Vang Vieng

Vang Vieng Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vang Vieng, Laos’un turistik bir şehridir. Doğal uçurumları ve kireç taşından doruklarıyla olağanüstü manzaralara sahip olan Vang Vieng, mağaraları ile de dikkat çekmektedir. Laos’un en çarpıcı pitoresk bölgelerinden biri olan şehir, turistler için, başlı başına çekim merkezi olma başarısını elde etmiştir.

Vang Vieng’deki ilk yerleşim, 1353 yılına dayanmaktadır. Asıl adı Mouang Song iken, 1890’lı yıllarda Fransız kolonisi haline gelmesiyle Vang Vieng adını almıştır. Kasabanın altyapısı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1964 ile 1973 yılları arasında gerçekleşen Vietnam Savaşı sırasında, bölgeye hava üssü ve pist inşa etmesiyle geliştirilmiştir. Yakın zamanda ise macera meraklılarının dikkatini çeken, sırt çantalı gezginlerin akın ettiği, turistik açıdan gözde bir bölge haline gelmiştir.

Vang Vieng’de çok çeşitli ve gelişmiş turistik faaliyet imkanları mevcuttur. Su kayağı ve tüple dalış gibi su sporlarının yanı sıra kaya tırmanışı ve dağ yürüyüşü giderek artan bir ilgiyle karşılanmaktadır. Vang Vieng’de aynı zamanda 16. ve 17. yüzyıllara tarihlenen manastırlar ve Hmong köyleri gibi huzur verici noktalar da mevcuttur. Vang Vieng’de geniş bir yelpazeye sahip konaklama imkanları, şehri çekici kılan bir diğer unsurdur.   

Sırt çantalı gezginlerin ihtiyacına yönelik dönüşüm geçiren Vang Vieng’de, bar kültürünün aşırı bir hale bürünmesiyle, hükümet tarafından kimi sınırlamalar ve kurallar uygulanmaya başlanmıştır. 

Vang Vieng Nerededir?

Güneydoğu Asya ülkesi Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, Vientaine eyaleti de turizm odaklı bir şehirdir. Nam Song Nehri kıyısında, başkent Vientiane’nin 150 kilometre kuzeyinde konumlanmış bir yerleşimdir. 

Vang Vieng’e Nasıl Gidilir?

Vang Vieng ile Vientaine ve Luan Prabang arasında otobüs ile seyahat etmek mümkündür. Bu yolculuk Vienataine’den 3-4 saat, Luan Prabang’dan ise yaklaşık 6-8 saat sürmektedir. Luang Prabang ve Vang Vieng arasındaki kara yolculuğu, eşsiz dağ manzarasıyla büyüleyici bir deneyim sunmaktadır.

Vientaine Havaalanı’ndan Vang Vieng’e taksiyle gitme seçeneği de bulunmaktadır. Trafik sıkışık değil ise yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. 

Vang Vieng’de Yapılacaklar ve Görülecek Yerler

Vang Vieng’de birçok doğa sporu yapma imkanı bulunmasının yanı sıra, insanda büyüleyici bir hissiyat yaratan yerleri gezmek de mümkündür.

Vang Vieng’de bulunan mağara ağının en önemlisi Tham Nam, 500 metre uzunluğa sahiptir. Nam Song Nehri’nin bir kolu, mağaranın alçak girişinin önünden akmaktadır. Havanın kuru olduğu mevsimde, mağarada suyun içinde yürümek mümkündür. Suyun yükseldiği zamanlarda ise girişte bir tüp temin etmek gerekmektedir. Sabit bir ip üzerinden tünel boyunca kendini çekmek de eğlenceli bir deneyimdir.

Tham Phu Kham (Mavi Lagün), en fazla 10 metre genişliğinde küçük bir gölete sahip bir mağaradır. Etrafı masalar, tezgâhlar ve otoparkla çevrili olan Mavi Lagün, Laoslu ailelerin hafta sonları piknik yapıp dinlenmek ve eğlenmek için tercih ettiği uğrak noktalardan biridir. Tham Phu Kham’ın mavi-yeşil suyunda, yorucu bir tırmanışının ardından yüzmek, iyi bir deneyimdir. Ana mağara odasında Tayland bronzundan Buda heykeli bulunmaktadır. Dağın daha derinlerinde başka galeriler de mevcuttur. Tham Phu Kham’a Ban Na Thong köyünden uzanan taşlı yolu takip ederek gelmek, manzara eşliğinde bir yolculuk imkanı sunmaktadır.

Şehrin, kuzeyindeki sınırında bulunan Wat Si Vieng Song Tapınağı, halihazırda Budistler tarafından kullanılan bir ibadethanedir. Rengârenk motifleri ve çok çeşitli ikonalarıyla, Wat Si Vieng Song Tapınağı, görsel açıdan dikkat çekicidir ve Budistler açısından ruhani anlamda öneme sahiptir.
Tham So mağarası ise girişinde Buda figürüyle korunan, 3 kilometrelik bölümü kireçtaşından oluşan ve derinlerinde gölet bulunan bir mağaradır.

Vang Vieng’de aynı zamanda çeşitli doğa sporları yapma imkanı da bulunmaktadır. Kaya tırmanışı, ilk kez deneyecekler ve profesyoneller için uygun şartlara sahiptir.

Vang Vieng’i ve onu çevreleyen köyleri en iyi şekilde görmenin güzel bir yoluysa dağ bisikleti aktivitesidir. Dağ bisikleti için belirlenmiş üç adet rota bulunmaktadır. En yaygın olarak tercih edilen, Mavi Lagün’e uzanan toprak ve biraz engebeli olan rotadır. Nam Song Nehri’nin batısındaki köylerde bulunan 30 kilometrelik, düz bir döngüye sahip rota ise diğer bir seçenektir. Macera arayan biniciler için tercih edilebilecek rota ise doğu rotasıdır. Bu rotada, dönen bir parkurda tepe tırmanışı yapılmaktadır.

Vang Vieng’deki bir diğer ilgi çekici aktivite ise genç parti kalabalığıyla birlikte restoran ve kafelerde gösterilen “Friends” ve “Family Guy” gibi Amerikan dizilerini izlemektir. 

Vang Vieng ile İlgili

Vang Vieng Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa