Google+

Arama formu

Laos

Ülke nüfusunun yüzde 67’si Theravada Budizm’ine inanmaktadır. Kalan...
Devamı oku
Ülkede patlak veren bir iç savaş neticesinde krallık, Kraliyet Devleti...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zaman...
Devamı oku
Sıcak ve nemli bir tropikal iklimin hâkim olduğu Laos’ta Mayıs ve...
Devamı oku
Birleşmiş Milletler ‘in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer...
Devamı oku
Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir...
Devamı oku
Laos’un en önemli etkinliklerinden biri Lao Yeni Yılı’dır (Boun Pi...
Devamı oku
Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri de el işi...
Devamı oku
Laos’un uluslararası çalışan iki havalimanı bulunmaktadır. Biri Vientiane...
Devamı oku
Laos halkı hem birbirlerine hem de turistlere karşı çok saygılıdır....
Devamı oku
Bangkok Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.
Devamı oku
Ordu Günü (20 Ocak) Çin Yeni Yılı Kadınlar Günü (8 Mart) Lao Yeni...
Devamı oku
Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, batıda...
Devamı oku
Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un...
Devamı oku
Laos, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batısında...
Devamı oku
Laos ülkesinin resmi dili Laosça’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LAK = 0.00
Priz Tipi Type O230V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22.3℃
Şub 24.7℃
Mar 26.8℃
Nis 28℃
May 27.8℃
Haz 27.2℃
Tem 27℃
Ağu 26.9℃
Eyl 26.3℃
Eki 25.7℃
Kas 24.7℃
Ara 23.1℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 6,803,699

Dili: Laoca

Para Birimi: Kip (LAK)

İklim: Tropikal

Big Mac Index: -

 

Laos Hakkında Temel Bilgiler

general-information-laos.jpg

Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, batıda Tayland ve Burma, doğuda Vietnam, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyde Kamboçya ile komşudur. Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. 6,803,699 kişilik nüfusa sahip olan Laos’ta başkent, en kalabalık şehirdir.

Ülkenin resmi dili Laosça’dır, ancak uzun süreli sömürge döneminin de etkisiyle pek çok kişinin konuştuğu Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Nüfusun yüzde 67’si Theravada Budizmi’ne inanmaktadır. Bunun da etkisiyle ülke genelinde saygı ve sakinlik çok önemlidir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzler giyilmesi tavsiye edilir.

Kendini dine adayarak mutlu olmayı başarmış bir ülke halkına sahip olan Laos, ne yazık ki Birleşmiş Milletler ’in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alır ve nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Coğrafyasının üçte ikisinin dağlık olması ve denize kıyısının bulunmamasının da etkisiyle tarım, ticaret, iletişim ve ulaşım bakımından zorluklar yaşanmaktadır.

Ancak her şeye rağmen, Laos’a gideceğiniz herhangi bir zamanda farklı şehirlerde ya da yurt genelinde eğlenceli festivallerle karşılaşmanız mümkündür. Yine de tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zamanın yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları olduğunu unutmamak gerekir.

Laos’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Patuxai-Vientiane.jpg

Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. Başkent, ülkenin en yoğun nüfusuna sahiptir. Diğer önemli şehirler şöyledir: Attapeu, Savannakhet, Luang Phrabang, Pakse, Muang Phon-Hong, Thakhek.

Laos Nerededir?

LAOS.jpg

Laos, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batısında Tayland ve Burma, doğusunda Vietnam, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyinde Kamboçya ülkeleri yer alır.

Laos’ta Konuşulan Diller

Laos ülkesinin resmi dili Laosça’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunlar dışında konuşulan diller arasında Hmong ve Khmu dilleri de yer alır.

 Laos Din ve İnanç

Thai_Buddhist_monk_blesses.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 67’si Theravada Budizm’ine inanmaktadır. Kalan kısmın yüzde 1,5’i Hristiyan ve yüzde 31,5 ise farklı dinlere inanmaktadır.

Laos’un Kısa Tarihi

Ülkede patlak veren bir iç savaş neticesinde krallık, Kraliyet Devleti ve Şampasak Prensliği olmak üzere ikiye bölündü. 19. yüzyıl başında Kraliyet Devleti, Siyam’la birleşti ve 1893 yılında imzalanan, Fransız-Siyam Antlaşması ile Siyam’la birlikte Laos da Fransa’nın bir sömürgesi haline geldi.

1942 senesinde Japonlar, Mekong Nehri ve çevresini ele geçirdi. İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya yenilince, Mayıs 1946’da Laos bağımsızlığını ilan etti. Her ne kadar Fransa buna engel olmak istediyse de başarılı olamadı.

1953 yılında Fransa ve ABD, 1962 senesinde ise Temmuz ayında yapılan Cenevre Milletlerarası Konferansı’nda bütün ülkeler Laos’un bağımsızlığını tanıdı. 1963 Nisan’ına doğru ülkede karışıklıklar baş gösterdi. Uzun koalisyon hükumetleri sonunda, komünizm yanlısı Potent-Lao, 1975’te Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kurdu.

Laos’a Ne Zaman Gidilir?

vang_vieng.jpg

Tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zaman yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları arasındadır. Ancak bu dönemin içinde olan Nisan ayının yılın en sıcak dönemi olduğunu unutmamak gerekir.

Laos’a Nasıl Gidilir

Laos’un uluslararası çalışan iki havalimanı bulunmaktadır. Biri Vientiane, diğeri Luang Prabang şehrindedir. Ülkenin ulusal havayolu Lao Airlines’tır. Bangkok (Tayland), Siem Reap (Kamboçya), Hanoi (Vietnam), Seul (Güney Kore) gibi şehirlerden direkt uçuş mevcuttur. 

Laos şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Laos’da İklim ve Hava Durumu

schina-flood-20100510.jpg

Sıcak ve nemli bir tropikal iklimin hâkim olduğu Laos’ta Mayıs ve Ekim ayları arasında Muson yağmurları görülür. Ülkenin güney kesiminde yılın 12 ayında sıcaklık 25 derecenin altına düşmez. Sıcaklığın en fazla olduğu aylar, Nisan ve Mayıs ayıdır; sıcaklıklar 32-38 derece arasındadır. En düşük sıcaklıklar ise Ocak ayında, kuzeydeki dağlarda görülür; eksi 3 dereceye kadar düşer.

Laos’un Ekonomisi

LaosEconomy-621x370.jpg

Birleşmiş Milletler ‘in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alan Laos, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır, yüzde 26,3’ü günde 1 Dolar’ın, yüzde 70’i ise günde 2 Dolar’ın altında kazanmaktadır.

Laos, coğrafyasının üçte ikisinin dağlık olması ve denize kıyısının bulunmaması sebebiyle, tarım, ticaret, iletişim ve ulaşım bakımından zorluklar yaşamaktadır. Nüfus artış hızının yüksek olması (yüzde 2,44) ve eğitim seviyesinin düşüklüğü de (nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı okuma-yazma bilmemektedir) ekonominin gelişmesine engel olmaktadır.

Laos’un AFTA’ya katılımıyla altın ve bakır ihracatı başlatılmış, mal ticaretinde önemli bir artış meydana gelmiştir. Laos, hemen hemen tüm sermaye mallarını, petrol ve petrol ürünlerini ve çimentoyu ithal etmektedir. Dış ticaretinde büyük ölçüde Tayland’a bağımlı olmaya devam eden Laos’un Tayland dışındaki başlıca ihraç pazarları Vietnam, Çin, Malezya, Almanya, Fransa ve Belçika’dır. İthalat yaptığı başlıca ülkeler ise Tayland, Çin, Vietnam, Singapur, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’dır.

Laos Kültürü

vientiane-010.jpg

Laos halkı hem birbirlerine hem de turistlere karşı çok saygılıdır. Hatta saygı ve sakinlik onlar için vazgeçilmezdir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzlar giyilmesi tavsiye edilmektedir

Budizmin de etkisiyle Laos’ta her şey yavaş işliyor denilebilir. Bu sebeple alıştığınız hızı göremediğinizde sinirlenmemeniz gerekir. Zaten sakinlik onlar için çok önemli olduğundan, siz sinirlenseniz bile yine de sakin kalarak sizi şaşırtacaklardır. Ülkede eğitim seviyesi yüksek değildir. 6,803,699 kişilik nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı okuma-yazma bilmemektedir.

Laos Mutfağı

retw.jpg

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Yerel yemekleri arasında öne çıkan lezzet “larb” ya da “laap” olarak adlandırılır. Baharat ile marine edilmiş kırmızı et ya da balık, yeşillik ve sebzelerle birlikte servis edilir. “Tam mak hoong” adlı baharatlı papaya salatalarının ünüyse tüm dünyaya yayılmıştır. Her ne kadar denize kıyısı olmasa da, deniz ürünlerine yemek ve salatalarda sıkça yer verirler.

Laos’un Festivalleri

Boun-Pi-Mai.jpg

Laos’un en önemli etkinliklerinden biri Lao Yeni Yılı’dır (Boun Pi Mai). Budist takvimine göre her yıl genellikle Nisan ayı civarında düzenlenmektedir. Renkli geçit törenleri yapılır ve tapınaklar ziyaret edilir. Tıpkı Tai Yeni Yılı’nda olduğu gibi su atmayı severler. Bu yüzden ıslanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Mayıs aylarında bir yağmur çağrısı olarak “Roket Festivali” düzenlenir. Özellikle kırsal kesimlerde yapıldığı görülür. Herkes evlerinde yaptığı roketleri en uzağa uçurmaya çalışır.

Luang Prabang şehrinde her yıl Eylül ayında düzenlenen “Boun Khao Padabdin” adlı festivalde ise halk tapınakları ziyaret ederek atalarını onurlandırırlar. Turistler için ilginç kısmıysa Nam Khan Nehri’nde düzenlenen ejderha kayığı yarışlarıdır. Her yıl Ekim ayında Vientiane’deki Mekong Nehri’nde tekne yarışları düzenlenir. İzlemeye gelen halk yöresel kıyafetleriyle yarışlara katılır. Vientiane şehrindeki bir diğer önemli ve büyük etkinlik, Kasım ayında, dolunay zamanında gerçekleştirilen “Tat Luang Festivali”dir. Ülkenin dört bir yanında izleyicilerin katıldığı festivalin merkezi, şehirdeki ana tapınaktır. Marketlerden restoranlara kadar herkes festival için özel şeyler hazırlar.

Laos’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

handicraft-HD-02.jpg

Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri de el işi ürünleridir. Ahşap oymacılığı ile hazırlanan dekorasyon objeleri, takılar, yöresel desenli kıyafetler, battaniyeler seçilebilecek hediyeler arasındadır. Laos’un en önemli ürünlerinden biri de kahvedir. Ne yazık ki çok fazla ihraç edilmiyor olsa da, eğer Laos’u ziyaret edecekseniz mutlaka kahvelerini denemeli ve yanınızda da getirmelisiniz. Lao Mountain, Sinouk Coffee ya da Dao Heung gibi yerel markaları deneyebilirsiniz.

Laos’ta Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Bangkok Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Laos’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ordu Günü (20 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kadınlar Günü (8 Mart)

Lao Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Buda’nın Doğum günü

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Laos Vizesi

Laos Vizesi Nasıl Alınır?