Google+

Arama formu

Sofya Mutfağı

Sofya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Мансарда Асенови, blue room, Стаи за гости "Дом Градина Вита" / Guest Rooms “House Vita Garden” güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Lovely home, very good located!, Cozy Apartment Next To European Union Station, "Vorino". Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ognian Apartments, InterContinental Sofia, Favorit Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Atelie Lozenets, 10 Coins Hostel, Best Private Rooms In The Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sofya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sofya Mutfağı


Sofya Turları

Bulgaristan, Antik Çağ’dan beri Roma, Osmanlı, Hunlar gibi birçok devlet ve kültüre ev sahipliği yapmış ve tarihi boyunca oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Birçok kültürü içinde barındıran ve harmanlayan Sofya, bunu yemeklerinde de net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Oldukça ünlü olan Sofya mutfağı leziz yemeklerle doludur. Bunlardan ilki Meshana Skara’dır. Bulgar yemeklerinde et olmazsa olmazdır ve çok fazla sevilmektedir. Meshana Skara farklı türdeki ızgara et yemeğidir. Genellikle köfte, kıyılmış uzun et (kepapche), domuz eti biftek, şiş ve İtalyan sosisi bulunmaktadır. Yanında da Shopska Salata ile servis edilmektedir. Shopska salata ise Bulgaristan’da en çok sevilen salata çeşididir. Yaz için oldukça kolay ve lezzetli olan salata basit gibi görünmektedir. Ancak salatanın içindeki Bulgar Beyaz peyniri (sirene), bu salatayı eşsiz kılan tadın sahibidir. Sirene Bulgar peynirlerinin en iyisidir. Sofya’ya gidildiğinde shopska salatası kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Bir başka Bulgar lezzeti de soğuk yoğurt çorbası taratordur. Cacığa çok benzeyen taratorun içinde taze salatalık, Bulgar yoğurdu, ceviz ve dereotu bulunmaktadır. Tarator da oldukça meşhur ve çok sevilen Bulgar lezzetlerindendir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan Banitsa, Bulgar mutfağının en önemli parçalarındandır. Yakından bildiğimiz böreğin adeta aynısıdır. Yoğurt, yumurta, peynir veya kabak-ıspanak kullanılmaktadır. En çok geleneksel peynirli Banitsa sevilmektedir. Banichka ise yuvarlak minik halidir.

Klasik Türk dolma biberi, Bulgaristan’da yine popüler yemekler arasındadır. Kıyma ve pirinçten yapılan dolma biber Noel arifesinde etsiz olarak servis edilir. Musakka ise yine Bulgaristan’daki Osmanlı kültürünü gözler önüne sermektedir. Bulgar mutfağındaki Osmanlı etkisinin nedeni 500 yıllık bir hakimiyetin sonucu oluşmuştur.

İçecekler de Türk içeceklerinin aynısıdır. Boza, ayran, rakı ve maden suyu sevilen içeceklerin başında gelmektedir.

Bu güzel lezzetleri yiyebileceğiniz en iyi restoranların başında Lyubimoto gelmektedir. Geleneksel menüsü ve şehrin merkezinde bulunması dolayısıyla oldukça popülerdir. Daha geleneksel, otantik bir yerde yemek yemek isterseniz de Hadzhidraganovite Izbi’yi deneyebilirsiniz. İç dekorasyonu bir Bulgar köyünü andıran restoran 18. Hristo Belchev Caddesi’ndedir.

Bahşiş

Sofya’da bahşiş bir zorunluluk olmamakla birlikte bazen bahşiş bırakan turistlere daha iyi hizmet sunulmaktadır.