Google+

Arama formu

BANGKOK UÇAK MEZARLIĞI

Bu yazı Gezimanya üyesi JOHNNY WARD tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bugüne dek dünyanın pek çok ülkesini gezdim. Fakat içlerinde derinden bir bağ kurduğum tek bir yer oldu; Bangkok-Tayland. Neden mi? Çünkü; muhteşem insanları, leziz yemekleri ve harika havasıyla Tayland’a aşık olmamak pek mümkün değil. Bana göre Bangkok; size istediğiniz her şeyi sunabilen dünyanın en güzel şehri. Geçtiğimiz günlerde ilginç bir öğleden sonrası geçirmemi sağlayan, yeni keşfettiğim bir başka mükemmel yeri Uçak Mezarlığı’nı gördükten sonra bundan bir kez daha emin oldum.

Bangkok
 
Mezarlık,  iki katlı dev bir uçak ve oranla bundan daha küçük uçaklardan meydana geliyor. Uçaklar herhangi bir sebep gösterilmeden şehrin dışında kullanıma terk edilmiş. Yakın dönemde ise çekirdek bir aile bu bölgeye gelerek eski uçakların oluşturduğu bu site içinde yaşamaya başlamışlar. Hatta bu durumu bir girişimci olarak değerlendirerek sitenin kapılarını ziyaretçilerine kilitlemişler. Şimdilerde ise ziyaretçilerin bu kapıdan geçmek ve uçak mezarlığını keşfedebilmeleri için kişi başı 300 Tayland Bahtı, yaklaşık 9 dolar gibi bir rakam ödemeleri gerekiyor.

Bangkok-1
 
İçeri girdiğinizde tüm uçaklara tırmanmakta ve içinizden geleni yapmakta özgür oluyorsunuz. İçlerinde en ilgi çeken ve merak uyandıran iki katlı dev uçak oluyor. Tepesine tırmanmak ise bir hayli zor bir görev. Bunu yaparken kesinlikle spor ayakkabılarınızı giymenizi öneriyorum.

Bangkok-2

Uçakların kanatlarından aşağı ve yukarı atlamak, zarar görmüş bir kokpitin içinde yer almak, küçük bir uçağın burnunda oturmak.. Tüm bunların hepsi başlı başına olağanüstü bir deneyim. Çeşitli graffitiler ve yıkıntılar ise bu deneyimin sadece küçük bir parçasını oluşturuyor.

Bangkok-3

Tayland’ta hiçbir yer burası kadar sessiz ve huzurlu olmadığından; sizlere kesinlikle burayı sabah ya da akşamüstü ziyaret etmenizi öneriyorum. Bu vakitlerde pek az insanın bileceği ve tamamen size ait olacak bir alanı yaratmanız çok daha olası olacaktır. Ve bence size böyle hissetmek için gitmeyi tercih edeceğiniz bir ibadet turundan çok daha etkili zaman yaratacaktır. Şayet bu tarz bir gezi istiyorsanız; bunu Tayland’ta ve Güney Doğu Asya’da rahatlıkla sağlamanız mümkün.

Bangkok şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Samsen Sam Place, Kaloang home, Winnine Cozy Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sweetheart Tree Homestay, Focal Local Bed & Breakfast, Loogchoob Homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Take A Nap Hostel, Olive Bangkok Hotel, Convenient Park Bangkok gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Double DD House Suthisan, Rest Inn Dormitory Guesthouse, Hostel 24 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bangkok aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Peki bu Uçak Mezarlığı Bangkok’ta nerede?

Uçak Mezarlığı, Bangkok şehir merkezinin kuzeyine maksimum 1 saat mesafede Hua Mak/Ramkhamhaeng isimli yerleşkede yer alıyor. Buraya gitmenin en kolay yolu ise bir taksiye ‘Ramkhamhaeng 103’ demek. Yolculuğunuz süresince 300 ü aşkın küçük sokaktan geçecek ve belki bir daha görmeyeceğiniz güzelikte manzaralara tanık olacaksınız.

Bangkok-4

Rotayı kaçırmamak için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Bangkok-5

Yazıyı Johnny Ward'ın sitesinden İngilizce okumak için tıklayın.
 

Etiketler