Google+

Chiang Mai

ASYATaylandChiang Mai
Chiang Mai - : - / -
--℃
1 THB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon23℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon29℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon21℃
Nüfus: 131.091 / Dil: Tayca, Kham Muangca, Lannaca / Para Birimi: Baht / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Chiang Mai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland’ın şehirlerinden biri olan Chiang Mai ülkenin en kalabalık şehri olarak bilinir. Chiang Mai eyaletinin merkezi olan şehir 1296-1768 yılları arasında Lan Na Krallığı’nın başkenti olmuştur, sonraki yıllarda Chiang Mai Krallığı’na geçmiştir. Şehir Bangkok’un 700 kilometre kuzeyinde yüksek dağlar arasında yer alır ve Chao Praya Nehri’nin önemli bir kolu olan Ping Nehri’nin üzerinde konumlanmıştır.

Chiang Mai ‘Yeni Şehir’ anlamına gelir ve bu ismi Lan Na Krallığı’nın yeni başkenti olduğunda almıştır. Şehrin amblemi Wat Phra That Doi Suthep’in merkezindeki stupayı gösterir. Bunun altında da Kuzey Tay Dağları’nın ılıman iklimini temsil eden bulutlar bulunmaktadır. Naga olarak adlandırılan simge, Pey Nehri’nin kaynağı olan efsane yılan ve araziyi temsil eden pirinç saplarından oluşur.

Mayıs 2006 yılında Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve +3 Ülkeler Birliği (Çin, Japonya ve Güney Kore) arasında imzalanan ‘Chiang Mai Girişimi’ ile birlikte ülke siyasi anlamda önemli bir yer kazanmıştır. Chiang Mai, Tayland’ın Expo 2020’ye ev sahipliği yapmak için yarıştığı üç şehirden biriydi(Diğer ikisi Chonburi ve Ayutthaya’dır.). Aralık 2017 başında ise Chiang Mai UNESCO tarafından Creative City (Yaratıcı Şehir) unvanını kazandı. 2014 yılında TripAdvisor tarafından “Dünyanın En İyi 25 Hedef Listesi”ne giren şehir turistik bölge olarak değerlenmeye ve gelişmeye başladı.

Chiang Mai’nin tarihine baktığımızda Mangrai tarafından 1926’da kurulmuştur. Bu topraklar daha öncesinde Lawa halkının kurduğu eski bir şehir olan Wiang Nopburi olarak bilinmektedir. Kraliyet gazetesinde yer alan bilgilere göre şehir 1935 yılında belediye özelliği kazanmıştır ve yıllar içerisinde topraklarında büyüme gerçekleşmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Chiang Mai Gezilecek Yerler

Chiang Mai denilince akla elbette ülkece ve dünyaca meşhur tapınakları gelmektedir. Birçok tapınağa ev sahipliği yapmasının yanında birçok doğal güzelliğe de sahip olan Chiang Mai’ın eşsiz dağları, ormanları yanında insanları da size coğrafyanın en güzel yönlerini yaşatacaktır. Yerel pazarları, müzeleri, tapınakları, şelaleleri ile Tayland’ın gözbebeği olan Chiang Mai’da elbette gezilecek yerleri saymak mümkün değil çünkü bir doğa kâşifinin bile hiç keşfetmediği yerleri bulmanız mümkün.

Chiang Mai bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın kuzeyinde Ping Nehri’nin üzerinde yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

asia-1428188_960_720.jpg

Öncelikle Chiang Mai’ye yılın hangi döneminde gidilmemesi gerektiğinden bahsedebiliriz. Şubat, mart ve nisan aylarında şehirde havanın kuru olması, pirinç anızlarının yakılması gibi sebeplerden ötürü aşırı hava kirlenmesi ön plana çıkar ve bu hava kirliliği şehrin atmosferinde hissedilir. Hükümet halktan kaynaklanan bu hava kirliliğiyle mücadele etmektedir, dumanı azaltacak çözümler aramaktadır fakat pek faydası olduğu söylenemez.

Ayrıca şubat, mart ve nisan ayları kuru havadan ötürü sıcağın en fazla hissedildiği dönemdir ve bu sıcak birazcık rahatsız edici nitelikte bir sıcaktır. Yine ağustos ve eylül aylarında şehir fazla yağmur alır, yağmurlu havada seyahat etmeyi sevmiyorsanız bu aylarda bir seyahat planlaması yapmak istemeyebilirsiniz. Bu aylar dışında tüm aylarda şehirde kuru ve ortalama 24-25 derece sıcaklığında bir hava vardır. Bu aylar dışında herhangi bir ayda sizi rahatsız etmeyecek bir iklim vardır ve seyahatinizi rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kasım ve şubat arası açık hava etkinlikleri için en mükemmel aylardır ve şubat başında Chiang Mai’da olursanız Chiang Mai Çiçek Festivali’ne tanık olabilirsiniz. Bu çiçek festivali şehirdeki en önemli zamanlardan biridir ve oldukça renkli olmasıyla bilinen festivalde insanlar oldukça eğlenir. Sıcaklıkların düştüğü, havanın temizlendiği ve daha açık bir görünüme kavuştuğu kasım ayları güneşlenmek, gezmek ve Chiang Mai’ın tadını çıkarmak için en ideal aylardır. Seyahatinizdeki önceliğinize göre hava durumu veya festivalleri göz önünde bulundurarak sizin için en iyi tarihi seçebilirsiniz.

