Laos Hakkında Temel Bilgiler

general-information-laos.jpg

Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, batıda Tayland ve Burma, doğuda Vietnam, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyde Kamboçya ile komşudur. Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. 6,803,699 kişilik nüfusa sahip olan Laos’ta başkent, en kalabalık şehirdir.

Ülkenin resmi dili Laosça’dır, ancak uzun süreli sömürge döneminin de etkisiyle pek çok kişinin konuştuğu Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Nüfusun yüzde 67’si Theravada Budizmi’ne inanmaktadır. Bunun da etkisiyle ülke genelinde saygı ve sakinlik çok önemlidir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzler giyilmesi tavsiye edilir.

Kendini dine adayarak mutlu olmayı başarmış bir ülke halkına sahip olan Laos, ne yazık ki Birleşmiş Milletler ’in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alır ve nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Coğrafyasının üçte ikisinin dağlık olması ve denize kıyısının bulunmamasının da etkisiyle tarım, ticaret, iletişim ve ulaşım bakımından zorluklar yaşanmaktadır.

Ancak her şeye rağmen, Laos’a gideceğiniz herhangi bir zamanda farklı şehirlerde ya da yurt genelinde eğlenceli festivallerle karşılaşmanız mümkündür. Yine de tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zamanın yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları olduğunu unutmamak gerekir.