Google+

Agadir

Agadir - : - / -
--℃
1 MAD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon14℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon17℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 600,000 / Dil: Arapça ve Berberice / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Yarı Kurak, Yarı Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

agadir-baie.jpg

Fas’ta, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Agadir şehri, Atlas Dağları’nın eteklerindedir. Büyük bir liman kenti olmasının da etkisiyle Fas’taki pek çok diğer şehirden farklı olan Agadir, hem ticari hem de turistik anlamda kalabalık bir bölgedir.

1960 yılında yaşanan deprem sebebiyle kentin büyük bir bölümü hasara uğramış olsa da, Agadir tarihi anlamdaki yapıtları ve mimarisiyle dikkat çeker. Agadir, yılda 300 gün süren güneşli havası, güzel kumsalları ve şık marinasıyla da turistlerin ilgi odağıdır. Agadir halkının temel geçim kaynağı turizm olsa da, balıkçılık ve liman ticareti de halen ekonominin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=1SUnhYFTki8

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Büyük bir liman kenti olmasının da etkisiyle Fas’taki pek çok şehirden farklı olan Agadir, hem ticari hem de turistik anlamda kalabalık bir yerdir. 1960 yılında yaşanan deprem sebebiyle büyük bir bölümü hasara uğramış olsa da, tarihi anlamdaki yapıtları ve mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Marina

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Marina

Şehrin yeni etkinlik alanı, plaj ve ticari liman arasında inşa edilen milyar dirhemlik marinadır. Konaklama imkânı da bulunan marinada keyifli yürüyüşler yapmak, kafe, restoranlarda yemek yemek ve tekne turuna çıkmak mümkün.

-

Agadir lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Tikida Golf Palace, La Porte Des Etoiles, Residence Asaka. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Tamraght Apartments, Takad Dream Rooms gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Gite Tintafoukt, Apartments Islane Agadir‬‏, Agadir Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Agadir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mémoire d’Agadir

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Mémoire d’Agadir

Şehrin bu küçük müzesi, Jardin de Olhao’nun güneybatısında yer almaktadır. Girişi ise parkın dışında bulunabilir. 1960 yılında yaşanan büyük depreme ithaf edilen müzede Agadir’in 1920’lerden günümüze kadar olan ilginç fotoğrafları ve depremin etkileri görülebilir.

-

Kasbah

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Kasbah

“Kasbah”, Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isimdir. Agadir’deki kasbah ise şehir merkezinin 7 kilometre kuzey batısındaki bir tepede yer alır. 1960 depreminde hasar almayan ender yapılardan biridir. 1541 yılında inşa edilen ve 1740’larda yenilenen kasbah, ziyaret edildiğinde harika bir şehir manzarası sunar.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Fas’ın Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Agadir şehri, Atlas Dağları’nın eteklerindedir. Kuzeyinden Sous Nehri akmaktadır. Casablanca’nın 508 kilometre güneyinde, Marakeş’in 235 kilometre güneybatısında yer alır.

Geolocation

Yarı tropikal, yarı kurak bir iklime sahip olan Agadir’de yazlar sıcak, kışlar ise ılıman geçer. Günlük ortalama sıcaklık 20 derecedir.

Agadir’de uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Kente direkt uçuş olmadığında Casablanca üzerinden aktarmalı olarak da gidilebilir. Havaalanından şehir merkezine otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür.

Agadir’de plaj kıyısında yüksek bütçeli lüks oteller yer alırken, içerilere doğru girildikçe farklı fiyatlara sahip seçenekler bulmak mümkündür. Eğer evli bir çift değilseniz, aynı odada kalmanız zor olacaktır.

Agadir onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Agadir Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Agadir Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Agadir Otelleri

petit-taxi-agadir.jpg

Düz bir yapıya sahip olan Agadir’de yürüyerek gezmek oldukça keyiflidir. Otobüs hattının yaygın olduğu Agarid’de bu şekilde ulaşım uygun fiyatlı olacaktır. Kareli taksilerin de kullanılabildiği şehirde her takside taksimetre bulamayabilirsiniz.

Fas mutfağında yemeklerin en belirgin ortak özelliği, fazla baharat kullanılmasıdır. Safran ve nane, bunların başında gelir. Kırmızı et ve tavuk kullanılan ana yemeklerin çoğu sosla hazırlanır. Her ne kadar bölgede sebze tarımı da yapılıyor olsa da, sebze yemeklerine de mutlaka et konmaktadır. Berberice’de “seksu” adı verilen, İngilizce ve Türkçe’de “kuskus” olarak anılan irmik, et ve sebzelerle hazırlanan yemek, en geleneksel lezzetleridir. Hem tatlısı hem de tuzlusu yapılan, bir tür turtayı andıran “bestila”, güveç yemekleri olarak adlandırabileceğimiz “tajine” ve geleneksel çorbaları “harira”, mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında.

Popüler restoranlar

Cote Court, Le P’tit Dome, Les Blancs, La Scala, Mezzo Mezzo.

Bahşiş

Fas restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Alkolün çok fazla tüketilmediği Fas şehrinde özellikle turistlerin otel bar ya da pub’larını tercih etmeleri önerilir. Ama yine de iyi bir club’a gitmek isterseniz Actor’S, Loft ya da Papagayo tercih edilebilir. Eğer sadece bir şeyler içip sohbet etmek için mekân arıyorsanız Hassan II, like La Fontaine, La Veranda ya da Le Dome’a gidebilirsiniz.

Bal Festivali (Mayıs)

Sahraoui Festivali (Haziran)

Agadir Festivali (Aralık)

Agadir’de hediyelik eşya mağazaları ya da el işi ürünler satan yerler bir pahalı olabilir. Eğer uygun fiyatlı ürünler arıyorsanız Adrar ve Uniprix’a gidebilirsiniz. Açık ya da kapalı pazarları seviyorsanız, Belediye Pazarı ve Souk El Had’ı mutlaka görmelisiniz.

Agadir (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Agadir’in saati Türkiye saatinden 1 saat ileridedir.

Fas ülkesindeki Agadir şehrinin para birimi Fas Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 3,40 Fas Dirhemi’dir.

Fas ülkesinde bulunan Agadir’in resmi dili Arapça ve Berberice’dir. Bunlar dışında Rabat’ta Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır.

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: 00 212 537 66 15 22 -- 00 212 537 66 15 44

Faks: 00 212 537 66 04 76

ambassade.rabat@mfa.gov.tr

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Fas

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Manifestosu Anması (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Qued Ed-Dahab kurtarılma yıl dönümü (14 Ağustos)

Devrim yıldönümü (20 Ağustos)

Gençlik Günü (21 Ağustos)

Kurban Bayramı

Hicri Takvim Yeni Yılı

Green March Yıldönümü (6 Kasım)

Hz. Muhammed’in doğumgünü (12 Aralık

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 15

Yangın: 15

Polis: 19

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Agadir’e girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.