Laos Hakkında Temel Bilgiler

general-information-laos.jpg

Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, batıda Tayland ve Burma, doğuda Vietnam, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyde Kamboçya ile komşudur. Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. 6,803,699 kişilik nüfusa sahip olan Laos’ta başkent, en kalabalık şehirdir.

Devamını Oku

Laos’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Patuxai-Vientiane.jpg

Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. Başkent, ülkenin en yoğun nüfusuna sahiptir. Diğer önemli şehirler şöyledir: Attapeu, Savannakhet, Luang Phrabang, Pakse, Muang Phon-Hong, Thakhek.

Laos Nerededir?

LAOS.jpg

Laos, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batısında Tayland ve Burma, doğusunda Vietnam, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyinde Kamboçya ülkeleri yer alır.

Laos’a Nasıl Gidilir

Laos’un uluslararası çalışan iki havalimanı bulunmaktadır. Biri Vientiane, diğeri Luang Prabang şehrindedir. Ülkenin ulusal havayolu Lao Airlines’tır. Bangkok (Tayland), Siem Reap (Kamboçya), Hanoi (Vietnam), Seul (Güney Kore) gibi şehirlerden direkt uçuş mevcuttur. 

Laos’a Ne Zaman Gidilir?

vang_vieng.jpg

Tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zaman yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları arasındadır. Ancak bu dönemin içinde olan Nisan ayının yılın en sıcak dönemi olduğunu unutmamak gerekir.

Laos Kültürü

vientiane-010.jpg

Laos halkı hem birbirlerine hem de turistlere karşı çok saygılıdır. Hatta saygı ve sakinlik onlar için vazgeçilmezdir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzlar giyilmesi tavsiye edilmektedir

Budizmin de etkisiyle Laos’ta her şey yavaş işliyor denilebilir. Bu sebeple alıştığınız hızı göremediğinizde sinirlenmemeniz gerekir. Zaten sakinlik onlar için çok önemli olduğundan, siz sinirlenseniz bile yine de sakin kalarak sizi şaşırtacaklardır. Ülkede eğitim seviyesi yüksek değildir. 6,803,699 kişilik nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı okuma-yazma bilmemektedir.

Laos Mutfağı

retw.jpg

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Yerel yemekleri arasında öne çıkan lezzet “larb” ya da “laap” olarak adlandırılır. Baharat ile marine edilmiş kırmızı et ya da balık, yeşillik ve sebzelerle birlikte servis edilir. “Tam mak hoong” adlı baharatlı papaya salatalarının ünüyse tüm dünyaya yayılmıştır. Her ne kadar denize kıyısı olmasa da, deniz ürünlerine yemek ve salatalarda sıkça yer verirler.

Laos’tan Alınacak Hediyelik Eşyalar

handicraft-HD-02.jpg

Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri de el işi ürünleridir. Ahşap oymacılığı ile hazırlanan dekorasyon objeleri, takılar, yöresel desenli kıyafetler, battaniyeler seçilebilecek hediyeler arasındadır. Laos’un en önemli ürünlerinden biri de kahvedir. Ne yazık ki çok fazla ihraç edilmiyor olsa da, eğer Laos’u ziyaret edecekseniz mutlaka kahvelerini denemeli ve yanınızda da getirmelisiniz. Lao Mountain, Sinouk Coffee ya da Dao Heung gibi yerel markaları deneyebilirsiniz.

Laos’un Festivalleri

Boun-Pi-Mai.jpg

Laos’un en önemli etkinliklerinden biri Lao Yeni Yılı’dır (Boun Pi Mai). Budist takvimine göre her yıl genellikle Nisan ayı civarında düzenlenmektedir. Renkli geçit törenleri yapılır ve tapınaklar ziyaret edilir. Tıpkı Tai Yeni Yılı’nda olduğu gibi su atmayı severler. Bu yüzden ıslanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Mayıs aylarında bir yağmur çağrısı olarak “Roket Festivali” düzenlenir. Özellikle kırsal kesimlerde yapıldığı görülür. Herkes evlerinde yaptığı roketleri en uzağa uçurmaya çalışır.

Luang Prabang şehrinde her yıl Eylül ayında düzenlenen “Boun Khao Padabdin” adlı festivalde ise halk tapınakları ziyaret ederek atalarını onurlandırırlar. Turistler için ilginç kısmıysa Nam Khan Nehri’nde düzenlenen ejderha kayığı yarışlarıdır. Her yıl Ekim ayında Vientiane’deki Mekong Nehri’nde tekne yarışları düzenlenir. İzlemeye gelen halk yöresel kıyafetleriyle yarışlara katılır. Vientiane şehrindeki bir diğer önemli ve büyük etkinlik, Kasım ayında, dolunay zamanında gerçekleştirilen “Tat Luang Festivali”dir. Ülkenin dört bir yanında izleyicilerin katıldığı festivalin merkezi, şehirdeki ana tapınaktır. Marketlerden restoranlara kadar herkes festival için özel şeyler hazırlar.

