Google+

Arama formu

Phangan Adası

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 THB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.7℃
Şub 27.2℃
Mar 28.3℃
Nis 28.9℃
May 28.9℃
Haz 28.9℃
Tem 28.3℃
Ağu 28.3℃
Eyl 28.3℃
Eki 27.8℃
Kas 26.7℃
Ara 26.7℃

Ko Pha Ngan Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ko Pha Ngan Tayland Körfezi’nde bulunan Tayland’a bağlı bir adadır. Ada Tayland’da bulunan en büyük beşinci ada ve büyüklüğü yaklaşık 167 km2. Adanın tarihi hakkında çok bir bilgi bulmak mümkün değil fakat ilk yerleşimin 1800’lü yıllarda Budist rahipler tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Ko Pha Ngan Tayland halkı için tarih boyunca önemli bir yer olmuş.
 
Ko Pha Ngan adada düzenlenen partilerle ünlenmiş ve özellikle sırt çantalı gezginlerin uğrak noktası konumuna gelmiş. Bunlardan en ünlüsü her ayda bir Haad Rin Beach’de düzenlenen Full Moon Partisi. Yine de ada el değmemiş doğasıyla huzurlu ve sakin bir yer arayanlar tarafından da bolca tercih edilen bir bölge.
 
Ko Pha Ngan da konuşulan dil Tayland dili (Tayca), kullanılan para birimi ise Tayland bahtı (THB). 1 TL, yaklaşık olarak 7 Tayland bahtına denk geliyor (Kur bilgileri Mayıs 2018’de güncellenmiştir.)

Ko Pha Ngan’a Ne Zaman Gidilir?

Ko Pha Ngan’ı ziyaret etmek için en uygun aylar aralık ve mart ayları arası. Bu aylar arasında sıcaklıklar 30 dereceye kadar çıkabiliyor. Ayrıca zaman zaman tropikal yağmurlar görme olasılığınız da yüksek. Mart ve haziran arasında hava sıcaklığı 40 derecenin üstüne çıkıyor. Genellikle nemli ve yağmursuz hava şartları görülüyor. Haziran ve eylül ayları arasında ise hava sıcaklıkları pek düşmüyor fakat adada yağmurlar başlıyor. Son olarak ekim ve kasım ayları arasında ada yağmur sezonuna giriyor. Yağmur sezonunda tüm gün yağmur yağmasa da bu ayların önemli bir kısmı bol yağışlı geçiyor ve bu aylarda adayı ziyaret edecek olan turistlerin hazırlıklı gelmesi öneriliyor.

Ko Pha Ngan’a Nasıl Gidilir?

Adaya gitmek için kullanabileceğiniz en yakın havaalanı Koh Samui Havaalanı (USM). Koh Samui’ye Bangkok, Phuket ve Singapur’dan direkt uçuşlar bulmak mümkün. Koh Samui’ye ulaştıktan sonra adaya gitmek için kullanılabilecek tek seçenek feribotlar. Günde en az üç feribot seferi bulmak mümkün. Eğer adaya uzun bir deniz yolculuğu yaparak gitmek isterseniz Bangkok’tan Ko Pha Ngan’a 11 saat süren gemi seferleri de bulmak da mümkün.

Ko Pha Ngan’da Yapmanız Gerekenler


Ko Pha Ngan’a turistleri çeken en belirgin şey adanın masmavi denizi ve cennet kumsalları. Adada yüzlerce plaj bulunuyor. Bunlardan en popülerleri Chaweng ve Lamai plajları. Eğer çok fazla hizmet aramıyor ya da kalabalığı sevmiyorsanız adanın batı kıyısında bulunan plajları tercih edebilirsiniz. Ayrıca daha önceden deneyiminiz olsa da olmasa da adada çeşitli su sporlarını yapabileceğiniz onlarca yer bulunuyor. Dalış adadaki en popüler etkinliklerden bir tanesi. Denizde bulunan tropikal canlılar ve mercanlar insanların ilgisini çekiyor.
 
Adada turistler tarafından ilgi çeken bir diğer destinasyon da Lamai ’de bulunan Büyükanne (Grandmother) ve Büyükbaba (Grandfather) adındaki taşlar. Bir diğeri de yine doğal bir oluşum olan ve Bang Rak’ta bulunan şelaleler.
 
Adanın kuzey kısmına Büyük Buddha Tapınağı (Wat Phra Yai) adıyla bilinen,1972 yılında inşa edilmiş 15 metre uzunluğunda bir Buda heykeli bulunuyor. Bu heykel dünyada bulunan en büyük Buda heykellerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.
 
Son olarak adanın günümüzde ki popülaritesine ulaşmasını sağlayan en önemli etkinlik olan Full Moon Partisi her ay düzenleniyor. Full Moon Partisi dünyada düzenlenen en büyük açık hava gece kulübü etkinliği. Parti 800 metre uzunluğundaki sahilde organize ediliyor ve âdeta bir festival havasında geçiyor ama yine de türünün tek örneği olarak değerlendiriliyor ve Tayland’da kesinlikle yaşanması gereken deneyimlerden bir tanesi. Full Moon Partisi’nin yaklaşık 30 bin kişilik bir kapasitesi bulunuyor. Etkinlikte uluslararası ünlü onlarca DJ katılıyor. Parti alanında ayrıca içki ve yemek alabileceğiniz farlı yer seçenekleri oluyor.

Tayland’a tatile gidecek olanların akıllarda bulunması gereken şeylerden bir tanesi de Budist dinî günleri ve tatillerinde ülkenin her yerinde alkol satışı durduruluyor. Full Moon Partisi de eğer bu günlerden birine denk gelirse tarihi değiştiriliyor.

Tayland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.