Google+

Kazablanka

image_placeholder
AFRİKAFasKazablanka
Kazablanka - : - / -
--℃
1 MAD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon12.4℃
 • Şubweather-icon13.2℃
 • Marweather-icon14.2℃
 • Nisweather-icon15.4℃
 • Mayweather-icon17.7℃
 • Hazweather-icon20.4℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23.3℃
 • Eylweather-icon22.5℃
 • Ekiweather-icon19.5℃
 • Kasweather-icon16.1℃
 • Araweather-icon13.3℃
Nüfus: 5.118.000 / Dil: Arapça, Fransızca / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Akdeniz İklimi/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kazablanka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fas’ın beyaz şehrine hoş geldiniz. Kazablanka. Atlas Okyanusu’nun sınırında bulunan Kazablanka, Fas'ın en büyük kentidir. Afrika'nın en büyük ve önemli şehirlerinden biri olan şehir, aynı zamanda hem ekonomik hem de demografik olarak Mağrip'in en büyük şehridir.

Kazablanka Fas'ın baş limanı ve kıtadaki en büyük finansal merkezlerden biridir. 2016 nüfus sayımında, Kazablanka toplam vilayetinde yaklaşık 6 milyonluk bir nüfusa sahipti. Kazablanka, ulusal siyasi başkent Rabat olmasına rağmen Fas'ın ekonomik ve iş merkezi olarak düşünülür. Şehirde önemli sayıda sanayi tesisi mevcuttur. Son sanayi istatistikleri, Kazablanka'nın ülkenin ana sanayi bölgesi olarak konumlandırmıştır. Bu duruma etken eden faktörler arasında başı çeken Kazablanka Limanı, dünyanın en büyük suni limanlarından biridir ve Kuzey Afrika'nın ikinci büyük limanıdır. Kazablanka ayrıca Kraliyet Fas Deniz Kuvvetleri için birincil deniz üssüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kazablanka, Fas kültürünü yaşatan ve endüstriyel atılımlar gösteren gelişmiş şehirlerden biridir. İklimin vermiş olduğu bitkiler, okyanusun vermiş olduğu manzaraya kendine has mimarisi de eklenince bu şehir gerçekten görülmeye değer bir yer olmuştur. Hristiyan ve Müslüman etkisiyle şehirde katedrallere ve dev camilere denk gelebilirsiniz. Bunların içindeki güzel ve özenli sanat eserlerinin haricinde binaların mermer beyaz kaplamaları size huzur verecektir. Ayrıca şehirdeki meydanlar, plajlar ve doğal güzellikler de size güzel bir ortam sunacaktır. Şehre yolunuz düştüğünde, aşağıda sıraladığımız belli başlı turistik ve popüler mekanları görmenizi tavsiye ederiz.

Kazablanka Limanı

024 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek Yerler

Kazablanka Limanı, Fas'taki limanlardan en önemlisidir. Sadece yerel denizcilik endüstrisi için kayda değer bir liman değil, aynı zamanda dünyadaki en büyük suni liman olarak bilinir. Kazablanka, yüzyıllardır çok fazla trafiğe ve ticarete sahip bir liman olmuştur. 1906 yılında yeni iskeleler ve diğer önemli yapılar üzerine çalışma başlatıldığında bugünkü devasa, modern liman yapısına geçiş yapmıştır.

Küçük gemiler özel bir marinası ve onarım için bir tersanesi olan Kazablanka Limanı, kalabalık bir demiryolu ağı ve çeşitli yolların yakınında bulunduğu için kargoyu verimli bir şekilde nakledebilmektedir. Liman, Moulay Youssef İskelesi yoluyla okyanus unsurlarına karşı korunmaktadır. İskelenin uzunluğu 3.180 metredir ve çapraz iskelesi yaklaşık 1.140 metre uzunluğundadır. Bu nedenle limanı ve gemileri kaba denizlerden veya kuvvetli rüzgarlardan korur.

Birçok turist, Kazablanka Limanı'nı ziyaret ederken son derece zengin bir tarihe ve endüstriye tanık olur. Liman, 2. Hasan Camii’nin de yakınında bulunmaktadır ve bu manzara her yıl çok sayıda turisti cezbetmektedir.

-

Kazablanka lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa Appart Contemporain, Ibis Casanearshore, Sofitel Casablanca Tour Blanche. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Chez Izabela Apartment, Sabor Apartment Casablanca gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Appartement Ar-Rajaa, Luxury studio in Casablanca, Casa Apartments - City Center otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kazablanka aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Korniş Bölgesi

024 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek Yerler-1

Korniş Bölgesi, şehrin en hareketli ve gözde yerlerinden biridir. Bu bölgeye geldiğinizde, etrafınızı saran palmiye ağaçlarının huzuru ve esintisi eşliğinde güzel tadımlar yapabileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulabilirsiniz. Ayrıca bölge plajlarıyla da ünlüdür. Yüzmenin tadına bir de Fas’ta varmak isterseniz, bu plajlara güvenle girebilirsiniz. Ancak yüzme konusunda kendinize güveniyorsanız okyanusa açılmanızı tavsiye ettiğimizi söylemekte yarar var. Zira okyanustaki gelgit akıntılarını ve dalgaları hesaba katmanız gerekebilir. Yüksek dalgalar yüzmeyi güçleştirse bile plajların içerisinde yine güvenle kullanabileceğiniz havuzlar bulunmaktadır. Buralarda da yine keyifli vakitler geçirebilir, Akdeniz ikliminin tadını yerel kokteyller ile ikiye katlayabilirsiniz. Keyfinize düşkünseniz ve biraz güneşlenmek istiyorsanız bu bölgeye uğramadan gitmemelisiniz.

-

2. Hasan Camii

024 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek Yerler-2

II. Hasan Camii şehrin en ünlü camisidir. Fas'taki en büyük camii ve dünyanın en büyük 13. camisi olma niteliği taşır. 210 metre yüksekliğindeki minaresi, dünyanın en uzun minaresi olarak kayıtlara geçmiştir. 1993'te tamamlanan cami, Michel Pinseau tarafından tasarlanmış ve Bouygues tarafından yaptırılmıştır. Minare 60 kat yüksekliğinde bir lazerle kaplı olup, ışığı Mekke'ye yönlendirilmiştir. Atlas Okyanusu’na bakan bir vadide yer alan camide ibadet edenler deniz üzerindeymişçesine dua edebilir. Ancak yapının denize bakan cam bir zemini yoktur. Duvarlar el yapımı mermerden olup tavanı ve süslemeleri sade ama ihtişamlıdır. Azami olarak 105 bin kişi, namaz için bir araya gelebilir. Cami salonunda 25 bin, caminin dışı ise 80 bin kişi ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir.

-

Kazablanka, Kuzey Afrika’da bulunan Fas’ın kuzeybatısında ve Atlas Okyanusu’nun kıyısında konumlanmıştır.

Geolocation

casablanca.jpg

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kazablanka şehrine, yaz aylarındaki yoğun sıcaklık nedeniyle gidilmesi önerilmez. Nitekim haziran-ağustos ayları arasında sıcaklık oldukça artmakta ve şehirdeki hareketliliğinize engel olmaktadır. Bununla birlikte bu dönem aynı zamanda çeşitli kültürel festivallerin de düzenlendiği dönem olarak bilinir. Bu festivallere katılmak için yola çıkıyorsanız, sıcağa karşı önleminizi aldığınızdan emin olmalısınız. Bu aylarda şehri ziyaret edecekseniz şapka ve güneş kremini yanınızdan ayırmamanız önerilir. Bunun dışında Türkiye’nin güney sahilleriyle benzerlik gösteren bu iklim bölgesine yılın diğer aylarında rahatlıkla giderek gezebilirsiniz. Özellikle kış aylarında sık sık yağış görülebildiği için konaklama, uçak biletleri gibi seyahat giderlerini daha makul ücretlere karşılamak mümkün olmaktadır. Tüm bu bilgilerin ışığında şehri ziyaret etmek için en ideal dönemin nisan ve mayıs, ekim ve kasım olduğu söylenebilir.

casablanca-airport-terminal.jpg

Türkiye üzerinden Kazablanka’ya doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Gidiş ve dönüş rotaları farklılık gösterebildiği için uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat ile 4 saat 30 dakika arasında değişebilmektedir. Eğer farklı bir şehirden Kazablanka’ya geçmek isterseniz, bu gelişmiş metropole ülkenin hemen her köşesinden otobüs bulabilirsiniz veya tercihinizi trenden yana da kullanabilirsiniz.

Kazablanka’da Nerede Kalınır?

Konforlu, kahvaltılı ve gezilecek yerlere yakın güvenle kalınabilecek bir otele Kazablanka şehrinde gecelik ortalama 160-250 liralık bir bütçe ayırabilirsiniz.

Bunula beraber, ziyaretçiler kendi bütçelerine uygun olarak güvenli kalacak yerler bulabilirler. 

Sheraton Casablanca Hotel & Towers, en gözde otellerden biridir. Bu modern otelde 6 bar ve restoran ile popüler gece kulübü Caesar's bulunur. Otel, açık yüzme havuzu ve fitness merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Gecelik ortalama kalma bedeli 1.800 dirhemdir.

Kazablanka onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kazablanka Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Kazablanka Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kazablanka Otelleri

Kazablanka İçi Ulaşım

Kazablanka, genel olarak Avrupa şehirlerine benzer bir atmosfere sahiptir. Sokaklardaki Fransızca ve Arapça tabelalar herkesi yönlendirir. Ancak küçük bir şehir olduğundan dönüp dolaşıp aynı noktaya çıkmanız muhtemeldir.

Kazablanka, tramvaylı iki Fas şehrinden biridir. İlk hat 2012 yılının sonlarında açılmıştır. Tenler 05.30-22.30 saatleri arasında çalışır ve genellikle 10 dakikada bir gelir. Çoğu satış makinesi sadece para alır. Bir yolculuk, şarj edilebilir bir kartla 6 Dirhem olarak ücretlendirilirken, bahsedilen karta sahip değilseniz 7 Dirhem ödersiniz. Bir bilet satın aldığınızda kart için de ayrıca bir Dirhem ücret eklenir. Tramvay durakları Arapça ve Fransızca olarak ilan edilir.

Kazablanka Mutfağı

Fas'taki restoranlar İspanya'daki lokantalara benzer. Saatler alıştığımızın dışında olduğundan, gitmek isteyebileceğiniz çoğu restoranı kapalı görebilirsiniz; bu yüzden önce arayıp seçtiğiniz restoranın gerçekten açık olduğundan emin olun. Buradaki mutfak kültürü ise Türkiye yemek kültürüyle benzerlikler taşır. Patates salatası, cacık, falafel gibi lezzetler sofralarda sık görülür. Kefta adıyla anılan yemeğin ise Türkiye’deki köfteden bir farkı yoktur. Tacin ise yemekten ziyade yemeğin piştiği güveç benzeri kaba verilen isimdir. Bu kapta balık, tavuk, et ve sebzelerle harmanlanmış ve kuskusla servis edilen bir yemek pişirilir. Bu noktada kuskusun çoğu et ve sebze yemeğiyle birlikte servis edildiğini de söylemek gerekir. Harira ise bir tür sebze çorbasıdır ve çoğu zaman ana yemekten önce servis edilir. Kazablanka ve Fas’a özgü lezzetlerden bir diğeri olan B’stilla ise ince yufka içine sarılan güvercin etiyle hazırlanan bir hamur işidir; et ya da tavuk etiyle de hazırlanabilir.

Kazablanka’da Gece Hayatı

 

Kazablanka, gece hayatının çok renkli yaşandığı bir şehir değildir. Bununla beraber gece hayatı hiç yok da diyemeyiz; ancak gece eğlenceleri diğer şehirlere göre daha kısıtlıdır. Kazablanka’da yeni nesil barlar, publar, diskolar ve kulüpler gece hayatının yaşandığı yerlerdir. Bu mekanlara uğrayan kişiler genellikle turistlerdir. Bunun yanı sıra Faslı gençler de turistlerle kaynaşmak ve eğlenmek için bu mekanları tercih eder. Ancak buralardaki canlı müzik, tekno müzik gibi alternatiflerin dışında geleneksel eğlence bulmanız zordur. Yalnızca bunların haricinde dansöz gösterileri Fas kültürünün bir parçası olarak dikkatinizi çekebilir. Bu kısıtlı gece hayatına baktığımızda, belli başlı memnun kalacağınız mekanlar arasında şunlar sıralanabilir:

La Bodega, şehrin trend mekanlarından biridir. Seçkin turistik mekanların arasında, şehir merkezinde bulunur. Çoğu gece Arap ve İspanyol kültürü etkisindeki parçalar, rock ve diğer çeşitli müzikler gecenize eğlence katacaktır. Ayrıca salı geceleri Samba derslerine katılabilirsiniz. Spor takımlarının bayraklarıyla süslü bu mekanda doyasıya eğlenebilirsiniz.

Kazablanka'da yıl boyunca kutlanan festivaller ve etkinlikler vardır. Ancak sayıca Avrupa’dan alışkın olduğumuz kadar fazla değildir.

Şehrin en hareketli olduğu dönemlerden biri 2005 yılından beri düzenlenen Kazablanka Festivali’dir. Temmuz ayının ikinci haftasında gerçekleşen festival kapsamında müzik konserleri, film gösterimleri, sokak tiyatrosu, sanat sergileri ve daha fazlasını içeren etkinlik Kazablanka sokaklarına can verir.

İslam Yeni Yılı (Fatih Mharharam), ülke genelinde kutlanır. Batı ve İslam takvimleri farklı olduğundan, tarih her yıl değişir.

Kazablanka, Fas'ta alışveriş yapmanın en ilginç olduğu şehirlerden biridir. Eski Şehir bölgesinin çevresinde çanak çömlek, deri eşyalar, nargile ve bir dizi geleneksel Fas’a özgü ürünler satan yerler bulmak kolaydır ama bunların hemen hepsi turistler içindir. Bu nedenle hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız şehir merkezine ulaşana kadar beklemek fiyat açısından çok daha iyi olacaktır ya da alışverişinizi burada yapmakta ısrarcı olacaksanız da mutlaka pazarlık yapmalısınız.

Bunun yanı sıra, Maarif adlı mahallede (merkeze yakın, Boulevard al Massira al Khadra civarındadır), Avrupa ve Amerika moda zincirinden birçok ünlü markanın mağazaları vardır.

Şehirden alınabilecek ürünler arasında argan yağı da önemli bir yer sahiptir. Özellikle saç sağlığı için kullanılan bu ürün Fas ihracatında önemli bir yer kaplar. Kuka adı verilen değerli taşlardan elde edilen tespihler de Kazablanka’dan alınacaklar arasındadır. Fas mutfağında tacin adı verilen ve bir tür güveç olan kaplar da şehrin dört bir yanında karşınıza çıkacaktır.

Türkiye (GMT +3) ile Kazablanka (GMT +0) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Kazablanka saati Türkiye’ye göre üç saat geridedir.

Fas sınırları içerisinde yer alan Kazablanka’da para birimi olarak Fas Dirhemi kullanılmaktadır. 1 Fas Dirhemi yaklaşık 0,40 Türk Lirası’dır.

Fas’ta resmi dil iki tanedir: Bu diller Arapça ve Fransızcadır. Sadece İngilizce biliyorsanız, Fransızcanın yaygın olarak kullanıldığı bu şehirde biraz zorluk yaşayabilirsiniz.

Kazablanka, T.C. Rabat Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +212 537 66 15 22 / 44

E-posta: ambassade.rabat@mfa.gov.tr

Adres: Abdelkrim Benjelloun Caddesi, No:7 10010 Rabat - FAS

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Bildirgesi Günü (11 Ocak)

Çalışma Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı (6-7 Temmuz)

Taht Bayramı (30 Temmuz)

Oued Ed-Dahab Günü (14 Ağustos)

Kralın ve Halkın İhtilali (20 Ağustos)

Kral VI. Mohammed’in Yaş Günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı (13 Eylül)

Hicri Yıl Başlangıcı (3 Ekim)

Yeşil Yürüyüş (6 Kasım)

Bağımsızlık Günü (18 Kasım)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 15

Polis: 19

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.