Laos’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Patuxai-Vientiane.jpg

Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. Başkent, ülkenin en yoğun nüfusuna sahiptir. Diğer önemli şehirler şöyledir: Attapeu, Savannakhet, Luang Phrabang, Pakse, Muang Phon-Hong, Thakhek.

Laos Nerededir?

LAOS.jpg

Laos, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batısında Tayland ve Burma, doğusunda Vietnam, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyinde Kamboçya ülkeleri yer alır.

Laos’ta Konuşulan Diller

Laos ülkesinin resmi dili Laosça’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunlar dışında konuşulan diller arasında Hmong ve Khmu dilleri de yer alır.

 Laos Din ve İnanç

Thai_Buddhist_monk_blesses.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 67’si Theravada Budizm’ine inanmaktadır. Kalan kısmın yüzde 1,5’i Hristiyan ve yüzde 31,5 ise farklı dinlere inanmaktadır.

Laos’un Kısa Tarihi

Ülkede patlak veren bir iç savaş neticesinde krallık, Kraliyet Devleti ve Şampasak Prensliği olmak üzere ikiye bölündü. 19. yüzyıl başında Kraliyet Devleti, Siyam’la birleşti ve 1893 yılında imzalanan, Fransız-Siyam Antlaşması ile Siyam’la birlikte Laos da Fransa’nın bir sömürgesi haline geldi.

Devamını Oku

Laos’a Ne Zaman Gidilir?

vang_vieng.jpg

Tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zaman yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları arasındadır. Ancak bu dönemin içinde olan Nisan ayının yılın en sıcak dönemi olduğunu unutmamak gerekir.

Laos’a Nasıl Gidilir

Laos’un uluslararası çalışan iki havalimanı bulunmaktadır. Biri Vientiane, diğeri Luang Prabang şehrindedir. Ülkenin ulusal havayolu Lao Airlines’tır. Bangkok (Tayland), Siem Reap (Kamboçya), Hanoi (Vietnam), Seul (Güney Kore) gibi şehirlerden direkt uçuş mevcuttur. 

Laos’da İklim ve Hava Durumu

schina-flood-20100510.jpg

Sıcak ve nemli bir tropikal iklimin hâkim olduğu Laos’ta Mayıs ve Ekim ayları arasında Muson yağmurları görülür. Ülkenin güney kesiminde yılın 12 ayında sıcaklık 25 derecenin altına düşmez. Sıcaklığın en fazla olduğu aylar, Nisan ve Mayıs ayıdır; sıcaklıklar 32-38 derece arasındadır. En düşük sıcaklıklar ise Ocak ayında, kuzeydeki dağlarda görülür; eksi 3 dereceye kadar düşer.

Laos’un Ekonomisi

LaosEconomy-621x370.jpg

Birleşmiş Milletler ‘in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alan Laos, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır, yüzde 26,3’ü günde 1 Dolar’ın, yüzde 70’i ise günde 2 Dolar’ın altında kazanmaktadır.

Devamını Oku

Laos Kültürü

vientiane-010.jpg

Laos halkı hem birbirlerine hem de turistlere karşı çok saygılıdır. Hatta saygı ve sakinlik onlar için vazgeçilmezdir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzlar giyilmesi tavsiye edilmektedir

Devamını Oku

Laos Mutfağı

retw.jpg

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Devamını Oku

Laos’un Festivalleri

Boun-Pi-Mai.jpg

Laos’un en önemli etkinliklerinden biri Lao Yeni Yılı’dır (Boun Pi Mai). Budist takvimine göre her yıl genellikle Nisan ayı civarında düzenlenmektedir. Renkli geçit törenleri yapılır ve tapınaklar ziyaret edilir. Tıpkı Tai Yeni Yılı’nda olduğu gibi su atmayı severler. Bu yüzden ıslanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Devamını Oku

Laos’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

handicraft-HD-02.jpg

Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri de el işi ürünleridir. Ahşap oymacılığı ile hazırlanan dekorasyon objeleri, takılar, yöresel desenli kıyafetler, battaniyeler seçilebilecek hediyeler arasındadır. Laos’un en önemli ürünlerinden biri de kahvedir. Ne yazık ki çok fazla ihraç edilmiyor olsa da, eğer Laos’u ziyaret edecekseniz mutlaka kahvelerini denemeli ve yanınızda da getirmelisiniz. Lao Mountain, Sinouk Coffee ya da Dao Heung gibi yerel markaları deneyebilirsiniz.

Laos’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ordu Günü (20 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kadınlar Günü (8 Mart)

Lao Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Buda’nın Doğum günü

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Laos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type O / 230V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.3oC
  • Şub 24.7oC
  • Mar 26.8oC
  • Nis 28oC
  • May 27.8oC
  • Haz 27.2oC
  • Tem 27oC
  • Agu 26.9oC
  • Eyl 26.3oC
  • Eki 25.7oC
  • Kas 24.7oC
  • Ara 23.1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6,803,699 Dili: Laoca Para Birimi: Kip (LAK) İklim: Tropikal Big Mac Index: -