Google+

Arama formu

Luang Prabang

Boun Khao Padabdin (Eylül) Boun Pimai (Nisan) Bun Nam / Su Festivali...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ordu Günü (20 Ocak) Çin Yeni Yılı Kadınlar Günü...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Laos’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Laos ülkesinin kuzeyinde orta kesimde yer alan Luang Prabang, Laos...
Devamı oku
Luang Prabang şehri Laos’un kuzeyinde orta kesimde yer alır. Başkent...
Devamı oku
Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang şehrinin para birimi...
Devamı oku
Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang’ın resmi dili Laoca’dır...
Devamı oku
Laos (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur....
Devamı oku
Bangkok Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir. BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ...
Devamı oku
Luang Prabang’da tropikal iklim hâkimdir. Neredeyse tüm yıl sıcak olan...
Devamı oku
Luang Prabang’da havalimanı şehrin 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alır....
Devamı oku
Luang Prabang’ın UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunması...
Devamı oku
Luang Prabang’da turistik noktaların çoğuna yürüyerek ulaşım...
Devamı oku
Luang Prabang bir zamanlar, sevgililerin ve hayalperestlerin son...
Devamı oku
Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir....
Devamı oku
Luang Prabang’da bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil....
Devamı oku
Luang Prabang’da alışveriş için şehrin merkezine gitmeniz yeterli...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LAK = 0.00
Priz Tipi Type O230V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 20℃
Şub 22℃
Mar 25℃
Nis 27℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 25℃
Kas 23℃
Ara 21℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 55,027 / Dil: Laoca / Para Birimi:Kip (LAK) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Luang Prabang Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Luang-Prabang-Information.jpg

Laos ülkesinin kuzeyinde orta kesimde yer alan Luang Prabang, Laos Krallığı’nın başkentiydi. Burası özellikle 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildiğinden beri turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Öyle ki, belli dönemlerde ziyaret edebilmek için 5-6 ay öncesinden otel rezervasyonu yaptırmak gerekir.

Bu ilgiyi görmesinde sahip olduğu mimari yapıları, dini alanları ve festivalleri, kültürel mirasları, etkileyici doğası ve kolonyal mimarisinin etkisi büyüktür. Sahip olduğu onlarca Budist tapınağı ve manastırı, sokaklarında dolaşan keşişleri de burayı daha ilginç bir hale getirmektedir.

Nam Khan ve Mekong Nehirlerinin birleştiği deltada yer alan şehir doğal güzellikler açısından da ister istemez ilgi çekici olmaktadır. Tropikal iklimin hâkim olduğu şehirde hava, aralık ve ocak ayları hariç sıcaktır. Yağışlı dönem ise nisan-ekim ayları arasında yaşanmaktadır.

Luang Prabang’da Gezilecek Yerler

Luang Prabang bir zamanlar, sevgililerin ve hayalperestlerin son sığınağı olarak bilinirdi. Bu şehrin en büyük özelliği dünya kalitesinde konforu ruhani atmosferiyle birleştirerek kalp atışlarınızı yavaşlatıp, hayal gücünüzü tetiklemesi.

Luang Prabang’da görülmesi gereken diğer yerler

Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Sen

Phou Si Dağı

Phou Si Dağı

Phu Si Dağı olarak da yazılan bu 100 metre yüksekliğindeki tepe, Luang Parabang’ın eski şehir merkezinde yer almaktadır. Tam tamına eski şehrin üzerinde bulunduğu yarımadanın kalbine konuşlanmış diyebileceğimiz bu dağın bir tarafında Mekong Nehri, diğer tarafında ise Nam Khan Nehri akar. Burası dini bir yerleşkedir ve sayısız Budist tapınağına ev sahipliği yapar.

Tepeye tırmanırken yarı yolda, Nam Khan Nehri’ne bakan Wat Tham Phou Si Tapınağı bulunur. Dağın tepesinde ise şehre ve çevreleyen alana kuş bakışı bakan Wat Chom Si Tapınağı bulunur. Bu iki tapınak sadece bu dağdaki ana turist çekim noktaları değil, tüm şehir için önemli turistik iki lokasyondur.

Luang rabang şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Visay Guesthouse, One Tree Guesthouse, Time out Guesthouse güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa Kee Lee Riverside2, Thip Villa 2 Mekong Riverside, QUEEN'S HOUSE. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ANANTA Villa, Indigo House Hotel, Tony Central Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Luang Sokxay 2, Soumalay Guesthouse, Tony Central Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Luang Prabang aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Wat Xieng Thong Tapınağı

Wat Xieng Thong Tapınağı

Türkçe karşılığı “altın şehir tapınağı” olan bu Budist tapınağı, Luang Prabang yarımadasının kuzey ucunda yer alır. Wat Xieng Thong Tapınağı tüm ülkedeki en önemli Budist tapınaklarından biridir. Kültürel, dini, siyasi ve turistik açıdan çok önemli bir varlığıdır Laos ülkesinin. Tapınağın yayıldığı alanda yirmiden fazla yapı vardır. Bunlara yemyeşil ve çiçekli bahçeler eşlik eder.

Bu tapınak şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Her yıl muhteşem güzelliği ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Luang Prabang’a gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmaz. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden fırlamış bir sahne gibi karşınıza serilecek olan tapınağı gördüğünüzde, Luang Prabang tatilinize dair en büyük hatıraya sahip oldunuz demektir.

Wat Xieng Thong Tapınağı 1559-1560 yılları arasında Laos Kralı Setthathirath tarafından yaptırılmıştır. 1975 yılına kadar kraliyet ailesinin patronajı altındaki bir özel ibadet alanı iken daha sonradan halka açılmıştır. Tapınağın tipik Laos sanat ve zanaatkârlığını temsil ettiği düşünülmektedir. Budanın hayatından sahnelerin tasvir edildiği ahşap oyma kapıları büyüleyicidir.

Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Kraliyet Sarayı ya da orijinal adıyla "Haw Kham", 1904 yılında yapılmıştır. Fransız sömürge dönemine tekabül eden inşaat süreci Kral Sisavang Vong ve ailesi tarafından başlatılmış ve devam ettirilmiştir.

Sarayın yeri özellikle seçilmiştir. Böylece resmi ziyaretçiler nehir geçmek için kullandıkları su taşıtlarından iner inmez karşılanabilmektedir. Kral Sisavang Vong’un ölümünden sonra Prens Savang Vatthana ve ailesi bu sarayda ikamet etmeye devam eden son aile olmuştur. 1975 yılında monarşi komünist rejim tarafından lağvedilince saray ulusal müzeye dönüştürülmüştür.

Saray kampüsü içinde pek çok bina vardır. Bunlar, mutfak/depo, Royal Barge Shelter, Konferans salonu, Haw Pha Bang, ofisler gibi uzayıp giden bir listedir. Yerleşkede ayrıca bir lotus göleti bulunur. Girişte ise iki adet havan topu bulunur. Konferans salonunun dışında bahçede bir adet Kral Sisavang Vong anıtı da bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Luang Prabang Nerededir?

Luang Prabang şehri Laos’un kuzeyinde orta kesimde yer alır. Başkent Vientiane’nin 300 kilometre kuzeyindedir.

Luang Prabang’a Ne Zaman Gidilir?

Luang Prabang’da tropikal iklim hâkimdir. Neredeyse tüm yıl sıcak olan hava aralık ve ocak aylarında soğur. Yağışlı dönem nisan-ekim arasında oluyor.

Luang Prabang’a Nasıl Gidilir?

Luang Prabang’da havalimanı şehrin 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Bangkok, Hanoi, Chiang Mai, Siem Reap ya da Pakse’den direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Luang Prabang şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Luang Prabang’da Nerede Kalmalı?

Luang Prabang’ın UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunması sebebiyle, sürekli inşaat yapılması mümkün değildir. Bu sebeple var olan otel binaları her daim yenileniyor ve iyileştiriliyor. Oteller çoğunlukla Sisavangvong Caddesi’nde yoğunlaşıyor. Burası da şehir merkezine oldukça yakın bir konum.

Luang Prabang İçi Ulaşım

20142171725TukTuk_LPQ_5.jpg

Luang Prabang’da turistik noktaların çoğuna yürüyerek ulaşım mümkündür. Dilerseniz bisiklet kiralayarak da rahatlıkla gezebilirsiniz. Bunun dışında bir araca binmek isterseniz motosikletli binek araçları olan tuk-tuk’ları kullanabilirsiniz.

