Chiang Mai Gezilecek Yerler

Chiang Mai denilince akla elbette ülkece ve dünyaca meşhur tapınakları gelmektedir. Birçok tapınağa ev sahipliği yapmasının yanında birçok doğal güzelliğe de sahip olan Chiang Mai’ın eşsiz dağları, ormanları yanında insanları da size coğrafyanın en güzel yönlerini yaşatacaktır. Yerel pazarları, müzeleri, tapınakları, şelaleleri ile Tayland’ın gözbebeği olan Chiang Mai’da elbette gezilecek yerleri saymak mümkün değil çünkü bir doğa kâşifinin bile hiç keşfetmediği yerleri bulmanız mümkün.

Chiang Mai Gezilecek Yerler

Chiang Mai tarihi ve kültürel açıdan görülmeye değer yerlere sahiptir. Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı ve Ulusal Parkı, Chiang Mai Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu, Night Bazaar, Tribal Museum, Chiang Mai Ulusal Müzesi, Dünya Böcekleri ve Doğal Harikaları Müzesi, Bua Thang Şelaleleri, Wiang Kum Kam Yeraltı Şehri, Wat Phra Singh, Talat Warorot bunlardan sadece birkaçıdır.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı ve Ulusal Parkı

Tayland’ın 24. Ulusal Park’ı olan Doi Suthep şehre gidilince görülmesi gereken yerlerde ilk sırada yer almaktadır. Şehrin kuzeybatısında, şehrin en yüksek 8. tepesinde bulunan park muazzam bir manzaraya sahiptir. Doi Suthep Tapınağı ülke genelinde en kutsal dinî yerlerden biridir. Birçok Taylandlı içinde oturan bir Buda heykeli olan tapınağı özellikle iki büyük Budist bayramı olan Makha Bucha (13 Şubat) ve Visakha Bucha (11 Mayıs) zamanlarında ibadet için ziyaret eder. 24 metre uzunluğunda, komple altın varakla kaplanmış bir anıtla çevrili tapınak oldukça görkemlidir ve 14. yüzyıla dayanan bir hikâyesi vardır. Tapınak içinde bulunan Uluslararası Budizm Merkezi’nden meditasyon dersi almak isteyebilirsiniz. Tapınağa dağ yolundan yürüyüş yaparak, motorsiklet ya da songthaewlerle çıkabilirsiniz. Gezgin ruhlu bir insansanız millî parkı da gezmek adına yürüyerek ulaşmanızı önerebiliriz. Park içinde yer alan Mae Sa Şelaleleri, Huay Kaew Şelaleleri, Monthathan Şelaleleri’ni görmeden dönmemenizi öneririz. Ayrıca Ulusal Park içinde görebileceğiniz birçok endemik hayvan ve bitki türleri kameralarınızda muhteşem kareler olmasına sebep olacaktır.

Chiang Mai Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

Chiang Mai Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu, Chian Mai Üniversitesi’nin batısında ve Huay Kaew yolu üzerinde bulunan, 200 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş bir hayvanat bahçesidir. Aynı zamanda 1977’de Tayland’da kurulan ilk hayvanat bahçesi olma özelliğine de sahiptir. Hayvanat bahçesi’nin ilk açılış amacı bölgedeki yaralı hayvanları iyileştirmektir.

Hayvanat bahçesi içerisinde iki büyük akvaryum bulunmaktadır. Bunlardan biri 133 metre uzunluğundadır ve dünyanın en uzun tünel akvaryumudur. Hayvanat bahçesi içerisinde kuğular, Humboldt penguenleri, Tayland’daki tek gergedan, flamingolar, zürafalar, devekuşları, develer, ayılar ve birçok sürüngen türü bulunmaktadır. Bunun dışında hayvanat bahçesinde panda bulunması da dikkat çeken bir durumdur. Yine akvaryum içerisinde birçok omurgasız, endemik balık türü ve köpekbalıkları bulunmaktadır. Giriş ücreti çocuklar için 50 baht ve yetişkinler için 100 bahttır. Akvaryum için ise çocuklar için 390, yetişkinler için ise 520 baht ücret talep edilmektedir.

*Giriş ücretleri 2018 şubat ayında güncellenmiştir.

Tribal Museum

Kabile Müzesi olarak anabileceğimiz müze Tayland’da bulunan kabilelerin yaşamını gözler önüne sunan etnografik bir müzedir. Müzenin bileşenlerine bakacak olursak kabile kıyafetleri, mücevherler, Kuzey Tayland kabile hayatının videolu sunumu, aşiret kulübelerinin sergilendiği içerisinde su bulunan geniş bir bahçe bulunmaktadır.

Buna ek olarak müze her ay farklı bir kabileden el yapımı kıyafetler, zanaat ürünleri, yiyecek ve içecek edinir ve bunları kabile pazarında ziyaretçilere satar. Ayrıca Ratchamangkla Parkı’nın arka tarafında yer alan müze muhteşem bir konuma sahiptir. Ağaçlarla kaplı bir göl kenarında bulunan müze size hem Tayland’ın en ilginç yönlerini tanıtacak hem de son derece huzurlu hissettirecektir.

Müze 09.00 ve 16.00 saatleri arasında açıktır. Müze girişi ücretsizdir.

Chiang Mai Ulusal Müzesi

Her şehrin olduğu gibi Chiang Mai’ın da bir ulusal müzesi bulunmaktadır. Ulusal müzeler şehrin geçmişini öğrenmek için en iyi adrestirler diyebiliriz. Chiang Mai Ulusal Müzesi 2017 yılında bir restorasyon geçirerek turistler için daha ziyaret edilebilir bir yer haline getirilmiştir. Wat Jet Yot bölgesinde bulunan müze Chiang Mai’nin en eski müzesidir. Müzede Lanna Krallığı’ndan Chiang Mai hükümetine kadar olan tüm dönemlere ait belgeler bulunmaktadır. Ülke ticareti, ekonomisi, yerel halkı, diğer uluslarla ilişkisi ile ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Madeni paralar, kraliyet ailesine ait fotoğraflar gibi belgelere sahip olan müze şehir merkezine biraz uzak konumda olmakla birlikte Doi Suthep gezisine iliştirilebilir konumdadır. Müze 09.00 -16.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 100 baht ve çocuklar için 40 bahttır.

*Giriş ücretleri 2018 şubat ayında güncellenmiştir.

Chiang Mai Night Bazaar

Genel olarak Chiang Mai’ın bir alışveriş cenneti olduğunu söyleyebiliriz. Gece Pazarı şehirde oldukça popüler bir pazardır. Şehrin doğusunda surlar kenarında kurulan gece pazarı yılın her günü hava durumundan bağımsız olarak kurulur. Gün içerisinde pazarın kurulduğu Chang Klan Yolu Starbucks, Burger King gibi zincirler dahil olmak üzere birçok mağaza, otel ve restoranın canlı olduğu bir bölgedir, gecesinde ise halkın her türlü şeyi sattığı yerelbir pazar ortamı oluşur. Gece pazarında birçok elektronik eşyayı orijinal bir şekilde piyasa fiyatının çok altında bulabilirsiniz. Yine kıyafetler, takılar vs. çok ucuza satılır. Satın alma işleminizde pazarlık yapmayı unutmamalısınız. Parlak renkte ışıklar, müzik, turistlerin mal için pazarlık etme sesleri, sıcak yiyecek satıcılarından yayıların aroma kokularını duymak için alışveriş yapmasanız dahi gece pazarını deneyimlemenizi öneririz.

Dünya Böcekleri ve Doğal Harikaları Müzesi (Museum of World Insects and Natural Wonders)

lovecraftian-insect-museum.jpg

Bu müze Taylandlı bir çiftin doğal yaşamı anlamak, korumak, anlamak için büyük aşkla yaptığı eserlerinden oluşur. Müzedeki tüm numuneler gerçektir. Çoğu örnek yaşam döngüsünü tamamlamış büyük kaya ve ağaçlar altından toplanmıştır. Müzeye girdiğinizde kendinizi bir ormanın içindeymiş gibi hissedeceksiniz. Yüksek tavanlı bir lobi, plastik çiçekler, heykeller, yemyeşil bitkiler... Müzede dikkatli bir şekilde dizilmiş böcekler, sopa böcekleri, kelebekler, sivrisinekler beyaz tahtalara etiketlenip tutturulmuş bir şekilde sergilenmektedir. Müzedeki bitkiler mistisizm ve bilimin dengesini gözler önüne serer. Belli şekillere büründürülmüş doğal ögeler bazı simgelerden oluşur; bir göktaşının insan gözüne benzemesi gibi. Hepsinin altında bir hikaye ya da söz bulunur. Müzede gerçekten doğa aşkını hissedebileceğiniz bir ortam vardır. Giriş ücreti 100 bahttır. Müze 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

*Giriş ücretleri 2018 şubat ayında güncellenmiştir.

Bua Thang Şelaleleri

Chiang Mai’de bulunan Bua Thong Şelaleleri kireçtaşı ve mineral yataklarından oluşan çok katmanlı şelalelerdir. Kireçtaşı, kaymayı durdurmak için yeterli sürtünmeyi oluşturduğu için şelale ‘yapışkan şelale’ olarak da bilinir. Şelale üzerinde tırmanış sağlayacak birçok ip bulunmaktadır. Sıcak bir günde ferahlatıcı bir seçenek oluşturacak şelalelere insanlar tırmanış yapmak ve suyun tadını çıkarmak için giderler. Eğer yüzmek ya da tırmanış yapmak istemiyorsanız şelaleye giriş alanının olduğu bölgede bir piknik alanı ve birçok restoran bulunmaktadır. Burada yemek yerken şelalenin sesini dinleyebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Dinlenmek için iyi bir alternatif olan bölgede bir de tapınak yolu vardır. Yemek ardından bir yürüyüş yapmak bölgeyi keşfetmek için iyi bir seçenek olabilir. Giriş ücretsizdir. Şelaleleri görmek için bölgeyi 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Wiang Kum Kam, Yer Altı Antik Şehri

Ping Nehri kenarında yer alan Wiang Kum Kam, 8. yüzyılda bölgeye hükmetmiş Haripunchai Krallığı’ndan kalma eski bir şehirdir. Şehir içinden Taş Kitap, Mon kitabeleri, Budist heykelleri, toprak tabaklar, çömlekler ve birçok ilginç eşya çıkarılmıştır. Antik kentin en tuhaf yönü yıkılmak yerine toprağın altına gömülmüştür. 1908 yılında bir Burma tüccarı tarafından restore edilen kent Lamphun mimari tarzını koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Aynı yerde bulunan Wiang Kum Kan Bilgi Merkezi’nde arkeolojik kazılara dair görseller, belgeseller bulabilirsiniz. Merkezde gösterime sunulan sergileri gezebilirsiniz. Şehir içerisinde bulunan tüm eşyaları görebilirsiniz. Site içerisi oldukça büyüktür bu yüzden tuktuklarla gezmenizi önerebiliriz. Antik kent 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Talat Warorot

Şehrin en eski pazarı olan Talat Warorot, Tayland ruhuyla bağlantı kurmak için en ideal yerlerden biridir. Hediyelik eşya satan insanların yanında Taylandlıların günlük ihtiyaçlarını satın almak için geldiği pazarda ülkenin etnik havası son derece güzel bir şekilde hissedilmektedir. Oyuncakçılar, balıkçılar, bitki çayı satıcıları, perukçular, Tayland tarzı sosisçiler, domuz derisi satıcıları, küçük heykel satıcıları... Satıcılarla pazarlık yapmak, yerli halkı izlemek gününüzün yarısını değerlendirmeniz için iyi bir fikir olabilir. Pazarın nehir kenarında oluşu bir tesadüf değildir, yüzyıllar önce buraya tüm mallar teknelerle taşınırdı. Pazar etrafındaki çiçek pazarını, kumaş satıcılarını, Çin kuyumcularını da ziyaret etmek isterseniz hepsi çok yakın bir konumda yer almaktadır. Sokak lezzetlerini de denemek için muazzam bir yer denilebilir.

Wat Phra Singh

Chiang Mai’ın en saygın tapınağı olan Wat Phra Singh mozaik kakmalı bir yapıdır ve bina kutsal alan olarak görülür. Phra Sing diğer adıyla Aslan Buda heykeli birçok inançlı insan tarafından ziyaret edilmektedir ve turistler için de oldukça mistik bir hava yaşayabilecekleri bir tapınaktır. Bu heykelin 1367 yılında Sri Lanka’dan Tayland’a getirildiği söylenir ve yapının altın desenli şablonlardan oluşu ihtişamını arttırır. Yine aynı zamanda heykel Songkran Festivali’nde odak noktası halindedir. Tapınağın merkezi Wihan Lai Kham’dır. Bu yapıt klasik Lanna mimarisinin en güzel örneğidir. Tapınakta bir de kütüphane bulunur. Ho Trai olarak adlandırılan kütüphane en güzel tapınak kütüphanelerinden biridir. Tapınakta bulunan galeriyi gezerek tapınaktaki simgelerin anlamlarını öğrenebilirsiniz. Giriş ücreti 20 bahttır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı