Tanca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cebelitarık Boğazı’nın Afrika kıtası tarafında kalan Tanca Fas’ın en önemli şehirlerinden biridir. Günümüzde büyük turistik ve ekonomik yatırımlarıyla ilgi çeken şehir, tarih boyu önemli bir stratejik nokta olduğu için çeşitli topluluklar tarafından değerli görülmüştür. İsminin Yunan titan tanrısı Atlas’ın kızı Tingis’ten aldığı söylenir. Bir diğer rivayete göre de semitik bir kelime olan tigisis’in (liman) Tanca kökeni olduğu ifade edilir.

İlk olarak Kartacalılar tarafından M.Ö. 5. yüzyılda kolonileştirilmiş ve daha sonra M.Ö. 146 yılında Romalılar tarafından ele geçirilerek Tingis ismiyle özerk şehir sıfatıyla kabul görmüştür. M.S. 4. yüzyılda ticari olarak büyük önem kazanmış olan şehir Roma İmparatorluğunun dağılmasıyla birlikte Vandalların hâkimiyetine geçmiştir. Bir süre yerel güçler tarafından kontrol edilen şehri Emeviler 702 yılında sınırlarına katarlar. Portekizlerin 15. yüzyılda şehir üzerinde hâkimiyet kurmasına kadar Arap ve Berberi unsurları ağırlıkta olan, Hristiyan ve Musevileri de reddetmeyen çok kültürlü bir liman kenti olmaya devam eder. Özerk yapısını koruyarak Osmanlı Devleti’ne bağlanan ve 19. yüzyıl’da Cezayir’den sonra Fransız sömürgesine katılan Mağrib (Fas) bölgesi Akdeniz’deki güç mücadelelerinin en sert şekilde yaşandığı kıyı şehirlerindendir.

Tarih boyunca ayrıcalıklı bir şehir olan Tanca, 20. yüzyılda da dünyada özerk bir konumdadır. Yazarların, siyasi diplomatların, casusların ve ccarların yoğun olarak yaşadığı uluslararası statüsü olan bir serbest bölge olmuştur. Tıpkı ülke olarak İsviçre’nin veya Hong Kong’un sahip olduğu bu ayrıcalık, Tanca’nın ticari ve kültürel gücünü korumasına yardım etmiştir. 1940 ve 1956 arasında Uluslararası Alan adını resmi bir şekilde bünyesinde tutan Tanca, Tennessee Williams Allen Ginsberg ve Jack Kerouac gibi yazarları, Rolling Stones gibi rock grupları ağırlamıştır. Kısacası doğu mistisizmiyle batıya en yakın Afrika kenti Tanca kültür turizmi için ilham arayan sanatçılar için uğrak bir mekân olmuştur. Bunun yanında, Soğuk Savaş döneminde casuslar için güvenli bölgedir.

Ayrıca Tanca, Ünlü seyyah İbni Battuta’nın doğduğu kenttir. PauloCoelho’nun Simyacı kitabında yeri olan Tanca, Rolling Stones’ın “Rock the Kasbah” şarkısına da (Kasbah Tanca’nın bir bölgesi) ilham olmuştur. Bu isimler dışında ressam Delacroix, gazeteci ve yazar George Orwell ve yazar-müzisyen Paul Bowles şehirde hayatının bir bölümünü geçirmiş önemli isimlerdendir.

Tanca ile İlgili

Editörün Kaleminden

Tanca Nerededir?

Tangier-typical-house-fasades.jpg

TancaFas’ın kuzeyinde ve İspanya’nın güneyinde kalır. Cebelitarık Boğazı’nın güney kıyısıdır. Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nun kesiştiği noktadadır.

Tanca’ya Nasıl Gidilir?

Tanca’ya İstanbul’dan direk uçuşlar olmasa bile aktarmalı uçuşlar ile gitmek mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı’ndan Tangier Boukhalef Havalimanı’na birçok havayolu şirketiyle aktarmalı olarak Tanca’ya uygun fiyatlara gitmek mümkün. 

Tanca’ya Ne Zaman Gidilir?

Tanca Akdeniz ikliminin hissedildiği bir şehirdir. Kuzey Afrika’nın kuru iklimine oranla yağışlı bir bölge. Kış aylarının en soğuk dönemlerinde 8.5 dereceyi, Ağustos ayının en sıcak döneminde termometreler 30 dereceyi görür. Bu yüzden yaz ve kış aylarında zaman fark etmeksizin keyifle gezilebilecek bir şehirdir.

Tanca’da Nerede Kalmalı?

Şehir içerisinde kalmak için otel, küçük otel ve hostel olarak birçok seçenek bulunmakta. Fiyat olarak ise Tanca, 50 Dirhem’den ( yaklaşık 17-20 TL) başlayarak lüks oteller için 100-150 Euro’lara kadar geniş aralıkta seçenekler barındırıyor.

Tanca’da Gezilecek Yerler

Tanca kirli ama otantik ve kaotik sokaklarıyla oldukça etkileyici, tarihiyle hayranlık uyandırıcı bir şehir. Klasik İslam mimarisi ve eski şehir (Medina) ile gezilecek bolca yer bulunabilir. Şehiri 3 ana bölgeden düşünebiliriz Kasbah, Medina ve YeniŞehir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Otantik Berber halıları için Coin de LArt Berbére, Grand Socco yiyecek pasajı, yüzülmesinin tehlikeli olduğu ve yeni yapıların ortaya çıktığı Tanca Sahili. Teatro Cervantes, Chefchaouen ve Asilah gezilmesi mümkün diğer duraklar.

Devamını Oku

Tanca Şehir İçi Ulaşım

Tanca’nın bir liman şehri olduğunu düşünürsek, vapur İspanya ile arada önemli bir ulaşım aracı. Şehir içerisinde ulaşım için yürümek tercihiniz olabilir zira iki ana caddesi var: Birincisi eski şehir Medina’dan geçen Muhammed V caddesi, ikincisi ise sahil boyu ilerleyen Muhammed VI caddesi. Petit Taxi denilen küçük taksiler ulaşım için uygundur, Türkiye’deki taksi ücretlerinden daha az bir ücretle şehir içerisinde istediğiniz yere gitmeniz mümkün.

Tanca Mutfağı

Morocco-to-go-1.jpg

Fas denilince akla ilk gelen geleneksel yemek olan kuskus (seksu), mutlaka denenmeli. İrmik unundan yapılan kuskus, üzerine bolca sebze ve et konularak servis edilir. Tajines ise denemeniz gereken diğer bir geleneksel kuzu eti yemeğidir. Türlü sebze ile farklı şekillerde hazırlanan tajines güveçte pişer. Geleneksel yemeklerinden harira bir çorba olarak sık tüketilen bir başlangıç, Ramazan ayı için ideal bir yemektir. Brouchettes geleneksel bir kebap ve pastilla ise güvercin etinden yapılan diğer bir geleneksel yemektir.

Popüler restoranlar

Café Hafa: gizli bir konumda olan bu cafe inanılmaz Tanca sahili manzarasıyla ilgi çekici bir yer. Rolling Stones ve The Beatles gibi grupların bu cafeyi ziyaret ettiklerini unutmayın. Fiyatı pahalı olmamakla birlikte nane çayıyla da ünlüdür.

Café A L’anglaise: Geleneksel yemekleri tadabileceğiniz, pahalı olmayan ve yerli Fas artistlerinin eserleriyle süslenmiş estetik bir mekan. Kuskus ve tavuktagine yemeklerini burada rahatlıkla tadabilirsiniz. Sahibinin müşterileriyle özel ilgilendiği hoş bir mekan olarak aklınızda kalsın.

La Saveur du Poisson:

Denizürünlerini ve geleneksel lezzetleri tüketebileceğiniz bu mekan, orta seviye bir fiyat ile güzel tadlar alabileceğiniz bir yerdir. Oldukça populer olan bu restoranın diğer adı Popeye’s, unutmayın...

Diğer restoranlar: La Fabrique, Restaurant O Saveur, Le Nabab, Anna & Paolo, Restaurant Rif Kebdani, Art et Gourmet, Le Cappuccino.

Bahşiş

Tanca restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Tanca’da Alışveriş

large.jpg

Turist avcılarından uzak durarak gayet keyifli, yerel eşyaların çokça olduğu bir alışveriş listesi oluşturmanız mümkün Tanca’da. Renklideriterlikler, kilimler, baharatlar ve diğer deri ürünler alışverişinizde yeri olabilecek bazı ürünler. CasaBarata denilen ucuz ürünler evinde her türlü “ıvır zıvırı” bulabilirsiniz. Souk diye adlandırılan eski şehir pazarlarında ve BenMekada’da sebze, farklı giyecekler ve turistik ürünler bulabilirsiniz.

Tanca Gece Hayatı

Kıyı kenti olmasının yanında bir Akdeniz kenti olduğunu aklımızdan çıkarmadan Tanca’da gece hayatını doyasıya yaşayabileceğimizi düşünebiliriz, bir Müslüman ülkede olduğumuzu unutmadan. AtlasBar, Cabana, ChellahBeachClup, Dean’sBar ve LesFilsduDetroit önerebileceğimiz eğlenceli mekanlardan. Les Fils du Detroit Endülüslü müzisyenlerin enstrümanlarını doğaçlama çaldıkları güzel bir mekan, burada da nane çayı tüketeceğinizi unutmayın. Dilerseniz müzisyenlere bahşiş bırakabilirsiniz.

Tanca’da Festivaller

TanJAZZ

2000 yılından itibaren düzenlenen bu Jazz festivali tüm dünyadan önemli sanatçıların buluşma merkezi haline gelmiştir.

UluslararasıYazKarnavalı

Haziran ayında yazın gelişini kutlamak için yapılan bu festival şehirde folklorik gösterilerin ve açık hava etkinliklerinin düzenlendiği eğlenceli bir atmosfer oluşturur.

AmazighFestival

ustos ayında tüm ülkede düzenlenen etkinliklerle kutlanan bu festival, ülkenin yerel etnik grubu Amazigh diye geçen Berberiler adına düzenlenir. Festival folklorik öğeler taşır.

AkdenizKısaFilmFestivali

Eylül ayında düzenlenen bu festival süresince şehirde Akdeniz ülkesi filmleri üzerinden yarışmalar ve kısa film gösterileri olmaktadır.

AkdenizGeceleri

Genellikle Temmuz ayları boyunca çeşitli ünlü sanatçılar tarafından dans gösterileri ve farklı şovların yapıldığı bir etkinliktir.

Tanca Resmi Tatiller

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Bildirisi (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Bayramı (14 Mayıs)

Milli Bağımsızlık günü (23 Mayıs)

Muhammed VI’nin Taç Giyme Günü (30 Temmuz)

Eddahab Nehri Bölgesinin Kazanım Günü (14 Ağustos)

Halk ve Kralın Devrim Bayramı (20 Ağustos)

Kralın Doğum Günü ve Gençlik Bayramı (21 Ağustos)

Sahara’ya Yapılan Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı (6 Kasım)

Bağımsızlık Günü Muhammed V’in Sürgünden Dönüşü (18 Kasım)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

1. Muharrem – Hicri Takviminin başlangıcı*

Hazreti Muhammed’in Doğum Günü*

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Tanca İçin Faydalı Bilgiler

Ambulans: 15

Polis: 19

Yangın: 15

Genel Bilgi: 160

Tanca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Fas’a gitmeleri için, 90 günü aşmaması şartıyla, vize şartı bulunmamaktadır.

Tanca Türkiye Temsilciliği

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22

Faks: 00 212 537 66 04 76

[email protected]

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Tanca Para Birimi

Fas sınırları içerisinde kalan Tanca için para birimi Fas Dirhemidir. 1 Türk Lirası 3.34 Fas Dirhemi’ne karşılık gelmektedir.

Tanca Resmi Dili

Tanca’nın uluslararası alanda taşıdığı önemden dolayı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şehirde yaşayabilmek için uygun dillerdir. Yerel nüfusun Berberi olduğu Fas’ta Arapça hâkimdir ve doğal olarak İspanyolca etkisinde kalmış Arapça (Darija) şehir halkının kullandığı dildir. Berbericeyi, günlük hayatta kullanılan diğer bir dil olarak kabul edebiliriz. Fransızca üniversitelerde kabul gören dildir diyebiliriz.

Tanca Saat Farkı

Fas (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur. Tanca saati Türkiye saatinin 3 saat gerisindedir.

Tanca Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 13oC
  • Nis 15oC
  • May 17oC
  • Haz 20oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 19oC
  • Kas 16oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 947,952 / Dil: Darija, Arapça, Fransızca ve İspanyolca  / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün