Luang Prabang’da Gezilecek Yerler

Luang Prabang bir zamanlar, sevgililerin ve hayalperestlerin son sığınağı olarak bilinirdi. Bu şehrin en büyük özelliği dünya kalitesinde konforu ruhani atmosferiyle birleştirerek kalp atışlarınızı yavaşlatıp, hayal gücünüzü tetiklemesi.

Luang Prabang’da görülmesi gereken diğer yerler

Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Sen

Phou Si Dağı

Phu Si Dağı olarak da yazılan bu 100 metre yüksekliğindeki tepe, Luang Parabang’ın eski şehir merkezinde yer almaktadır. Tam tamına eski şehrin üzerinde bulunduğu yarımadanın kalbine konuşlanmış diyebileceğimiz bu dağın bir tarafında Mekong Nehri, diğer tarafında ise Nam Khan Nehri akar. Burası dini bir yerleşkedir ve sayısız Budist tapınağına ev sahipliği yapar.

Tepeye tırmanırken yarı yolda, Nam Khan Nehri’ne bakan Wat Tham Phou Si Tapınağı bulunur. Dağın tepesinde ise şehre ve çevreleyen alana kuş bakışı bakan Wat Chom Si Tapınağı bulunur. Bu iki tapınak sadece bu dağdaki ana turist çekim noktaları değil, tüm şehir için önemli turistik iki lokasyondur.

Wat Xieng Thong Tapınağı

Templo-Wat-Xieng-Thong.JPG

Türkçe karşılığı “altın şehir tapınağı” olan bu Budist tapınağı, Luang Prabang yarımadasının kuzey ucunda yer alır. Wat Xieng Thong Tapınağı tüm ülkedeki en önemli Budist tapınaklarından biridir. Kültürel, dini, siyasi ve turistik açıdan çok önemli bir varlığıdır Laos ülkesinin. Tapınağın yayıldığı alanda yirmiden fazla yapı vardır. Bunlara yemyeşil ve çiçekli bahçeler eşlik eder.

Bu tapınak şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Her yıl muhteşem güzelliği ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Luang Prabang’a gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmaz. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden fırlamış bir sahne gibi karşınıza serilecek olan tapınağı gördüğünüzde, Luang Prabang tatilinize dair en büyük hatıraya sahip oldunuz demektir.

Wat Xieng Thong Tapınağı 1559-1560 yılları arasında Laos Kralı Setthathirath tarafından yaptırılmıştır. 1975 yılına kadar kraliyet ailesinin patronajı altındaki bir özel ibadet alanı iken daha sonradan halka açılmıştır. Tapınağın tipik Laos sanat ve zanaatkârlığını temsil ettiği düşünülmektedir. Budanın hayatından sahnelerin tasvir edildiği ahşap oyma kapıları büyüleyicidir.

Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

vat-haw-kham.jpg

Kraliyet Sarayı ya da orijinal adıyla "Haw Kham", 1904 yılında yapılmıştır. Fransız sömürge dönemine tekabül eden inşaat süreci Kral Sisavang Vong ve ailesi tarafından başlatılmış ve devam ettirilmiştir.

Sarayın yeri özellikle seçilmiştir. Böylece resmi ziyaretçiler nehir geçmek için kullandıkları su taşıtlarından iner inmez karşılanabilmektedir. Kral Sisavang Vong’un ölümünden sonra Prens Savang Vatthana ve ailesi bu sarayda ikamet etmeye devam eden son aile olmuştur. 1975 yılında monarşi komünist rejim tarafından lağvedilince saray ulusal müzeye dönüştürülmüştür.

Saray kampüsü içinde pek çok bina vardır. Bunlar, mutfak/depo, Royal Barge Shelter, Konferans salonu, Haw Pha Bang, ofisler gibi uzayıp giden bir listedir. Yerleşkede ayrıca bir lotus göleti bulunur. Girişte ise iki adet havan topu bulunur. Konferans salonunun dışında bahçede bir adet Kral Sisavang Vong anıtı da bulunmaktadır.