Hua Hin Gezilecek Yerler

Hua Hin’in merkez bölgesi genel olarak bir sahil şeridinden oluşuyor. Gezilecek yerlerin çoğu çevre bölgelerde. Merkezden kiralayacağınız bir araç ile çevrede bulunan tarihi bölgeleri, mağaraları, tapınakları, devasa heykelleri ziyaret edebilirsiniz. 100 yıl önceye kadar kraliyet ailesinin evi olan bu topraklarda kraliyet döneminden kalma heybetli eserler de gözlemlenebilir.

Huay Mongkol Temple

1383244686_hua-hin_003.jpg

Huay Mongkol Temple, 1582 - 1682 yılları arasında yaşamış, meşhur Budist keşişi Luang Pu Thuat’a ithafen yapılmış tapınak ve heykeldir. Luang Pu Thuat’ın, yaşadığı yıllar içerisinde birbirinden ilginç mucizelere imza attığı, yüzyıllar boyunca Tayland topraklarında dilden dile konuşulmuştur. Onun mirasını devam ettirmek adına yapılan bu tapınakta kendisine ait 12 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde bir heykel bulunmaktadır. Bölgede gölge bir alan bulmak zor ve genelde çok sıcak oluyor. Bu nedenle tapınağı ziyaret ederken yanınıza suyunuzu ve güneş kreminizi almayı unutmayın. Tapınak Hua Hin merkezinden yaklaşık olarak 18 kilometre uzaklıktadır.

Phraya Nakhon Mağarası

Phraya Nakhon Mağarası, tüm Tayland’daki en esrarengiz ve mistik ortamlardan biri. Hua Hin’den yaklaşık olarak 45 dakikalık bir yol mesafesinin ardında bölgeye ulaşabilirsiniz. Fakat iş bununla bitmiyor. Bölgeye ulaştıktan sonra çıkmanız gereken bir tepe var. Bu yolculuk biraz yorucu olabilir çünkü yarım saatlik dik bir yürüyüş gerektiriyor. Sonucunda karşılaşacağınız şey ise gerçek anlamda bir mucize. Tepenin yukarı bölgesinden giriş yapacağınız mağaranın içerisinde 19. yüzyılda, Muhteşem Kral Chulalongkorn için inşa edilmiş bir kasır ve o kasrın mağaranın tepesindeki delikten güneşin ışıklarıyla yıkandığını göreceksiniz.

Hua Hin Tren İstasyonu

Hua-Hin-Reilway-station.jpg

1911 yılında tamamen ahşap malzemeden inşa edilmiş olan Hua Hin Tren İstasyonu, bugün tüm orijinalliği ile hizmet vermeye devam ediyor. İstasyonun Hua Hin için taşıdığı anlam büyük çünkü Hua Hin şehri bu istasyonun çalışmaya başlaması ile birlikte gelişiyor ve bugünkü konumuna geliyor. İstasyonun içerisinde ayrıca kraliyete ait bir dinlenme odası da mevcut.

Maymun Dağı

monkey-mountain-hua-hin_10.jpg

Hua Hin’in altı kilometre güneyinde bulunan Khao Takiab isimli küçük bir köyde bulunan Maymun Dağı’na gittiğinizde Hua Hin sahiline tepeden bakan altın renginde, yirmi metre uzunluğunda bir Buddha heykeli ile karşılaşacaksınız. Karşılaşacağınız bir diğer şey ise yoğun makak maymunu popülasyonu olacak. Maymunlardan değerli eşyalarınızı korumanızı şiddetle öneririz çünkü hırsızlık gibi çirkin bir huyları var. Ayrıca Wat Khao Lad tapınağı da bölgede görebileceğiniz bir başka yapı.

Khao Luang Mağarası

20140224044150681.jpg

Hua Hin’den yetmiş kilometre yani yaklaşık bir saatlik yol uzaklıktaki mağarada sayısız Buddha heykeli bulunmakta. Mağara, Khao Luang tepesinin yaklaşık olarak yüz metre yukarısında bulunuyor. Mağarada bulunan tüm heykeller Kral Chulalongkorn tarafından yaptırılmış ve döneminde bir meditasyon ve Budizm öğretisi için kullanılmış. Mağaranın bulunduğu tepede küçük maymun çeteleri yolunuzu keserek sizden yemek isteyebilir, dikkatli olun. Onlarla uzlaşmanız sizin için en iyisi olacaktır.