Agadir’de Gezilecek Yerler

Büyük bir liman kenti olmasının da etkisiyle Fas’taki pek çok şehirden farklı olan Agadir, hem ticari hem de turistik anlamda kalabalık bir yerdir. 1960 yılında yaşanan deprem sebebiyle büyük bir bölümü hasara uğramış olsa da, tarihi anlamdaki yapıtları ve mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Marina

Şehrin yeni etkinlik alanı, plaj ve ticari liman arasında inşa edilen milyar dirhemlik marinadır. Konaklama imkânı da bulunan marinada keyifli yürüyüşler yapmak, kafe, restoranlarda yemek yemek ve tekne turuna çıkmak mümkün.

Mémoire d’Agadir

morocco-4667335_1920.jpg

Şehrin bu küçük müzesi, Jardin de Olhao’nun güneybatısında yer almaktadır. Girişi ise parkın dışında bulunabilir. 1960 yılında yaşanan büyük depreme ithaf edilen müzede Agadir’in 1920’lerden günümüze kadar olan ilginç fotoğrafları ve depremin etkileri görülebilir.

Kasbah

Kasbah

“Kasbah”, Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isimdir. Agadir’deki kasbah ise şehir merkezinin 7 kilometre kuzey batısındaki bir tepede yer alır. 1960 depreminde hasar almayan ender yapılardan biridir. 1541 yılında inşa edilen ve 1740’larda yenilenen kasbah, ziyaret edildiğinde harika bir şehir manzarası sunar.

Musée du Patrimoine Amazigh

mücevher

Berberilere ait mücevher ya da el işi gibi eserlerin görülebildiği müzede Berberilerin kültürel ve dini yaşantılarına dair detaylı bilgiler edinmek mümkündür.

Agadir’de görülmesi gereken diğer yerler

Morocco Beach

Palm Plajı, Ancienne Talborjt, Jardin de Olhao, Vallee des Oiseaux.