flight-2974784_960_720.jpg

Türkiye’den Chiang Mai’ye direkt uçuş bulunmasıyla birlikte alternatif yurt dışı firmalarının uçaklarıyla da Bangkok’tan aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

84215568.jpg

Chiang Mai’ın turizm ve otelcilik konusunda gelişmekte olan bir ülke olduğunu daha önce belirtmiştik. Şehirde otel açısından alternatif seçenekler bulunmaktadır. Bölge olarak birazdan sizlere Chiang Mai’yi tanıtacağız fakat şehri ziyaret eden çoğu insanın şehir merkezinde konakladığını söyleyebiliriz. Chiang Mai’de oteller Old City, Riverside ve Night Bazaar bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Old City bölgesine bakacak olursak bu bölge şehrin tarihî merkezidir. Eski tapınaklar, müzeler, kalabalık pazarlar, kaplıcalar, Tayland masajı yapan merkezler bu bölgededir ve şehri çevreyelen otoyolunun hemen kenarında yer alır. Bu bölgede birçok ucuz pansiyon ve butik otel bulunur. Seyahatinizi düşük bütçeyle tamamlamak istiyorsanız bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Şehrin merkezinde kalan bu bölgeyi en çok sırt çantalı gezginler ve aileler tercih etmektedir. Bölgenin tek eksisi mükemmel konumundan ötürü oluşan kalabalık ve trafik diyebiliriz.

Riverside diye adlandırılan bölgeye baktığımızda oldukça lüks otellerle karşılaşırız. Mükemmel manzara sunan bu resortlarda konaklamanın ortalama bir resorttan daha ucuza geldiğini söyleyebiliriz. Şehir merkezine 10 dakika mesafedeki bu bölgedeki oteller nehir kenarında yer alır ve lüks hizmet verir. Dinlenmek için çok uygun bir yer olanı Riverside özellikle yaşlı çiftler tarafından tercih ediliyor. Bölgede birçok pitoresk restoran bulunduğunu da ekleyebiliriz. Sakin bir bölge olduğu için hareketli bir gece hayatı beklememeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Son olarak Night Bazaar bölgesine baktığımızda buranın alışveriş ve gece eğlencesine en müsait yer olduğunu belirtebiliriz. Konum olarak şehir merkezine de nehir bölgesine de yakın konumdadır dolayısıyla herhangi bir ulaşım aracıyla gün içerisinde kısa bir sürede istediğiniz yere gidebilirsiniz. Şehir merkezi gibi kalabalık olan bu bölge özellikle gençler için konaklama açısından en uygun yer diyebiliriz. İnternetten yapacağınız küçük bir araştırmayla Chiang Mai’nin herhangi bir bölgesinde uyguna otel bulabilirsiniz. Şehir konaklama açısından size tüm zenginliğini sunacaktır.

Chiang Mai Şehir İçi Ulaşım

Öncelikle Chiang Mai’de bir havaalanı bulunmaktadır ve birçok noktadan bu havaalanına uçuş bulunmaktadır. Havaalanı şehir merkezine 3 km uzaklıktadır ve araçla ortalama 10 dakika sürmektedir. Yerel havaalanı taksileri şehir merkezine 160 bahta 5 yolcu taşımaktadır. Otobüs’e binmek isterseniz 200 baht ödemeniz gerekir. Şehir merkezine 40 bahta götüren yerel servisler de bulunmaktadır.

Şehir içinde otobüs kullanmak isterseniz 2 ana otobüs hattı vardır: B1 ve B2. Beyaz renkte olan bu otobüsler Chiang Mai Merkez ve Arcade Otobüs İstayonu arasında gidip gelirler. B1 nolu otobüs Otogar, Chiang Mai Demiryolu, Tahphae Kapısı, Hayvanat Bahçesi rotasını izlerken B2 numaralı otobüs Otogar, Tahphae Kapısı, Havaalanı rotasını izler. Minimum ücret 15 bahttır.

Ülkede yaygın bir şekilde ‘songthaew’ adında bir şehir içi ulaşım aracı kullanılır. Bu araçlar taksi ya da otobüs yerini alırlar. Pick-up’lara benzeyen bu araçlar yol üzerinden yolcu alarak ilerlerler. Songthaew’lerin renkleri rota uzunluğunu belli eder. Kırmızı olanlar bir rotaya uymayan songthaewlerdir. 40-60 baht arası talep edilir fakat kırmızı songthaew yerine taksi kullanmanız daha ucuza gelecektir. Beyaz olanlar banliyö kenti olan Sankampeang’a, sarı olanlar kuzeyde yer alan Mae Rim’e, mavi olanlar güneyde yer alan Sarapee ve Lamphun’a, yeşil olanlar kuzeydoğuda yer alan Mae Jo’ya gitmektedir. Ortalama ücret 20 bahttır fakat sürücüler pazarlığa açıktır, turist olduğunu fark ettiklerinde yüksek fiyat belirteceklerdir, mutlaka indirimde ısrar etmelisiniz.

Chiang Mai Mutfağı

Tayland mutfağı birçok Güneydoğu Asya mutfağının karışımından oluşan bir mutfağa sahiptir diyebiliriz. Tayland mutfağında güçlü aromalar bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden Türk damak tadına ağır gelebilecek yemekleri vardır ama baharat seven biriyseniz Tayland mutfağını keşfetmek sizin için oldukça güzel bir deneyim olacaktır. Bir Tayland sofrasında mutlaka acı, tatlı, ekşi ve tuzlu dörtlüsünün hepsini aynı anda bulursunuz. Tayland mutfağı Çin, Laos, Vietnam, Kamboçya ve Malezya mutfağının karışımından oluşur. Genelde tek bir yemek olur ya da yemekler yanında pirinçle servis edilir. Pirinç her Asya ülkesinde olduğu gibi Taylandlıların da vazgeçilmezidir. Yemeklerinde en fazla kullandıkları soslar; balık sosu, limon sosu, kıyılmış acı kırmızı biber ve sarımsaktır.

Nam phrik adında baharatlı acı sosları ve khao ka mu denilen pirinç ile sunulan soya soslu domuz parçası ikram olarak sunulan bazı aperatiflerdir. Yine sofralarında mutlaka şekerli sos bulunur. Pirinç ve erişte Tayland mutfağının ana malzemeleridir. Genelde bu malzemeleri yine fesleğen, limon, köri gibi soslarla kızartarak yemeyi tercih ederler. Tayland yemeklerinde bolca sebzeyle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazıları: no mai (bambu sürgünü), thua ngok (fasülye filizi), thua fak yao (fasülye filizi), domates, kabak ve mısırdır.

Chiang Mai Gece Hayatı  

Chiang Mai’de özellikle turistik sezonda gece hayatının öğlen saat 16.00-17.00 gibi erken bir saatte başladığını söyleyebiliriz. Özellikle daha önce bahsettiğimiz ‘Night Bazaar’ bölgesi saat 11.00’den sonra sürekli canlı ve etrafında sürekli canlı müzik yapılmaktadır. Chiang Mai’de eğlence denilince akla gelen ilk yer Loi Kroh Yolu’dur. Bu yolun sağında ve solunda bulunan tüm sokaklar barlarla doludur. Bu bölge özellikle garsonlarıyla bilinir. Bütün çalışanlar kadındır ve müşterileriyle sürekli sıcak bir sohbet içerisindedirler. Chiang Mai’da barlar tür açısından epey çeşitlidir. Birinde lounge müzik dinlerken başka birinde R&B dinleyebilirsiniz. Pop, rock, metal, raggae ve birçok türde müzik konseptine uygun bar-pub bulunmaktadır. Bunun dışında Ping Nehri boyunca insanlar gece vaktinde sokaklarda müzik yaparlar. Her türden nağmeyi duyabileceğiniz nehir boyunca yürüyüp gecenizi burada geçirmek sizin için keyifli bir seçenek olabilir. Taylandlıların en sevdiği kabare şovlarını da gece planlarınızdan birine dâhil edebilirsiniz. Bölgedeki en çok ziyaret edilen barlardan bahsedebiliriz.

Songkran-2016-6.jpg

Chiang Mai’de en çok dikkat çeken festival şüphesiz Chiang Mai Çiçek Festivali’dir. Şubat ayları başına denk gelen seyahatiniz binbir renkli çiçekle süslenecektir.

Songkran Festivali: Tayland’ın birçok şehrinde olduğu gibi Chiang Mai’de de kutlanılan Tayland Yeni Yılı-Songkran boyunca insanlar birbirlerini ıslatır, her tarafta su savaşı vardır. Bu tarihlerde kuru kalmak pek mümkün değildir fakar Taylandlılar bu festivali çok sever. Nisan ortasında kutlanılan festival 3 gün sürer.

Nimmanhemin Sanat ve El İşleri Fuarı: Bir moda haftası olarak da görülebilecek fuar esnasında Chiang Mai her türlü kıyafet satan seyyar satıcılarla dolup taşar, halkın en renkli zamanlarından biridir. Fuar tarihi her sene değişir.

Bo Sang Şemsiye Festivali: Bo Sang el sanatları köyünde düzenlenen festivalde dout ağacı kabuğundan üretilen şemsiyelerle ilgili atölyeler, yarışmalar yapılır. Birçok rengin bir arada olduğu köyde geçit töreni gerçekleştirilir. Ocak ayının 3. haftasonunda kutlanılan festival oldukça eğlenceli bir alternatiftir.

Visakha Bucha Günü: Buda’nın doğum günü olarak görülen gün genelde Doi Suthep Tapınağı'nda kutlanır. İnsanlar birlikte 10 kilometrelik bir yürüyüşe çıkarlar ve şarkılar söyleyerek tapınağa varırlar. 10 Mayıs’ta kutlanılan gün Taylandlılar için oldukça önemlidir ve çok eğlenceli geçer.

Chiang Mai Çiçek Festivali: Ocak sonu şubat başı arasında kutlanan festivalde halk bereketi simgeleyen, tarımın canlandığı dönemi başlatan suların çekilişini kutlamak için binlerce renkte çiçekle birlikte bir festival düzenler. Nehir boyunca kutlanan festival şüphesiz Chiang Mai’nin en güzel ve renkli zamanıdır.

Chiang Mai’da Alışveriş

Chiang Mai’da bulabileceğiniz şeyler ülkenin diğer bölgelerinden biraz daha farklıdır. Örneğin Bangkok’taki lüks eşyaları burada bulamazsınız, daha yerel bir havası olan Chiang Mai’ye özgü şeylerden bahsedecek olursak buranın eşsiz bir el sanatları merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Zanaatkar atölyelerini ziyaret edebileceğiniz gibi bu atölyelerde kendiniz de bir şeyler deneyip eşsiz deneyimler kazanabilirsiniz. İpek ve ipekten yapılma eşarplar, gümüş takımlar, kabilelerden gelen kıyafetler ve takılar, kâğıt fenerler ve çay türleri Chiang Mai’den giderken götürülebilecek en güzel hatıralık eşyalardır. Chiang Mai’de alışveriş yapabileceğiniz şehrin en popüler birkaç mekânını derledik:

Walking Street: Chiang Mai’nin en popüler alışveriş alanlarından biri olan ve ‘Old City’de bulunan caddede Tayland ruhunu yansıtan en kaliteli el ürünlerini bulabilirsiniz. Özellikle kabilelerden gelen insanların bulunduğu pazarda insanlarla kibarca pazarlık yapabilirsiniz. Aynı zamanda etrafta bulunan canlı müzik yapan ve sokak yemeği satan insanların oluşturduğu ambiyans size çok keyifli bir alışveriş deneyimi sunacaktır. Bu caddede sadece Pazar günleri pazar kurulmaktadır, bölge trafiğe kapatılır ve birçok insan alışveriş için buraya gelir. Etnik ürünler almak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz ya da sadece gezip keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Chiang Mai, Türkiye’ye göre 4 saat ileridedir.

Chiang Mai’nin para birimi Tayland bahtıdır. 1 Türk lirası 8,31 Tayland Baht’ına tekabül eder.

Chiang Mai’ın resmi dili Taycadır. Ülkede konuşulan diğer diller Kham Muang ve Lanna dilleridir. İngilizce bilen insanın ülkede az bulunmasıyla birlikte otellerde mutlaka İngilizce bilen insanlar bulundururlar.

Chiang Mai, Tayland-Bangkok Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Bangkok Başkonsolosluğu

Telefon: +66 2 355 54 86

Fax: +66 2 274 72 61

Eposta: embassy.bangkok@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: www.bangkok.emb.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

2 Ocak: Yeni Yıl

13 Şubat: Maka Bucha Günü

6 Nisan: Çakri Günü

13-16 Nisan: Tay Yeni Yılı-Sangkran Festivali

1 Mayıs: İşçi Bayramı

5 Mayıs: Taç Giyme Günü

9 Mayıs: Kraliyet Çiftçilik Töreni

10 Mayıs: Visaka Bucha Günü

10 Temmuz: Asalha Bucha Günü

11 Temmuz: Budist Perhizi Günü

14 Ağustos: Kraliçe’nin Doğum Günü ve Anneler Günü

23 Ekim: Kral Chulalongkorn Günü

5 Aralık: Kral’ın Doğum Günü ve Babalar Günü

11 Aralık: Anayasa Günü

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 191

Polis: 191

Ambulans: 191

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.