Aydın - Arapapıştı Kanyonu

Bugün sizi saklı cennete götürüyorum, bin bir çeşit çiçeği ve canlı türleri ile inanılmaz bir yere...

İsmini duyunca şaşırmış olabilirsiniz, onun için hemen kanyonun ismi nereden geliyor anlatayım, bu muhtemelen bir rivayet elbette... MS 7. yy.’da Bizans hükümdarı Heraklius döneminde Afrodisyas’ı doğu yönünden istila etmeye çalışan Arap ordularının karşısına muhteşem bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yerel halk, Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen Arap apıştı adını vermiş. 
Bodrum’dan 2,5 saat, Milas Yatağan yolu üzerindeki dere kenarı birkaç salaş restorandan birinde çok hepsi de kendi ürünleri olan lezzetli bir kahvaltıdan sonra yola devam ediyoruz. Yatağan’dan Çine yoluna sapıyor ve önce Kavaklıdere’ye uğruyoruz. Burası Türkiye’de bakırcılığın başladığı ilk kasaba, 800 yıllık bir geçmişi olduğunu öğrenince şaşırıyorum.

Kavaklıdere'ye Toroslardan gelen boyların başlattığı bakırcılık babadan oğula geçen bir zanaat. Ancak, sayıları iyice azalmış, gençleri artık bu mesleğe fazla rağbet etmiyor hatta “çırak bile bulamıyoruz,” diyor konuştuğumuz ustalar, kısacası mesleğin geleceği tehlikede diye üzülüyorlar. İnanılmaz güzellikte ürünler var ancak kalaycı da bulmak zor artık, bu nedenle ustalara destek olmak için süs eşyası olarak kullanılacak ürünler alarak yolumuza devam ediyoruz.

380 metre yüksekliğinde, 6 km.uzunluğunda, yer yer 12 metreye düşen kanal genişliği olan Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı’nı besleyen Akçay’ın Denizli, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerce yıl içinde oluşmuş. Doğa ile tarihin iç içe olduğu, bin bir çeşit çiçeği ve canlı çeşidi ile, kuş sesleri arasında tekne ile dolaşacağınız bir doğa ve ekoloji cenneti olduğu kadar tarih zengini. MÖ 5. yy.’da Persler tarafından inşa edildiği belirlenen, 2.500 yıllık Kaya Mezarları’nın yanı sıra Üç Kuleli Kör Teke Kalesi ve Roma Bizans Dönemi’nin tarihî kalıntıları, gizli manastırlar ve su seviyesinin alçalması sonucu çok sayıda mağaralar ortaya çıkmış.

Arkeologların yaptığı araştırmada MÖ 500 yıllarında yapılmış bu kaya mezarının bir benzeri daha önce bulunmamış, bu da bölge için de çok önemli bir tarihi bulgu elbette.
 
Aydın Belediyesi tarafından, 2017 nisan ayında turizme açılan, doğa ve tarihin bütünleştiği Arapapıştı Kanyonu'na daha şimdiden çok yoğun bir ilgi var diyor görevliler, yaz aylarında dolup taşmış. Çok yakında adı daha fazla duyulduğunda doğa sporları, doğa ve fotoğraf severlerin turizm cenneti olacaktır. Umarım çok da turist çekecek ve elbette bölge ve çevrenin ekonomisine de katkı sağlayacak.
 Kemer Barajı yakınlarındaki Kemer İskelesi noktasına gelince arabamızdan iniyoruz, buradan tekneye bineceğiz. Yaz aylarında 25 TL olan biletler artık 15 TL, sadece öğrenci indirimi var, başka hiçbir kart geçmiyor ve indirim de yok.

Ancak sular o kadar çekilmiş ki tekneye bineceğimiz yere bizi otobüsle indiriyorlar ve ne yazık ki su seviyesinin çok az olması nedeniyle kanyonda fazla ilerleyemiyoruz, kanyonun sonlarında bulunan tarihî eserleri de göremiyoruz. Bu nedenle bazı fotoğraflar internette.

Baraj gölünde gezmekle yetiniyor ve mayıs ayında tekrar gelmek üzere sözleşerek ayrılıyoruz.

Yakınlarda bulunan birçok balık restoranı içinde Deniz Balıkçılık en iyisi diye 2 yerden teyit aldık. Alabalık ve yayın balığı deniz balığının yerini tutmasa da karnımız doyuyor. Tabi kenardan akan dere ve yemyeşil tabiat gözümüzü ve yüreklerimizi fazlasıyla doyuruyor.

Yolda, her şeye rağmen iyi ki geldik, diye düşünüyorum. Yol, yollardaki köyler, doğa, yemyeşil bir tabiat inanılmaz, burası çok yakında dünyanın da ilgisi çeker, umarım. Bence dünyanın 8. harikası, hatta Dünya Mirası Listesi’ne bile aday olabilecek güzellikte. Hemen SİT bölgesi ilan edilip koruma altına alınması da şart elbette.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.