Sofya Ulusal Sanat Galerisi

Bulgaristan’daki en büyük müze olan Ulusal Sanat Galerisi, 41,000 tablo, çeşitli heykeller, dekoratif ve çağdaş sanat eserleri ile 1948 senesinde kurulmuştur. 4. ve 19. yüzyıllardan kalma Bulgar topraklarından en zengin Hristiyan sanat koleksiyonuna sahiptir. Bulgaristan’ın Ulusal Kurtuluşu’ndan günümüze kadar gelen en başarılı eserler, 15. ve 20. yüzyıl Avrupa sanatından örnekler, Asya, Afrika ve Amerika’dan bazı özgün sanat eserleri, Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenmektedir. Galeri, sürekli sergilenen Kvadrat 500, salonlarıyla geçici sergi olan The Palace, Hristiyan Sanatı Müzesi (Museum of Christian Art), Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art), Sofia Arsenal – Modern Sanat Müzesi (Sofia Arsenal-Museum of Contemporary Art), Vera Nedkova, Nikola Tanev, ve Ivan Lazarov Müze Evleri (House Museums) gibi sergileri bir araya getirmiştir.

Ulusal Sanat Galerisi’ni oluşturan kısımlara kısaca bir bakış atalım. Kvadrat 500, 25 Mayıs 2015’te açılarak galerinin en yeni ve en büyük binası olmayı başarmıştır. Bulgar ve yabancı sanatçılara ait yaklaşık 1,700 parça, 4 katlık 28 salonda, sanat tutkunları için sergilenmektedir. Bulgar eserlerinin tarihi, 1890’lara kadar giderken, yabancı sanatçıların koleksiyonları ise 1980’lere dayanmaktadır.

Ulusal Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapan en eski müze ise Royal Palace’tır. Salonlarında Bulgar ve yabancı sanatın eserleri sergilenmektedir. Palace, Osmanlı egemenliğinden 1878 yılında kurtulur kurtulmaz inşa edilmiştir. Bulgaristan’ın ilk prensi Alexander I Battenberg, Viyanalı mimar Viktor Rumpelmayer’ı, Türk Konağı’nı yeniden inşa etmesi için görevlendirmiştir. Böylece 26 Aralık 1882’de Palace, resmi olarak kapılarını açmıştır.

Alexander Nevsky Katedrali’nin yeraltı türbesinde bulunan Hristiyan Sanatı Müzesi ise (Museum of Christian Art) Ulusal Sanat Galerisi’nin bir parçası olarak 1965 yılında kurulmuştur. Tabloların, el yazmalarının, dini tabloların sergilendiği müze, Bulgar topraklarındaki Hristiyan betili sanatı temsil eder ve dünyadaki dini simgelerin en zengin koleksiyonlarından biridir.

19 Eylül 2011’de açılan Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art), 1944-1989 tarihlerindeki Sosyalist egemenlik periyodunu temsil eder. Açık hava müzesi diyebileceğimiz müzede, devasa 70 anıt, 7,500 metre karelik alanı kapsayan bir parkta sergilenmektedir.

2011 senesinde açılan Sofia Arsenal – Modern Sanat Müzesi (Sofia Arsenal-Museum of Contemporary Art), 2017’ye gelindiğinde neredeyse 100’den fazla programa ev sahipliği yapmıştır. Müzedeki tiyatro ise yeni fikirleri ile seyirci dolu salonlarında yaratıcılığa kollarını açmıştır. Kısacası, Bulgaristan’ın tarihini daha iyi anlamak için Sofya’da bulunan Ulusal Sanat Galerisi’ni tüm bölümleriyle görmeden geri dönmeyin.

Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar: 10.00 – 18.00, bilet ofisi 17.30’a kadar açıktır. Resmi Bulgar tatilleri, Noel, 1 Ocak ve Paskalya’da kapalıdır.

Vera Nedkova, Nikola Tanev Müze Evleri: 10.00 – 17.30, Cumartesi, Pazar, Pazartesi, resmi Bulgar tatilleri, 1 Ocak ve Paskalya’da kapalıdır.

Ivan Lazarov Müze Evi: 12.00 – 19.00 arasında ziyaret edilebilir.

Ulusal Sanat Galerisi Giriş Ücreti bölümlere göre farklılık göstermektedir. Kvadrat 500 biletleri: 10 BGN (Yaklaşık 5 Euro), Öğrenciler ve emekliler için ise 5 BGN (Yaklaşık 2,5 Euro), Perşembe günleri ise 2 BGN (Yaklaşık 1 Euro)’dur.

Royal Palace - Sofia Arsenal - Sosyalist Sanat Müzesi biletleri: 6 BGN (Yaklaşık 3 Euro), Öğrenciler ve emekliler için ise 3 BGN (Yaklaşık 1,5 Euro), Perşembe günleri 2 BGN (Yaklaşık 1 Euro)

Sofia Arsenal – Modern Sanat Müzesi biletleri: 3 BGN (Yaklaşık 1,5 Euro), Öğrenciler ve emekliler için ise 1 BGN (Yaklaşık 0,5 Euro), Perşembe günleri 1 BGN (Yaklaşık 0,5 Euro)

Ulusal Sanat Galerisi’ndeki tüm bina ve müzeler için 12 yaşına kadar çocuklar, engelliler, sanat okulu öğrencileri, müze ve galeri çalışanları, gazeteciler, Bulgar Sanatçılar Birliği Üyeleri’ne ücretsiz giriş imkanı vardır. Bulgarca ve İngilizce bilgi seansları ise 30 BGN (Yaklaşık 15 Euro)’dir.

Vera Nedkova, Nikola Tanev ve Ivan Lazarov Müze Evleri biletleri: 3 BGN (Yaklaşık 1,5 Euro).

Adres: i, ploshtad "Knyaz Aleksandar I" 1, 1000 Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu’na, Sofya Şehir Parkı’na ve Aziz Nikolas Rus Kilisesi’ne 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. (Yaklaşık 300 metre)

Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro)

Toplu Taşıma Seçenekleri: N1, N2, N3, N4 nolu otobüsler hemen yakınından geçmektedir.

Yakın Yerler: Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, Aziz Nikolas Rus Kilisesi