Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Zengin tarihi ve sıkı sıkıya geneleneklere bağlılığı ile bilinen Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, çok yönlü ve sektöre hakim duruşuyla Bulgaristan sahnelerinin en otoriter tiyatrosudur. Tiyatro, hem modern hem de klasik oyunlar ile mümkün olduğunca geniş bir izleyici kitlesine hitap etmeyi başarır. Neoklasik bir mimariye sahip olan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, önemli merkezi lokasyonu ve gösterişli mimarisinden ötürü Sofya’nın simgesi sayılan binalardan biridir. Bulgaristan’ın en büyük tiyatrosu olan Ivan Vazov, ülkenin en eski ve en etkileyici tiyatrosu olarak göze çarpar. Tiyatronun büyük binasının yüzü, Şehir Bahçesi’ne (City Garden) bakar. Salonun göz kamaştıran duvarları ve tavan bezemeleri, Viyanalı sanatçı Rudolf Fuchs tarafından yaratılmıştır.

 

Kapasite olarak Izan Vazov Ulusal Tiyatrosu’nda; teknik, ses ve dekor anlamında son derece iyi bir donanıma sahip 780 seyirci koltuklu ana sahne, 120 kişilik bir sahne ve dördüncü katta 99 kişilik koltuklu "Apostol Karamitev" isimli bir sahne bulunur. Tiyatroda, ülkenin oldukça beğenilen en iyi aktör ve aktrisleri ile sahne yönetmenleri çeşitli oyunlarda görev almaktadır. Salza i Smyah tiyatrosundan sanatçılarla birlikte 1904 senesinde kurulan tiyatro, ilk olarak Ulusal Tiyatro olarak adlandırılmıştır. Fakat daha sonra, tarihi dramaları, trajedileri ve parlak komedileriyle ünlü Bulgar yazar Ivan Vazov’un ismini almıştır.

Tiyatronun neoklasik tarzı, ünlü Viyanalı tiyatro mimarları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından tasarlanmıştır ve tiyatro 1906’da bittikten sonra Ocak 1907’de kapılarını açmıştır. 1925 yılında Ulusal Tyatro’nun parçası olarak bir tiyatro okulu kurulmuştur.

1923’teki yangın ve 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalar, binaya ciddi hasarlar vermiştir. Bu yüzden bina, zaman içerisinde yeniden tadilat görmüştür. Ana salondaki koltuk sayısı arttırılmış, tiyatroya daha ferah ve daha modern bir teçhizat sağlanmıştır. Gerçekte, orijinal görüntüsü korunmuş olsa da ses, iç ve dış yüzünde değişiklikler yapılmıştır. Günümüzde, Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, 3 sahnesi, tiyatro firması ve her sezon en az 10 prömiyer sergileyen geniş repertuarı ile Bulgar tiyatro kuruluşlarının en önemli ve en örnek teşkil eden tiyatrosu olmakla gurur duymaktadır. Sofya’ya geldiğinizde Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu’nu turlamadan geri dönmeyin. Çünkü emin olun etkileyici mimariye sahip salonlarında kendinizi bir prens ya da prenses gibi hissedeceksiniz. 

Ziyaret Bilgileri:10 - 30 Bulgar Levası arası kişi başı, (Yaklaşık 5-15 Euro) Bilet gişelerinin açık olduğu zamanlar: Pazartesi – Cuma: 09.30 – 19.30, Cumartesi – Pazar: 11.30-19.30

Adres:5 Dyakon Ignatiy Str., Sofya 1000, Bulgaristan

Yol Tarifi:Aziz Nedelya Kilisesi’ne 600 metrelik yürüme mesafesindedir.

Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro)

Toplu Taşıma Seçenekleri: Troleybüs hattı 9; Hafif raylı hat 18, 20; Metro M1 – M2; Otobüs 184, 280

Yakın Yerler: Ulusal Arkeoloji Enstitüsü ve Müzesi,Aziz Nikolas Rus Kilisesi