Laos’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ordu Günü (20 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kadınlar Günü (8 Mart)

Lao Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Buda’nın Doğum günü

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Laos’da İklim ve Hava Durumu

schina-flood-20100510.jpg

Sıcak ve nemli bir tropikal iklimin hâkim olduğu Laos’ta Mayıs ve Ekim ayları arasında Muson yağmurları görülür. Ülkenin güney kesiminde yılın 12 ayında sıcaklık 25 derecenin altına düşmez. Sıcaklığın en fazla olduğu aylar, Nisan ve Mayıs ayıdır; sıcaklıklar 32-38 derece arasındadır. En düşük sıcaklıklar ise Ocak ayında, kuzeydeki dağlarda görülür; eksi 3 dereceye kadar düşer.

Laos’un Kısa Tarihi

Ülkede patlak veren bir iç savaş neticesinde krallık, Kraliyet Devleti ve Şampasak Prensliği olmak üzere ikiye bölündü. 19. yüzyıl başında Kraliyet Devleti, Siyam’la birleşti ve 1893 yılında imzalanan, Fransız-Siyam Antlaşması ile Siyam’la birlikte Laos da Fransa’nın bir sömürgesi haline geldi.

1942 senesinde Japonlar, Mekong Nehri ve çevresini ele geçirdi. İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya yenilince, Mayıs 1946’da Laos bağımsızlığını ilan etti. Her ne kadar Fransa buna engel olmak istediyse de başarılı olamadı.

1953 yılında Fransa ve ABD, 1962 senesinde ise Temmuz ayında yapılan Cenevre Milletlerarası Konferansı’nda bütün ülkeler Laos’un bağımsızlığını tanıdı. 1963 Nisan’ına doğru ülkede karışıklıklar baş gösterdi. Uzun koalisyon hükumetleri sonunda, komünizm yanlısı Potent-Lao, 1975’te Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kurdu.

Laos’un Ekonomisi

LaosEconomy-621x370.jpg

Birleşmiş Milletler ‘in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alan Laos, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır, yüzde 26,3’ü günde 1 Dolar’ın, yüzde 70’i ise günde 2 Dolar’ın altında kazanmaktadır.

Laos, coğrafyasının üçte ikisinin dağlık olması ve denize kıyısının bulunmaması sebebiyle, tarım, ticaret, iletişim ve ulaşım bakımından zorluklar yaşamaktadır. Nüfus artış hızının yüksek olması (yüzde 2,44) ve eğitim seviyesinin düşüklüğü de (nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı okuma-yazma bilmemektedir) ekonominin gelişmesine engel olmaktadır.

Laos’un AFTA’ya katılımıyla altın ve bakır ihracatı başlatılmış, mal ticaretinde önemli bir artış meydana gelmiştir. Laos, hemen hemen tüm sermaye mallarını, petrol ve petrol ürünlerini ve çimentoyu ithal etmektedir. Dış ticaretinde büyük ölçüde Tayland’a bağımlı olmaya devam eden Laos’un Tayland dışındaki başlıca ihraç pazarları Vietnam, Çin, Malezya, Almanya, Fransa ve Belçika’dır. İthalat yaptığı başlıca ülkeler ise Tayland, Çin, Vietnam, Singapur, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’dır.

 Laos Din ve İnanç

Thai_Buddhist_monk_blesses.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 67’si Theravada Budizm’ine inanmaktadır. Kalan kısmın yüzde 1,5’i Hristiyan ve yüzde 31,5 ise farklı dinlere inanmaktadır.

Laos’ta Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Bangkok Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Laos’ta Konuşulan Diller

Laos ülkesinin resmi dili Laosça’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunlar dışında konuşulan diller arasında Hmong ve Khmu dilleri de yer alır.

Laos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type O / 230V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.3oC
  • Şub 24.7oC
  • Mar 26.8oC
  • Nis 28oC
  • May 27.8oC
  • Haz 27.2oC
  • Tem 27oC
  • Agu 26.9oC
  • Eyl 26.3oC
  • Eki 25.7oC
  • Kas 24.7oC
  • Ara 23.1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6,803,699 Dili: Laoca Para Birimi: Kip (LAK) İklim: Tropikal Big Mac Index: -