Luang Prabang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Luang-Prabang-Information.jpg

Laos ülkesinin kuzeyinde orta kesimde yer alan Luang Prabang, Laos Krallığı’nın başkentiydi. Burası özellikle 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildiğinden beri turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Öyle ki, belli dönemlerde ziyaret edebilmek için 5-6 ay öncesinden otel rezervasyonu yaptırmak gerekir.

Devamını Oku

Luang Prabang’da Gezilecek Yerler

Luang Prabang bir zamanlar, sevgililerin ve hayalperestlerin son sığınağı olarak bilinirdi. Bu şehrin en büyük özelliği dünya kalitesinde konforu ruhani atmosferiyle birleştirerek kalp atışlarınızı yavaşlatıp, hayal gücünüzü tetiklemesi.

Luang Prabang’da görülmesi gereken diğer yerler

Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Sen

Devamını Oku

Luang Prabang Nerededir?

Luang Prabang şehri Laos’un kuzeyinde orta kesimde yer alır. Başkent Vientiane’nin 300 kilometre kuzeyindedir.

Luang Prabang’a Ne Zaman Gidilir?

Luang Prabang’da tropikal iklim hâkimdir. Neredeyse tüm yıl sıcak olan hava aralık ve ocak aylarında soğur. Yağışlı dönem nisan-ekim arasında oluyor.

Luang Prabang’a Nasıl Gidilir?

Luang Prabang’da havalimanı şehrin 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Bangkok, Hanoi, Chiang Mai, Siem Reap ya da Pakse’den direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Luang Prabang’da Nerede Kalmalı?

Luang Prabang’ın UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunması sebebiyle, sürekli inşaat yapılması mümkün değildir. Bu sebeple var olan otel binaları her daim yenileniyor ve iyileştiriliyor. Oteller çoğunlukla Sisavangvong Caddesi’nde yoğunlaşıyor. Burası da şehir merkezine oldukça yakın bir konum.

Luang Prabang İçi Ulaşım

20142171725TukTuk_LPQ_5.jpg

Luang Prabang’da turistik noktaların çoğuna yürüyerek ulaşım mümkündür. Dilerseniz bisiklet kiralayarak da rahatlıkla gezebilirsiniz. Bunun dışında bir araca binmek isterseniz motosikletli binek araçları olan tuk-tuk’ları kullanabilirsiniz.

Luang Prabang Mutfağı

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanmaktadırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Devamını Oku

Luang Prabang Gece Hayatı

Luang Prabang’da bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Burada hareket daha çok gündüzleri yaşanıyor. Ancak tabii ki gidilebilecek birkaç yer mevcuttur. Mount Phousi ve Nam Khong arasında kalan alanda bunları görmek mümkündür.

“Books and Tea L'Etranger”, alt katı kitapçı üst katı bar olan ilginç bir mekândır. Akşam yedide açılan Hive Bar, sanatsal bir dekorasyonu olan Icon Klub, güneşin batışının en güzel izlenebileceği nokta olan Mekong Sunset Beach Bar ya da güzel bir bahçeye sahip olan Utopia tercih edilebilir.

Luang Prabang Festivaller

Boun Khao Padabdin (Eylül)

Boun Pimai (Nisan)

Bun Nam / Su Festivali (Ekim)

Boun That Luang (Kasım)

Kayık Yarışları (Ağustos)

Işık Festivali (Eylül-Ekim)

Luang Prabang’da Alışveriş

Luang Prabang’da alışveriş için şehrin merkezine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu bölgede neredeyse her sokakta karşınıza dükkânlar ya da stantlar çıkacak. Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri elişi ürünlerdir. Ahşap oymacılığı ile hazırlanan dekorasyon objeleri, takılar, yöresel desenli kıyafetler, battaniyeler seçilebilecek hediyeler arasındadır.

Devamını Oku

Luang Prabang Saat Farkı

Laos (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Luang Prabang’dan 5 saat ileridedir.

Luang Prabang Para Birimi

Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang şehrinin para birimi Kip’tir (LAK). 1 TL yaklaşık 2.500,00 Kip’tir.

 

Luang Prabang Resmi Dili

Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang’ın resmi dili Laoca’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunlar dışında konuşulan diller arasında Hmong ve Khmu dilleri de yer alır.

Luang Prabang Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ordu Günü (20 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kadınlar Günü (8 Mart)

Lao Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Buda’nın Doğum Günü

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Luang Prabang İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 195

Yangın: 190

Polis: 191

Luang Prabang Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 22oC
  • Mar 25oC
  • Nis 27oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 25oC
  • Kas 23oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 55,027 / Dil: Laoca / Para Birimi:Kip (LAK) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün