Leylekler Vadisi

Konya ilimizin Beyşehir ilçesinde yer alan Beyşehir Leylekler Vadisi şehrin bahar aylarında gelen ve yaz sonuna kadar bölgede konaklayan sevimli misafirlerine ev sahipliği yapıyor.

Beyşehir Leylekler Vadisi Hakkında Bilgi

Beyşehir ilçesinde yer alan ve Leylekler Vadisi diye adlandırılan bu bölge, her sene düzenli olarak ülkemizin en büyük leylek kolonisini ağırlıyor. Afrika güzergâhından gelen sıcak iklim hayvanları, bahar başında bölgedeki ardıç ağaçlarına yerleşiyor. Yaz sonuna kadar da yavrularını hayata getirip büyütüyor ve daha sonra daha sıcak iklimlere doğru göç ediyorlar.

Konya Beyşehir’de bulunan Yeşildağ ve Adaköy civarında büyük bir mutluluk ve sevinç ile yolu gözlenen leylekler, doğal yaşamlarına müdahale edilmeden konaklamanın mümkün olduğu, barınma ve beslenme sorunlarını en aza indiren bölgeleri seçiyorlar kendileri için. Yeşildağ ve Adaköy bu anlamda kolonilerin tüm ihtiyaçlarına cevap vererek ilk tercih edilen konak alanı olarak görülüyor. Halk, leylekleri seviyor, koruyor, onları büyük bir mutluluk ile ağırlıyor.

Nil Vadisi üzerinden ülkemize kanat çırpan leylek kolonileri, Beyşehir Yeşildağ ve Adaköy bölgesindeki Anamas Dağı eteklerinde yerleşiyorlar ve bölgedeki ardıç ağaçlarının üstlerine yaptıkları yuvalarda barınıyorlar.  Bu alan Beyşehir Leylekler Vadisi adı ile anılıp, son yıllarda oldukça büyük ilgi topluyor.

Beyşehir Leylekler Vadis

Leylekler Vadisi Turları

Beyşehir Leylekler Vadisi bahar başlarında misafirlerinin gelmeye başlaması ile hareketli günler geçirmeye başlıyor. Bu kolonileri yakından görmek, hayatlarını izlemek isteyen turistler, sabırsızlıkla bekledikleri ılıman aylar gelince Leylekler Vadisi turları ile bölgeye akın ediyorlar.

Tur otobüsleri ile ilçeye gelen ziyaretçilerin de kuşların huzur ve rahatını bozmadan izlemesi sağlanıyor.  Bölgede bulunan yuvalar artık koloniye yetmediği için göl kenarı ve adalar bölgesinde de leylek misafirler tarafından konaklama alanı olarak seçilen noktalar arasında; Yeşildağ’da Leylekler Vadisi ve Adaköy’de Leylekler Tepesi sevimli misafirlerin her sene gelip konuk olduğu mevkiiler arasında yer alıyor. Beyşehir Gölü sayesinde besin sıkıntısı da yaşamayan leylek kolonileri ortamın kendilerine sağladığı imkânlar sayesinde doğal yaşam alanlarına yakın bir konfora sahip oluyor.

Beyşehir Leylekler Vadisi Canlı Yayın

Beyşehir Belediyesi tarafından leyleklerin konaklama alanı içerisine yerleştirilen kamera sistemi ile Beyşehir Leylekler Vadisi canlı yayın yapılabilir bir nokta haline getirilmiş bulunuyor. İnternet üzerinden izlenebilen vadi, henüz leylek kolonileri bölgeye gelmeden dahi ilgi çeken bir izlenme trafiğine sahip görünüyor.

Beyşehir’de yer alan Leylekler Vadisi ve Leylekler Tepesi ülkenin en büyük leylek kolonisi barınağı olarak her yıl göçmen kolonilere ev sahipliği yapıyor. Bahar ve yaz aylarında bölgede yaşanan canlılığın en büyük nedeni ardıç ağaçları üzerindeki yuvalara misafir gelen leylekler oluyor. Bir proje ile belediye tarafından kurulan iki canlı yayın kamerası Beyşehir Leylekler Vadisi canlı yayın ortamını da yaratmış oluyor. Bu iki kameranın görüntüleri, internet ortamı üzerinden canlı olarak dünya ile paylaşılıyor. Doğaseverler, kuş araştırmacıları, fotoğrafçılar; hepsi ilgi ile bölgeden aktarılan canlı yayınları takip ediyor.

Sonraki süreçte Adaköy Mahallesi’ndeki Değirmen bölgesi ile Leylekler Tepesi mevkiine de canlı yayın kamerası kurulması sayesinde leyleklerin barındığı tüm noktalar uzaktan ve 24 saat izlenebilir hale gelmiş bulunuyor.

10 metre yükseklikteki kamera direkleri kızılötesi özelliğe de sahip olduklarından dolayı, geceleri de seyir imkânı bulunuyor. Beyşehir Belediyesi resmî internet sitesi şehir kameraları bölümünden Beyşehir Leylekler Vadisi canlı yayın izlenebiliyor.

Beyşehir Leylekler Vadisi Ulaşım

Beyşehir Leylekler Vadisi Ulaşım

Beyşehir Leylekler Vadisi, Beyşehir’in 30 km uzakğında Yeşildağ beldesindedir.

Otomobil: Beyşehir’den güneye doğru Yeşildağ yolunu takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Beyşehir merkeze büyük şehirlerden otobüs seferleri yapılmaktadır. Konya otogarından da sıklıkla Beyşehir’e otobüs kalkmaktadır. Beyşehir’den ise Yeşildağ’a minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Uçak: Konya Havaalanı’na her gün İstanbul’dan uçak seferi vardır. Havaalanından Konya merkezi 15 km olup, buradan Beyşehir’e otobüslerle gidilebilir.

Beyşehir Leylekler Vadisi Ücreti

Beyşehir Leylekler Vadisi giriş ücreti öğrenci: Ücretsiz

Beyşehir Leylekler Vadisi giriş ücreti sivil: Ücretsiz

 

Beyşehir Leylekler Vadisi Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi : Gün boyu

Kış Dönemi : Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor

Beyşehir Leylekler Vadisi İletişim

Adres: Yeşildağ – Beyşehir / Konya

Telefon: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0 (332) 353 40 20