Eşsiz mimarisi ile dikkat çeken ve bu alanda başarılara imza atmış olan Grand Central Terminal, her gün 750 bin kişinin ziyaret ettiği çok yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip olan bir istasyondur. Ancak Grand Central Terminal’i sıradan bir istasyon gibi tanımlamak çok eksik bir yaklaşım olacaktır. Nitekim bu mekan her bir parçasıyla tarih kokan eşsiz bir mekandır.

Sinemada çok kez filmlere sahne de olan bu istasyonda durduğunuz takdirde bavullarıyla koşuşturan insan seli gözünüzün önünde canlanacaktır. Bunun için istasyonun balkonunda bir süre durup bu düşüncelere dalmak oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bir film stüdyosu, tarihi bir mekan, adeta bir müze gibi sıfatlarla nitelendirilebilecek Grand Central Terminal, en nihayetinde 44 tren ve 67 peronuyla hizmet veren gerçek bir istasyondur. Artık tüm peronları hizmet vermese de istasyonun istasyon fonksiyonu halen aktif durumda.

Grand Central Terminal, yaklaşık 130 yıllık geçmişi ile tam anlamıyla bir tarihi müzedir. Bu istasyon barındırdığı tarihi doku ile bu nitelendirmeyi kesinlikle hak etmektedir. Zaman içerisinde koruma altına alınıncaya dek çeşitli tehditlerle de karşı karşıya kalan istasyon, 1994 yılında görmüş olduğu tadilat ile en ihtişamlı zamanlarına geri dönme şansını yakalamıştır. Grand Central Terminal’in meşhur unsurlarından birisi de istasyonda bulunan saattir. Bu saat yıllar boyunca New York halkının buluşma noktası olmuş önemli değerlerden birisidir.

New York’lu saat firması Seth Thomas imzasını taşıyan bu saat, her gün istasyondan geçmekte olan müthiş sayıda turistin de hayli ilgisini çekiyor. Pek çok Amerikan filminde de ayrılıklara, kavuşmalara eşlik eden bu eşsiz saatin değeri ise 10-15 milyon dolar civarında düşünülüyor. Finansal açıdan da hayli kıymetli olan Grand Central Terminal’in manevi değeri ise kuşkusuz paha biçilemez.

Grand Central Terminal’de tarihe bir yolculuk yapmak isteyen ziyaretçiler için tur imkanları bulunuyor. Bu turlar kişi başı 15-20 dolar aralığında bir ücret mukabilinde gerçekleştiriliyor. Turların ayrıntıları için resmi siteden bilgi edinebilirsiniz.

Adres: 89 E 42nd Street, New York City, NY 10017-5503.

Yakın Yerler: Grand Central Market, New York Halk Kütüphanesi, Fifth Avenue, Bryant Park, Belasco Tiyatrosu, Lyceum Tiyatrosu, Hudson Tiyatrosu, Saks Fifth Avenue, General Electric Binası. Sofitel

Yol Tarifi: Otobüs - BXM10, Otobüs - M4, Otobüs - Q32, Otobüs - QM15; Tren: Tren - HARLEM; Metro: Metro - 4, Metro - 5, Metro - 6, Metro - 7, Metro - S. Otobüsle gidenler; Solomon R Guggenheim Müzesi'nden BXM10 numaralı otobüse binin.