euro). 12 yaşına kadar çocuklar, engelliler, sanat okulu öğrencileri, müze ve galeri çalışanları, gazeteciler, Bulgar Sanatçılar Birliği Üyeleri’ne ücretsiz giriş imkanı vardır. Bulgarca bilgi seansları ise 30 BGN (Yaklaşık 15 Euro)’dir.

Adres: 7 Lachezar Stanchev Caddesi, 1756, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: G.M. Dimitrov Metro İstasyonu, mavi hatta yakındır. Metrodan çıkışta, ana caddenin kuzeyine doğru yürüyün. Dragon Tsankov Bulvarı’ndan sonra Lachezar Stanchev caddesine doğru sağa dönün. Birkaç cam kaplı binanın ardından ana yoldan da görülen müze karşınızdadır. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 5.60 Bulgar Levası (Yaklaşık 3 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: G.M.Dimitrov Metro İstasyonu’dan 750 metrelik, Joliot Curie Metro İstasyonu’ndan ise yaklaşık 900 metrelik yürüyüş mesafesindedir. 5-27 nolu otobüsler geçmektedir. Ayrıca N2 hatlı otobüs geçer.

Yakın Yerler: Vrana Parkı, Kokolandia, Müzeiko