Google+

Arama formu

Fes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fes, Fas'ın Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük ve geçmişte Fas Sultanlığı'na da başkentlik yapmış kentlerden biridir. 2008 sayımına göre nüfusu 1 milyonu geçmiştir.

Fes Hakkında Bilinmesi Gerekenler
blogs.carleton.edu

Fes, Fas'ın Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük ve geçmişte Fas Sultanlığı'na da başkentlik yapmış kentlerden biridir. Fes, 789 yılında I. Idris tarafından kurulmuş, yüksek islam medeniyetinin baş şehirlerinden biri olmuştur. Bu şehrin halkı, yıllarca Medine ile Fes arasında ticari ve kültürel bir koridor inşa etmiştir. Hem kendi kültürü hem de İslam kültürüyle Fes, kendine özgü otantik ve egzotik bir kültür oluşturmuştur. 

2008 sayımına göre nüfusu 1 milyonu geçmiştir. Fas ülke olarak ismini bu şehirden almaktadır. Başkentlerin ülkelerine isim vermesi bir “berberi” geleneğidir ve aynı durum Cezayir, Tunus ve Trablus gibi ülkelerde de görülmektedir.
Fes son on yıldır turizm bakımından gözle görülür bir şekilde yükselişe geçen bir şehirdir. Osmanlı’nın da on yıllarca hâkimiyeti altında kalmış olan şehir, eski ve tarih kokan bir atmosfere sahiptir. Arap baharı sırasında şehrin bazı önemli yapıları tahrip edilse de hızla tekrar onarılmaktadır.

Tanıtıcı Video: