Google+

Arama formu

Vientiane

“Bin Filin Ülkesi” anlamına gelen Laos isimli Asya ülkesine başkentlik...
Devamı oku
Asya’nın güneydoğu kısmında, karasal kısımda yer alan ve denizle...
Devamı oku
Vientiane Laos’ta bulunan en büyük şehir ve ülkenin başkentidir. Asya’da...
Devamı oku
ordinary.com Laos mutfağı, komşusu olduğu Tayland ve Vietnam’ın yemek...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LAK = 0.00
Priz Tipi Type O230V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 25℃
Mar 27℃
Nis 29℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 25℃
Ara 22℃
Kısa Kısa...
Ülke: Laos / Nüfus: 783.000 / Resmi Dil: Laoca / Para Birimi: Laos Kipi (LAK) / İklim: Nemli Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün / Big Mac Index: $ 2.21 (Türkiye $ 3.87)

Vientiane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vientiane Laos’ta bulunan en büyük şehir ve ülkenin başkentidir. Asya’da bulunan diğer başkentler göz önüne alındığında oldukça sakin bir şehir olarak değerlendirebiliriz. Şehirde bugün yaklaşık 760 bin kişi yaşıyor. Vientiane 11 ve 12. yüzyıl arasında Mekong Nehri’nin çevresinde kurulmuş. Vientiane kelimesi Tayland dilinden türemiş ve kelimenin Türkçe anlamı “Sandalın Şehri.” Vientiane 1893 yılında Fransız egemenliğine girmiş, ülke 1949 yılında bağımsızlığını kazanınca da başkent olmasına karar verilmiş.
 
Vientiane ’de konuşulan dil Lao dili ve kullanılan para birimi Laos kipi (LAK). 1 Laos kipi 0,6 TL’ye denk geliyor. (Kur bilgileri Mayıs 2018’de güncellenmiştir.)

Vientiane İklimi

Vientiane’de nemli tropikal iklim görülür. Bölgede yağmurlu ve kurak sezon olmak üzere iki mevsim yaşanır. Hava yıl boyunca nemli kalır. Kurak mevsim kasım ve mart ayları arasında yaşanır ve bu dönemde genellikle açık bir gökyüzü ve ılık bir hava gözlemlemek mümkündür. Sıcaklıklar 20-25 derece civarındadır. Yağışlar ise nisan ve ekim ayları arasında yaşanır. Bu dönemde ise aşırı sıcaklıklar, yağmur ve fırtına görmek mümkün. Sıcaklık genellikle 30 derece civarında seyreder.

Vientiane’ye Nasıl Gidilir?

Vientiane ‘de şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan uluslararası bir havaalanı bulunuyor fakat maalesef Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Vientiane’ye direkt uçuş bulunmuyor. Şehre ulaşabilmek için Bangkok, Vietnam, Malezya, Tayland ya da Kore’den aktarmalı uçuş yapmanız gerekiyor.

Vientiane’de Yapılması Gerekenler

Vientiane Asya kültürünü her adımda gözlemleyebileceğiniz bir şehir. Şehrin ruhunu belki de en güzel yansıtan yer Xieng Khuan adıyla da anılan Buda parkı. Bu park Vientiane şehir merkezinin 25 km güneybatısında. Parkta yüzlerce Hindu ve Budist heykeli bulunuyor. Buda parkı hem turistlerin uğrak yeri hem de yerel halk için manevi değeri yüksek olan bir yer yapıyor.
 
Turistler tarafından yoğun ilgi odağı olan bir diğer yer ise Lao Ulusal Müzesi. Müze ülkenin tarihine ışık tutuyor ve Fransız kolonileşmesi zamanında yapılmış Fransız Valiliği binasına kurulmuş. Müze’de ülkenin bağımsızlık savaşının kalıntılarını görmek ve tarihe tanıklık etmek mümkün.
 
Haw Phra Kaew Tapınağı da eskiden yerel halkın ibadetlerini yapmak için gittiği bir yerken günümüzde müze olarak kullanılıyor. Tapınakta 200 yıllık bir Buda resmi bulunuyor. Tapınak haftanın her günü 08.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Giriş ücreti 5.000 Kip (2018). Ayrıca tapınak çevresinde bulunan onlarca turistik-hediyelik dükkân da bolca ilgi görüyor.
 
Patuxay Anıtı da şehrin önemli yapılarından bir tanesi. Bu anıt şehrin tam merkezinde bulunuyor. Bu anıt bağımsızlık savaşında ülkesi için ölenlerin anısına yapılmış ve inşa edilmesinde Amerika’nın da katkısı varmış. Anıtın içini dolaşmak ve tepesinden şehre panoramik bir bakış yapmak da mümkün. Burası da haftanın her günü sabah 08.00-18.00 saatlerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Giriş ücreti ise 3000 Kip (2018).
 
Bütün Laos’da görebileceğiniz en önemli anıtlardan bir tanesi daha Vientiane’de bulunuyor: Pha That Luang Tapınağı. Tapınağın tarihinin 3. yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor. Tapınak yapımında kullanılan altın burayı ilginç bir yer yapan unsurlardan bir tanesi. Tapınak şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.
 
Eğer geziniz sırasında alışveriş yapmak isterseniz şehirde bir de alışveriş merkezi bulunuyor. Talat Sao, hem yerel halkın ihtiyaçlarını karşılıyor hem de turistler için ilgi çekici dükkânlar barındırıyor. Yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayan dükkânlar dışında bolca turistik hediyelik eşya dükkânı görmek de mümkün.
 
Şehirde bulunan bir diğer tarihî yapı da That Dam isimli tapınak. Bu tapınağın da Lao’lar için manevî değeri çok büyük çünkü birçok Lao, kendilerini 1827 yılında Siyam ordularındın istilasından koruduğuna inandığı yedi başlı Naga’nın burada yaşadığına inanır.
 
Son olarak ülkenin büyük bir kısmını Budistler oluşturduğu halde Vientiane’de iki tane de cami bulunuyor. Ülkedeki Müslüman nüfusu toplam nüfusun %0,01’ini oluşturuyor. Vientiane ülkede en çok Müslümanı barındıran şehir. Bu iki camii de klasik İslam motiflerini görmek mümkün ve Müslüman turistler tarafından da ziyaret edilen yerler arasındalar.

Laos Mutfağı

Laos Mutfağı
ordinary.com

Laos mutfağı, komşusu olduğu Tayland ve Vietnam’ın yemek kültürlerine benzer. Mutfağın temel lezzetleri arasında yoğun baharatlı noodle çorbaları, haşlanmış pirinçle servis edilen baharatlı et yemekleri, süt ve tropik meyvelerle hazırlanan tatlılar yer alır. Koloni döneminde ülkeye hakim olan Fransız kültürü nedeniyle baget ekmek ve kruvasan da yerel halkın halen sıklıkla tükettiği besinler arasındadır.

Vientiane’de Nerede Kalınır?

Asya’nın güneydoğu kısmında, karasal kısımda yer alan ve denizle ilişkisi olmayan Laos’un başkenti Vientiane. Yeşil ovalar ve geniş bir bölgeyi kaplayan ormanlık alanlarıyla birlikte oldukça yeşil bir şehir. Vientiane sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında tarihî mirası ile de oldukça ön plana çıkabiliyor. Budist tapınakları, anıtlar, mimarî eserler, parklar, pirinç tarlaları, camiler bölgenin farkı yaratan detayları arasında bulunuyor.

Şehrin gezilecek yerler listesinin ilklerinden olan Wat Si Saket Tapınağı, iç bölümündeki 6.800 adet Buda heykeli ile oldukça ilgi çekiyor. That Dam antik kalıntısı ve Talat Sao isimli Sabah Pazarı da ziyaret edilebilecek noktalar arasında bulunuyor.

 Vientiane’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Vientiane otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Vientiane pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Vientiane Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Vientiane Otelleri
En Uygun Fiyatlı Vientiane Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Vientiane Otelleri
Vientiane Ev Kiralama

Vientiane Otelleri

“Bin Filin Ülkesi” anlamına gelen Laos isimli Asya ülkesine başkentlik yapan Vientiane, Mekong Nehri kenarında yer alıyor. Tayland, Myanmar, Çin, Vietnam ve Kamboçya ile komşu olan ülke, 2.000’den fazla fil için de vatan niteliği taşıyor. Ekonomik anlamda çok güçlü olmayan yerliler de geçimlerini tarımdan sağlıyor. Bir süredir turistik değer gören başkent Vientiane sayesinde yavaş yavaş turizm endüstrisi de hareketleniyor. Laos, 1893 yılından 1953 yılına kadar yönetimi altında kaldığı Fransızların etkisini hâlâ üzerinde taşıyor.

Lezzetli menülerle hizmet veren şık restoranlar, caz barlar gibi sosyal mekânların sık rastlandığı şehir kendine özgü bir havaya sahip. Tropikal iklimi nedeni ile kasım - mart ayları arasında sakin olan hava, diğer aylarda bol yağış görülen muson dönemine teslim oluyor. Hava, şehrin yağış almakta olduğu yaz döneminde daha sıcak oluyor ve turistler muson deneyiminden de çok rahatsız olmuyorlar.

 Vientiane Otelleri

Yasalar nedeni ile gece yarısından sonra mekânların hemen hepsinin kapandığı Vientiane’de, eski binalarda süren geleneksel hayat ile yeni ve tarz olan detayları bir arada görebilirsiniz. Şehir, tezat detayları ile konuklarını şaşırtmayı başarıyor.

Laos Vizesi

Laos Vizesi Nasıl Alınır?