Luang Prabang Mutfağı

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanmaktadırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Yerel yemekleri arasında öne çıkan lezzet “larb” ya da “laap” olarak adlandırılır. Baharat ile marine edilmiş kırmızı et ya da balık, yeşillik ve sebzelerle birlikte servis edilir. “Tam mak hoong” adlı baharatlı papaya salatalarının ünüyse tüm dünyaya yayılmıştır. Her ne kadar denize kıyısı olmasa da, deniz ürünlerine yemek ve salatalarda sıkça yer verirler.

Popüler restoranlar

La Silapa Italian & Lao Restaurant, Tamarind, Rosella Fusion Restaurant, Lao Lao Garden, Boulevard Restaurant, Le Banneton.

Bahşiş

Laos restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Luang Prabang Gece Hayatı

Luang Prabang’da bir gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Burada hareket daha çok gündüzleri yaşanıyor. Ancak tabii ki gidilebilecek birkaç yer mevcuttur. Mount Phousi ve Nam Khong arasında kalan alanda bunları görmek mümkündür.

“Books and Tea L'Etranger”, alt katı kitapçı üst katı bar olan ilginç bir mekândır. Akşam yedide açılan Hive Bar, sanatsal bir dekorasyonu olan Icon Klub, güneşin batışının en güzel izlenebileceği nokta olan Mekong Sunset Beach Bar ya da güzel bir bahçeye sahip olan Utopia tercih edilebilir.

Luang Prabang Festivaller

Boun Khao Padabdin (Eylül)

Boun Pimai (Nisan)

Bun Nam / Su Festivali (Ekim)

Boun That Luang (Kasım)

Kayık Yarışları (Ağustos)

Işık Festivali (Eylül-Ekim)

Luang Prabang’da Alışveriş

Luang Prabang’da alışveriş için şehrin merkezine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu bölgede neredeyse her sokakta karşınıza dükkânlar ya da stantlar çıkacak. Laos halkının en gurur duyduğu özelliklerinden biri elişi ürünlerdir. Ahşap oymacılığı ile hazırlanan dekorasyon objeleri, takılar, yöresel desenli kıyafetler, battaniyeler seçilebilecek hediyeler arasındadır.

Laos’un en önemli ürünlerinden biri de kahvedir. Ne yazık ki çok fazla ihraç edilmiyor olsa da, eğer Laos’u ziyaret edecekseniz mutlaka kahvelerini denemeli ve yanınızda da getirmelisiniz. Lao Mountain, Sinouk Coffee ya da Dao Heung gibi yerel markaları deneyebilirsiniz.

Wat Phousi yakınındaki Dara Pazarı, eskiden daha çok elektronik eşyaların ya da motor ürünlerin satıldığı bir yerdi. Ancak yapılan değişimle artık iyi bir turist noktası haline gelmiştir. Çok düzenli ve temiz bir hale getirilen pazarda artık ülkeye özgü tüm yöresel ürünleri bulmak mümkün. Luang Prabang’da Sisavangvong Caddesi’nin sonunda akşam 6 ile 9 arasındaysa Akşam Pazarı kuruluyor. Burada seramikten kıyafete kadar pek çok ürünü ve sokak lezzetlerini görebilirsiniz.

Luang Prabang Saat Farkı

Laos (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Luang Prabang’dan 5 saat ileridedir.

Luang Prabang Para Birimi

Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang şehrinin para birimi Kip’tir (LAK). 1 TL yaklaşık 2.500,00 Kip’tir.

 

Luang Prabang Resmi Dili

Laos sınırları içerisinde yer alan Luang Prabang’ın resmi dili Laoca’dır. Ancak Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunlar dışında konuşulan diller arasında Hmong ve Khmu dilleri de yer alır.

Türkiye Luang Prabang Dış Temsilcilikler

Bangkok Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD,
HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
embassy.bangkok@mfa.gov.tr
http://bangkok.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: TAYLAND, LAOS DEMOKRATİK HALK CUMHURİYETİ

Luang Prabang Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ordu Günü (20 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Kadınlar Günü (8 Mart)

Lao Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Buda’nın Doğum Günü

Çocuklar Günü (1 Haziran)

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Luang Prabang İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 195

Yangın: 190

Polis: 191

Luang Prabang Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Laos’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Laos Vizesi

Laos Vizesi Nasıl Alınır?