Savannakhet (Kaysone Phomvihane)

Savannakhet Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Resmi adı Kaysone Phomvihane olarak bilinen Savannakhet, Batı Laos’taki Savannakhet Eyaleti’nin başkentidir. 120 bin kişinin yaşadığı bu Güneydoğu Asya kenti, Vientiane’den sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Savannakhet kelimesi kabaca ‘Altın Toprak’ olarak çevrilebilir. Fransız kolonyalistler tarafından zengin ve umut verici görülen bu topraklar, daha sonra Vietnamlı ve Çinli tüccarların gözdesi olmuştur. Tayland ve Laos arasında sınır olarak kabul edilen Mekong Nehri kıyısında konumlanmıştır. Savannakhet’in karşısındaki Tayland şehri Mukdahan buranın gelişimine önemli katkıda bulunmuştur. Aslında iki önemli şehirle sınır komşusu olması birçok turistin Savannakhet’e gelmesine neden olmaktadır. Bunlardan biri Mukdahan, diğeri de Vietnam’ın Lao Dao kentidir.  Bölgeler arasında köprüler kurma görevi Savannakhet için yeni bir şey değil. Fransızlar 1920’de buraya yerleşmişler ve burayı önemli bir ticari ve idari merkez haline getirmişlerdir. Şehirdeki en önemli gelir kaynaklarının başında madencilik ve tütüncülük gelmektedir. Savannakhet turizm etkinliği pek yoğun bir kent değildir. Sınırların, iyi yolların, köprülerin ve ticaretin refah getirdiği söylense de Savannakhet kırsal yoksulluğu yaşayan bir kent. Bunun en büyük sebeplerinden biri ülke genelinde yaygın olan insan kaçakçılığıdır. Ancak Savannakhet’te keşfedilmeye değer farklı bir kültür ve çok sayıda doğal güzellik bulunuyor. Lezzetli yemeklerle dolu bir mutfağa sahip kentte Mekong Nehri kıyısında bir restoranda yemek yiyebilir, günbatımının eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Yerel pazarlarda halkın alışveriş yaşamına göz atabilir veya şehrin simgelerinden olan Katolik Kilisesi ile Dinozor Müzesi’ne gidebilirsiniz. Laos’un en popüler şehirlerinden biri olan Savannakhet’in Turizm Bilgi Merkezi, nehirden bir blok içerde yer alan Talat Yen Plaza’nın batısında bulunuyor.


Savannakhet Nerede?


Savannakhet, Güneydoğu Asya’da Vietnam, Kamboçya, Çin ve Tayland’a sınır komşusu olan Laos’ta yer alıyor. Laos denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Savannakhet ise Laos’un güneybatısında yer alan bir şehirdir. Mekong Nehri üzerinde yer alan kent, nehrin hemen karşısında Tayland’ın Mukdahan şehriyle komşudur.


Savannakhet’te Gezilecek Yerler


Güney Laos’un kendine özgü şehirlerinden biri olan Savannakhet’te gezip görmeye değer pek çok destinasyon bulunuyor. Kentin cazibe merkezleri genellikle Budist tapınaklarından oluşsa da milyonlarca yıllık fosil kalıntılarını veya göktaşı parçalarını görebileceğiniz ilginç müzeler de bulunuyor.


That Ing Hang Stupa


16. yüzyılın ortalarında inşa edildiği düşünülen 9 metre yüksekliğindeki dini yapı, Wat Phu Champasak’tan sonra Güney Laos’taki en kutsal dini yapıdır. Savannakhet’e 15 km uzaklıktaki bu yapı güzel oyma ve dekorasyonlara sahiptir. Bu stupa (Budist mabedi) yalnızca Laoslu Budistler için değil, kuzey Tayland’da yaşayan Budistler için de önemli bir yerdir. Buda’nın omurga kalıntılarının bu tapınağın altında yer aldığı söyleniyor. Kadınların That Ing Hang’a girmeden önce geleneksel kıyafet olan sarongları giymesi gerekebilir. Bu kıyafeti civardaki stantlardan satın alabilirsiniz. That Ing Hang Stupa’ya tuk tuk adı verilen taksilerle veya motor kiralayarak ulaşabilirsiniz.


Dinozor Müzesi


Savannakhet’in prehistorik dönemi hakkında pek çok şey öğreneceğiniz bu müzede, 1930’dan günümüze kadar ortaya çıkarılmış devasa bir fosil koleksiyonu sergileniyor. Dinozorlar bir dönem Savannakhet’te yaşıyordu. 200 milyon yıl önceye ait dört farklı dinozor ve erken memeli kalıntılarını müzedeki sergilerde görebilirsiniz. 100 milyon yıl önce dünyaya düşen bir göktaşının parçaları bile bu büyüleyici müzede sergileniyor.


Vat Taleo Kao


Bugünlerde terkedilmiş bir manastır kompleksi olan Vat Taleo Kao, şehirden biraz uzakta çekici bir kırsal alanın ortasında yer alıyor. 1969’daki bir Amerikan bombardımanında ciddi hasar görmüştür. Ancak yine de kutsallığını ve minik pencereleri sayesinde çekiciliğini koruyan bir yapıdır. İç dekorasyonunda, pastel tonlarda fantastik ögeler resmedilmiştir. Manda, at, zürafa gibi hayvanların yanı sıra Budizm’e ve mitolojiye ait sahnelerin betimlendiği olağanüstü bir dizi freski duvarlarda görebilirsiniz.


Savannakhet’te Alışveriş


Laos’un özel ekonomik bölgelerinden Savan-Seno’yu temsil eden Savannakhet alışverişin dinamik olduğu bir kenttir. Şehirdeki ana yollar boyunca çok çeşitli ürünler sunan küçük dükkanlar mevcuttur. En sık rastlayacağınız ürünlerin başında el sanatları, antikalar, kabile kıyafetleri, Laos kahvesi, kumaş ve gümüş ürünleri geliyor. Önemli bir gümüş rezervine sahip olan kentte özgün tasarımlara sahip gümüş ürünleri sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Yerel tarzda alışveriş yaşamını deneyimlemek istiyorsanız pek çok seçeneğe sahipsiniz. Dao Heuang Duty Free’de likör, sigara, Küba purosu gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Savannakhet Market ise kentin en büyük taze ürün pazarıdır. Kırsal bölgeden gelen etnik azınlıkların ürünlerini sattığı bu pazaryerinde bölgeye özgü meyve ve sebzeleri alabilirsiniz.

 

Savannakhet (Kaysone Phomvihane) ile İlgili

Savannakhet (Kaysone Phomvihane) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type O / 230V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 30oC
  • Şub 23oC
  • Mar 26oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 25oC
  • Kas 23oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa