Hua Hin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sea-601241_960_720.jpg

Müthiş huzur verici sahil şeridi, ılık ve temiz havasıyla tam bir dinlenme beldesi olan Hua Hin; Tayland’ın Prachuap Khiri Khan vilayetindeki sekiz ayrı bölgeden bir tanesi. 1834’de Phetchaburi vilayetinde yaşanan ağır kuraklık sonucunda güneye göç eden bir grup çiftçi ailesi, beyaz kumları ve sıra sıra kayaları olan bir köyle karşılaşır. Buraya yerleşmeye karar veren çiftçiler, bölgeye ‘Samore Riang’ yani ‘Sıralı Taşlar’ adını verir. Daha sonraları kraliyet ailesi tarafından keşfedilen bölge uzun süre kraliyetin yazlığı olarak kullanılmış. Günümüze yaklaşıldıkça Hua Hin tren istasyonunun yapımı ve Bangkok bağlantısı ile hızlı bir yükselişe geçiyor.

Kış ayları hariç yağışın bol olduğu Hua Hin; aile veya çift tatili için ideal. Hatta bölge balayı tatillerinin aranan yüzüdür. Tayland’da yaşayan emeklilerin çoğunluğu da yaşamak için bu bölgeyi tercih etmektedir. Hua Hin’i bir cazibe merkezi yapan şey elbette ki sadece müthiş sahili değil. Tayland’da geçmişten beri yoğun miktarda Budist nüfus bulunmaktadır. Bu nedenle çevrede bolca tapınak mevcuttur. Bu tapınaklar bir dağ mağarasının içinde de olabilir tüm Hua Hin’i gören bir tepenin yamacında da sahilde de. Hatta tapınağın yeni sahipleri maymunlar bile olabilir. Eğer bir maymun tarafından soyulmak gibi bir fobiniz varsa şehir merkezinde fazla uzaklaşmak istemeyebilirsin.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=jDHN0AeiUEY

Hua Hin ile İlgili

Hua Hin Nerededir?

Hua-Hin.8.gif

Hua Hin, Malay Yarımadası’nın kuzey parçasında, Tayland Körfezi’nin batı kıyısına bakan, Bangkok’a 200 km. mesafede bulunan bir kıyı kentidir.

Hua Hin’e Nasıl Gidilir?

hua-hin-2.jpg

Hua Hin’de uluslararası havalimanı bulunmadığından; Öncelikle Hua Hin’e en yakın havalimanı olan Bangkok’taki Suvarnabhumi Havalimanı’na gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Bangkok’a direkt uçuşlar bulabilirsiniz. Bangkok’a ulaştıktan sonra bazı hava yolu şirketleri tarafından özel istek üzerine kalkan 9-10 kişilik uçaklarla, trenle, otobüsle ya da taksiyle Hua Hin’e varmanız mümkün. Tabi ki fiyatlar seçtiğiniz yolculuk biçimine göre değişiyor. Yaklaşık 200 kilometre civarı bir mesafe olan bu yolu uçakla gitmeye karar verirseniz 2200 Baht yani yaklaşık 200 TL ödemeniz gerekirken; otobüsle 27 TL; trenle seçeceğiniz sınıfa göre 5-20 TL civarı bir fiyata; taksiyle ise 160 TL’ye Hua Hin’e ulaşabilirsiniz.

Hua Hin’e Ne Zaman Gidilir?

resort-956829_960_720.jpg

Tropikal savan iklimini yaşayan Hua Hin’de sıcaklıklar yıl boyu düşmez. Aynı zamanda muson yağmurları da yılın çok az bir bölümünde kendini göstermez. Yıl boyunca sıcaklık 25 derece civarında seyrederken ilkbahar ve yaz aylarında 30 derece ve üzeri sıklıkla görülebilir. Kış ayları yağışın en az olduğu dönemdir. Özetle eğer Hua Hin’e keyif yapmaya gidecekseniz yağmurlara denk gelip de keyfinizden olmayın. Tatil için en uygun dönemin kış ayları ve ilkbahar başı olduğu söylenebilir.

Hua Hin’de Nerede Kalmalı?

resort-956816_960_720.jpg

Öncelikle Hua Hin’de çok fazla konaklama imkânı olduğunu söyleyelim, yer bulmak konusunda muhtemelen sıkıntı yaşamazsınız; tabii bu durum ücret farklılıklarına da yansıyor. Günlüğü 50 TL’ye de konaklayabilirsiniz 2.000 TL’ye de. Fiyat aralığına gelirsek; Hua Hin’de şehrin göbeğinde, sahile biraz uzak kalmak sizin için sorun değilse; çeşitli pansiyon, hostel, konuk evi tarzı yerlerde günlüğü 50-60 TL’den iki kişilik odalara ulaşabilirsiniz. Fakat havuzlu, deniz kenarında, açık mutfaklı yerleri tercih edecekseniz; bu tarz yerlerin fiyatları kalitesine ve yıldızına göre 200 ila 600 TL arasında değişiyor. Eğer beş yıldızlı bir otel tercih edecekseniz 800 TL ve üzerini gözden çıkarmanız gerekiyor. Daha da yukarılara çıkarsak eğer konaklamak istediğiniz yer denize sıfır, size ait villamsı odalarsa 1.500, 2.000 TL yeterli olacaktır.

Hua Hin Gezilecek Yerler

Hua Hin’in merkez bölgesi genel olarak bir sahil şeridinden oluşuyor. Gezilecek yerlerin çoğu çevre bölgelerde. Merkezden kiralayacağınız bir araç ile çevrede bulunan tarihi bölgeleri, mağaraları, tapınakları, devasa heykelleri ziyaret edebilirsiniz. 100 yıl önceye kadar kraliyet ailesinin evi olan bu topraklarda kraliyet döneminden kalma heybetli eserler de gözlemlenebilir.

Devamını Oku

Hua Hin İçi Ulaşım

floating-market-350973_960_720.jpg

Hua Hin, Bangkok ya da Pattaya gibi büyük şehirlere nazaran daha ufak bir şehirdir. Merkezine yakın birçok yere birkaç kilometrelik yürüme mesafesiyle ulaşmak mümkündür. Farklı bir deneyim yaşamak adına çek çek denilen ve bir insan tarafından çekilen iki tekerlekli araçlara binebilirsiniz. Ayrıca kolaylıkla taksi, motosiklet-taksi ya da tuk tuk denilen üç ya da dört tekerlekli yanları açık motorlu araçlardan bulabilirsiniz. Tuk tuk genellikle turistlerin kullandığı bir ulaşım aracı olduğundan, sürücüler şişirilmiş fiyatlar söyleyebilirler, önceden pazarlık yapmak yararlı olabilir. Bununla beraber songthaew denilen kasa bölümüne oturma yerleri yerleştirilmiş kamyonetler de uygun fiyata yolculuk etmek adına iyi bir tercih olabilir.

Hua Hin Mutfağı

colorful-921902_960_720.jpg

Hua Hin, tarihi, kültürel mirası, çekici denizi ile bilinse de bilinmeyen şey Hua Hin’in size tarifsiz bir gastronomik tecrübe yaşatacağıdır. Bir balıkçı kasabası olan Hua Hin’de Thai mutfağına ilişkin birçok yemeği keşfedeceğinizden şüpheniz olmasın. Ayrıca bölgede İtalyan, İskandinav, Avrupa, Japon, Kore, Hindistan ve Meksika mutfağı da bir hayli gelişmiş durumda.

Şehrin, Tayland Körfezi’nde bulunmasından dolayı deniz ürünlerinde inanılmaz bir zenginlik var. Yine bu sebepten ötürü de yiyeceğiniz tüm deniz ürünlerinin çok taze olduğunu söylememize gerek yok. Ayrıca tropikal iklimin getirisi de sofralardan taze meyvelerin hiç eksik olmaması.

Popüler restoranlar

desert-956825_960_720.jpg

Orchids: Tam şehir merkezinde, kolayca erişilebileceğiniz, mükemmel hizmet ve çok makul fiyatlara Asya ve Tay mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz. Glütensiz gıda seçeneklerinin de olduğu bu restoran oldukça popüler, bu yüzden gitmeden önce bir masa rezerve etmeniz gerekebilir.

Moon Smile & Platoo: Asya ve tay mutfağının ağırlıkta olduğu bu restoranda oldukça uygun fiyatlara birçok vejetaryen yemek seçeneği de mevcut. Genelde her zaman kalabalık olmasına rağmen dost canlısı personeli ve hızlı servisiyle müşterilerine yemeklerini son derece sıcak ve taze sunuyorlar.

Carlo Ristorante Italiano: Birinci sınıf bir ambiyansta, samimi bir karşılanma ve kaliteli bir servis sunan bu İtalyan restoranı, hem deniz ürünleri hem pizza hem de makarna konusunda oldukça iddialı. Lazanya ve tiramisu’yu denemeden geçmeyin.

Friendly Kitchen Thai Food: ‘Lüksüme düşkün değilim, hızlı servis, lezzetli yemekler, samimi personel ve uygun fiyatlar benim için yeterli’ diyorsanız fazla söze gerek yok. Friendly Kitchen Thai Food tam size göre.

Diğer restoranlar: La Terrasse, Oceanside Beach Club & Restaurant, La Paillote, Red Piano Restaurant and Wine Bar, Coco51 Restaurant & Bar, by the Sea

Hua Hin’de Alışveriş

thailand-1611084_960_720.jpg

Hua Hin’de tüm Tayland’da olduğu gibi çeşitli en sanatları, özel amaçlı elektronik ürünler, kıyafet, takı gibi ürünlere uygun fiyatlarla ulaşmak mümkün. Şehirde bolca yerel pazar bulunuyor ayrıca yeni açılmış olan bir de Hua Hin Market Village adında alışveriş merkezleri var. Birçok elektronik eşyayı buradan ciddi uygun fiyatlara temin edebilirsiniz; Bangkok’a göre bile daha ucuz olduğu söylenebilir.

Hua Hin’de Gece Hayatı

nightlife.jpg

Tropikal iklim, güzel doğası ve ucuz yaşam şartları nedeniyle Hua Hin'de ciddi bir emekli nüfusu bulunmaktadır. Bunun dışında da şehir kendini sakin bir aile tatil yeri olarak tanımlıyor hatta sert bir gece hayatı arayanları da Bangkok, Pattaya, Phuket gibi şehirlere yönlendiriyor. Tayland Turizm Otoritesi’nin bununla ilgili yaptırımları dahi olmuş. Tabii bu Hua Hin’de günün on ikide bittiği anlamına gelmiyor. Şehrin merkezinden birkaç blok ötede bolca bar bulmanız mümkün. Bu barlardan bazıları gece yarısından sonra sesini biraz yükseltiyor ama gündüzleri tam bir aile mekânı olarak hizmet veriyor. Ayrıca kabare şovları izleyebileceğiniz ya da canlı müzik dinleyebileceğiniz mekânlar da mevcut.

Hua Hin Festivaller

Hua Hin Klasik Araba Rallisi (Aralık)

Yemek Festivali (Kasım sonu)

Tay Yılbaşı Festivali (Songkran) (13-16 Nisan)

Hua Hin Uluslararası Kriket Turnuvası (Nisan ortası)

Hua Hin Tekne Yarışı (Ağustos)

Hua Hin Golf Festivali (Ağustos-Eylül)

Hua Hin Sepet Yüzdürme (Tay takvimine göre 12. aydaki dolunayda yapılır, Kasım ayına denk gelir)

Hua Hin uçurtma Festivali (Mart)

Hua Hin Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Makha Bucha Günü (11 Şubat)

Çakri Günü (6 Nisan)

Tay Yılbaşı Festivali (13-16 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Taç Giyme Günü (5 Mayıs)

Buddha Günü (10 Mayıs)

Kraliyet Çiftçilik Seremonisi (12 Mayıs)

Asalha Bucha Festivali (8 Temmuz)

Kraliçenin Doğum Günü (12 Ağustos)

Kral Chulalongkorn Günü (23 Eylül)

Kralın Doğum Günü (5 Aralık)

Anayasa Günü (11 Aralık)

Yılbaşı Arifesi (31 Aralık)

Hua Hin İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 032 532576

Yangın: 199

Polis: 191

Hua Hin Turist Polisi: 032 515995

Hua Hin Vize İşlemleri

Öncelikle Tayland gezisi için en az 6 ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Vize’ye gelince, Tayland’a gitmek için vize gerekmiyor. Vizeye gerek olmadan uçakla girişlerde 30, karadan girişlerde 15 gün kalma hakkı tanınıyor. Daha uzun süre Tayland’da kalmak isteyenlerin turist vizesi almaları gerekiyor. İsteğe göre tek girişli veya çoklu girişli vize alınabiliyor.

Hua Hin Türkiye Dış Temsilciliği

Bangkok Büyükelçiliği

Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND

Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87

Faks: 00 66-2 274 72 61

[email protected]

Hua Hin Para Birimi

Hua Hin’in para birimi Baht’tır. (THB)

Hua Hin Resmi Dili

sunrise-1378851_960_720.jpg

Hua Hin’de kullanılan resmi dil Tayca’dır.

Hua Hin Saat Farkı

Hua Hin saati Türkiye saatine göre 4 saat ileridedir.

Hua Hin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 25oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa

Nüfus: 84,883 / Dil: Tayca / Para Birimi: Baht (THB) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün