Agadir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

agadir-baie.jpg

Fas’ta, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Agadir şehri, Atlas Dağları’nın eteklerindedir. Büyük bir liman kenti olmasının da etkisiyle Fas’taki pek çok diğer şehirden farklı olan Agadir, hem ticari hem de turistik anlamda kalabalık bir bölgedir.

1960 yılında yaşanan deprem sebebiyle kentin büyük bir bölümü hasara uğramış olsa da, Agadir tarihi anlamdaki yapıtları ve mimarisiyle dikkat çeker. Agadir, yılda 300 gün süren güneşli havası, güzel kumsalları ve şık marinasıyla da turistlerin ilgi odağıdır. Agadir halkının temel geçim kaynağı turizm olsa da, balıkçılık ve liman ticareti de halen ekonominin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=1SUnhYFTki8

Agadir ile İlgili

Agadir Nerededir?

Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Agadir şehri, Atlas Dağları’nın eteklerindedir. Kuzeyinden Sous Nehri akmaktadır. Casablanca’nın 508 kilometre güneyinde, Marakeş’in 235 kilometre güneybatısında yer alır.

Agadir’e Nasıl Gidilir?

Agadir’de uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Kente direkt uçuş olmadığında Casablanca üzerinden aktarmalı olarak da gidilebilir. Havaalanından şehir merkezine otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür.

Agadir’e Ne Zaman Gidilir?

Yarı tropikal, yarı kurak bir iklime sahip olan Agadir’de yazlar sıcak, kışlar ise ılıman geçer. Günlük ortalama sıcaklık 20 derecedir.

Agadir’de Nerede Kalmalı?

Agadir’de plaj kıyısında yüksek bütçeli lüks oteller yer alırken, içerilere doğru girildikçe farklı fiyatlara sahip seçenekler bulmak mümkündür. Eğer evli bir çift değilseniz, aynı odada kalmanız zor olacaktır.

Agadir’de Gezilecek Yerler

Büyük bir liman kenti olmasının da etkisiyle Fas’taki pek çok şehirden farklı olan Agadir, hem ticari hem de turistik anlamda kalabalık bir yerdir. 1960 yılında yaşanan deprem sebebiyle büyük bir bölümü hasara uğramış olsa da, tarihi anlamdaki yapıtları ve mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Devamını Oku

 Agadir Şehir İçi Ulaşım

petit-taxi-agadir.jpg

Düz bir yapıya sahip olan Agadir’de yürüyerek gezmek oldukça keyiflidir. Otobüs hattının yaygın olduğu Agarid’de bu şekilde ulaşım uygun fiyatlı olacaktır. Kareli taksilerin de kullanılabildiği şehirde her takside taksimetre bulamayabilirsiniz.

Agadir Mutfağı

Fas mutfağında yemeklerin en belirgin ortak özelliği, fazla baharat kullanılmasıdır. Safran ve nane, bunların başında gelir. Kırmızı et ve tavuk kullanılan ana yemeklerin çoğu sosla hazırlanır. Her ne kadar bölgede sebze tarımı da yapılıyor olsa da, sebze yemeklerine de mutlaka et konmaktadır. Berberice’de “seksu” adı verilen, İngilizce ve Türkçe’de “kuskus” olarak anılan irmik, et ve sebzelerle hazırlanan yemek, en geleneksel lezzetleridir. Hem tatlısı hem de tuzlusu yapılan, bir tür turtayı andıran “bestila”, güveç yemekleri olarak adlandırabileceğimiz “tajine” ve geleneksel çorbaları “harira”, mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında.

Popüler restoranlar

Cote Court, Le P’tit Dome, Les Blancs, La Scala, Mezzo Mezzo.

Bahşiş

Fas restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Agadir’de Alışveriş

Agadir’de hediyelik eşya mağazaları ya da el işi ürünler satan yerler bir pahalı olabilir. Eğer uygun fiyatlı ürünler arıyorsanız Adrar ve Uniprix’a gidebilirsiniz. Açık ya da kapalı pazarları seviyorsanız, Belediye Pazarı ve Souk El Had’ı mutlaka görmelisiniz.

Agadir Gece Hayatı

Alkolün çok fazla tüketilmediği Fas şehrinde özellikle turistlerin otel bar ya da pub’larını tercih etmeleri önerilir. Ama yine de iyi bir club’a gitmek isterseniz Actor’S, Loft ya da Papagayo tercih edilebilir. Eğer sadece bir şeyler içip sohbet etmek için mekân arıyorsanız Hassan II, like La Fontaine, La Veranda ya da Le Dome’a gidebilirsiniz.

Agadir Festivaller

Bal Festivali (Mayıs)

Sahraoui Festivali (Haziran)

Agadir Festivali (Aralık)

Agadir Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Manifestosu Anması (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Qued Ed-Dahab kurtarılma yıl dönümü (14 Ağustos)

Devrim yıldönümü (20 Ağustos)

Gençlik Günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı

Hicri Takvim Yeni Yılı

Green March Yıldönümü (6 Kasım)

Hz. Muhammed’in doğumgünü (12 Aralık

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Agadir İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 15

Yangın: 15

Polis: 19

Agadir Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Agadir’e girmek için vize almasına gerek yoktur.

Agadir Dış Temsilciliği

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

[email protected]

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Agadir Para Birimi

Fas ülkesindeki Agadir şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3,40 Fas Dirhemi’dir.

Agadir Resmi Dili

Fas ülkesinde bulunan Agadir’in resmi dili Arapça ve Berberice’dir. Bunlar dışında Rabat’ta Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır.

Agadir Saat Farkı

Agadir (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Agadir’in saati Türkiye saatinden 1 saat ileridedir.

Agadir Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 15oC
  • Mar 17oC
  • Nis 17oC
  • May 18oC
  • Haz 20oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 20oC
  • Kas 18oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus: 600,000 / Dil: Arapça ve Berberice / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Yarı Kurak, Yarı Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün