Google+

Chiang Mai Gezilecek Yerler

177023 Şub 2016Lokasyon Detay

Etrafı dağlarla çevrili yemyeşil bir ova üzerine kurulu Chiang Mai; geçmişten günümüze miras kalan büyüleyici güzellikteki tapınakları, fil sırtında çıkılan safarileri ile Tayland’ın geleneksel ve mistik yüzünü; prestijli kültür ve sanat kurumlarıyla ise ülkenin modern, yeniliklere açık yüzünü simgeleyen çok yönlü bir şehirdir.

Chiang Mai gezilecek yerler:

Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı

Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı; Chiang Mai şehir merkezinden 18 kilometre uzaklıkta,  Doi Suthep Dağı’nda konumlanmaktadır. 1073 metre yükseklikteki tapınağın 14. yüzyılda yapıldığı tahmine edilmektedir. Efsaneye göre, Kral Ku Na’nın kutsal emanetlerini saklayacak bir yer aramakta imiş. Sonunda tüm kutsal emanetleri, bir filin sırtına yüklemiş ve fili serbest bırakmış. Fil, Doi Suthep Dağı’na tırmanarak tapınağın bulunduğu alana gitmiş ve yere oturmuş. Bunun üzerine ise Kral Ku Na, kutsal emanetlerini o noktaya gömmüş ve üzerine Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı’nı inşa ettirmiştir.

Chiang Mai lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Peaberry, Sundance Hostel, Wood house. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz 1 Nimman Gallery Hotel, Smile House Boutique gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Walkinn Guesthouse 1, Diamond Place Chiang Mai, 137 Pillars House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Chiang Mai aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 • Adres: Th Huay Kaew, Doi Suthep, Tayland
 • Telefon: +66 53 295 002
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 18.00
 • Giriş ücretleri: 30 Baht

Chiang Mai City Arts & Cultural Center (Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi)

Chiang Mai Gezilecek Yerler
blogspot.com

Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi, özellikle tarihe ilgi duyanlar için şehrin en popüler gezi duraklarındandır. Merkezde; bölgede 7.000 – 12.000 yıl önce yaşamış Muang döneminden günümüze değin geniş bir periyoda ışık tutan multimedya gösterimleri düzenlenir; tarihi dokümanlar, belgeler ve Budizm, Thai kültürü ile ilgili benzersiz eserler sergilenir. Ayrıca, Anusawari Sam Kasat adıyla bilinen Üç Kral Anıtı da Chiang Mai Sanat ve Kültür Merkezi kompleksinde yer almaktadır.

 • Adres: Mueang Chiang Mai District, Chiang Mai, Tayland
 • Telefon: +66 53 217 793
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 08.30 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Web sitesi için tıklayınız.

Wat Phra Singh Tapınağı

Chiang Mai’nin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinde konumlanan tapınak, 1385 – 1400 yılları arasında inşa edilmiştir ve şehrin en popüler turistik noktalarından biridir. Lan Na Krallığı döneminde yapılan Wat Phra Singh Tapınağı, Lan Na mimarisinin en güzel örneğidir. Tapınak adını, dua salonunda yer alan aslan şeklindeki Buddha heykelinden alır. Wat Phra Singh Tapınağının duvarları melek heykelleri, rengarenk mozaikler ve Tayland efsanelerinde geçen kahramanların altın kaplama büstleriyle bezenmiştir.

 • Adres: Singharaj, Chiang Mai, Tayland
 • Ziyaret saatleri: 06.00 – 17.00

Wat Chiang Man Tapınağı

Chiang Mai Gezilecek Yerler-1
trekearth.com

1296 yılında inşa edilmiş olan Wat Chiang Man Tapınağı, Chiang Mai’nin en eski tapınağı olarak bilinir. Katmanlı yapısıyla Kuzey Tayland mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tapınağın iç dekorasyonu da son derece ilgi çekicidir. Ayrıca, tapınağın içerisinde yer alan şapelde ülkenin en ünlü iki Buddha resmi sergilenir.

 • Adres: Rajpakinai, Chiang Mai, Tayland
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00 – 17.00

Chiang Mai National Museum (Chiang Mai Ulusal Müzesi)

Chiang Mai Gezilecek Yerler-2
tripadvisor.com

Chiang Mai Ulusal Müzesi, 6 Şubat 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır. Thai ve Lan Na mimarisi örnek alınarak inşa edilen müze binası görülmeye değerdir. Kuzey Tayland’ın kültür ve sanat mirasının toplandığı bir eğitim merkezi olarak kurulan Chiang Mai Ulusal Müzesi içerisinde; Chiang Mai ve ülkenin kuzey bölümünün tarihine ışık tutan paha biçilemez eserler sergilenmektedir.

 • Adres: Rte 11/Th Superhighway, Chiang Mai, Tayland
 • Telefon: +66 53 221 308
 • Ziyaret saatleri: Çarşamba – Pazar: 09.00 – 16.00 / Pazartesi – Salı: Kapalı

Wat Chedi Luang Tapınağı

Chiang Mai Gezilecek Yerler-3
alterra.cc

Eski Şehir bölgesinde konumlanan Wat Chedi Luang Tapınağı, 1401 yılında Kral Saeng Muang Ma tarafından inşa ettirilmiştir. 1454 yılında Kral Tilo Garaj, tapınağın boyunu 86 metreye yükselttirerek yapı üzerinde birçok yenileme çalışmaları yaptırmıştır. 1500’lü yılların ortalarında bölgede yaşanan büyük depremde yıkılan tapınak, 1922’ye kadar harabe halinde kalmış ve UNESCO’nun desteğiyle yenilenmiş, ziyarete açılmıştır.

 • Adres: 103 Road King Prajadhipok Phra Singh, Muang District, Chiang Mai, 50200, Tayland
 • Telefon: +66 53 276 140
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 18.00

Chiang Mai University Art Museum (Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi)

Chiang Mai Gezilecek Yerler-4
interprint.su.ac.th

Chiang Mai Üniversitesi Sanat Müzesi, 1998’te Chiang Mai Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yönetiminde kurulmuştur. Tayland’ın çağdaş sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müze, ülkenin modern sanat alanında önde gelen merkezlerinden biridir. Chiang Maililere modern sanatı tanıtmayı amaçlayan müze içerisinde yerel hediyelik eşyaların satıldığı bir bölüm de yer alır.

 • Adres: Art Center Chiang Mai University, Amphoe Mueang Chiang Mai, Chang Wat Chiang Mai 50200, Tayland
 • Telefon: +66 53 944833
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 09.00 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretsizdir.  

Chiang Mai Zoo (Chiang Mai Hayvanat Bahçesi)

Chiang Mai Gezilecek Yerler-5
thailandforchildren.com

Çin’den gelen ünlü iki panda Chuang Chuang ve Lin Hui’a da ev sahipliği yapan Chiang Mai Hayvanat Bahçesi; şehrin en popüler turistik duraklarındandır. Özellikle hayvanseverler ve çocuklar için adeta bir cennet olan hayvanat bahçesi, oldukça ferah ve modern bir yapıya sahiptir. Burada; Asya maymunlarından denizaslanlarına ve pandalara kadar sayısız hayvanı görebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • Adres: 100 Huaykaew Rd, 50200, Tayland
 • Telefon: +66 53 210 374
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: 100 Baht
 • Web sitesi için tıklayınız.

Chiang Mai gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Chiang Mai şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Chiang Mai: Elephant Sanctuary Etik Turu (67.37 €), Bike tarafından Chiang Mai 4 Saat Gıda Macera (49.31 €), Chiang Mai: Mae Taeng Nehri Beyaz Su Raftingi (77.67 €), Chiang Mai: Art in Paradise Illusion Museum Giriş Biletleri (7.938567 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Chiang Mai ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-