Google+

Tanca

Tanca - : - / -
--℃
1 MAD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon12℃
 • Şubweather-icon13℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon13℃
Nüfus: 947,952 / Dil: Darija, Arapça, Fransızca ve İspanyolca  / Para Birimi: Fas Dirhemi (MAD) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Tanca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cebelitarık Boğazı’nın Afrika kıtası tarafında kalan Tanca Fas’ın en önemli şehirlerinden biridir. Günümüzde büyük turistik ve ekonomik yatırımlarıyla ilgi çeken şehir, tarih boyu önemli bir stratejik nokta olduğu için çeşitli topluluklar tarafından değerli görülmüştür. İsminin Yunan titan tanrısı Atlas’ın kızı Tingis’ten aldığı söylenir. Bir diğer rivayete göre de semitik bir kelime olan tigisis’in (liman) Tanca kökeni olduğu ifade edilir.

İlk olarak Kartacalılar tarafından M.Ö. 5. yüzyılda kolonileştirilmiş ve daha sonra M.Ö. 146 yılında Romalılar tarafından ele geçirilerek Tingis ismiyle özerk şehir sıfatıyla kabul görmüştür. M.S. 4. yüzyılda ticari olarak büyük önem kazanmış olan şehir Roma İmparatorluğunun dağılmasıyla birlikte Vandalların hâkimiyetine geçmiştir. Bir süre yerel güçler tarafından kontrol edilen şehri Emeviler 702 yılında sınırlarına katarlar. Portekizlerin 15. yüzyılda şehir üzerinde hâkimiyet kurmasına kadar Arap ve Berberi unsurları ağırlıkta olan, Hristiyan ve Musevileri de reddetmeyen çok kültürlü bir liman kenti olmaya devam eder. Özerk yapısını koruyarak Osmanlı Devleti’ne bağlanan ve 19. yüzyıl’da Cezayir’den sonra Fransız sömürgesine katılan Mağrib (Fas) bölgesi Akdeniz’deki güç mücadelelerinin en sert şekilde yaşandığı kıyı şehirlerindendir.

Tanca kirli ama otantik ve kaotik sokaklarıyla oldukça etkileyici, tarihiyle hayranlık uyandırıcı bir şehir. Klasik İslam mimarisi ve eski şehir (Medina) ile gezilecek bolca yer bulunabilir. Şehiri 3 ana bölgeden düşünebiliriz Kasbah, Medina ve Yeni Şehir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Otantik Berber halıları için Coin de LArt Berbére, Grand Socco yiyecek pasajı, yüzülmesinin tehlikeli olduğu ve yeni yapıların ortaya çıktığı Tanca Sahili. Teatro Cervantes, Chefchaouen ve Asilah gezilmesi mümkün diğer duraklar.

Kasbah

3523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kasbah

Bir savunma merkezi mantığıyla eski şehrin tepesinde bulunan Kasbah tarihi bir kale. Şehrin panaromasını çekebileceğiniz, genel bir bakışla Tanca’yı keşfedebileceğiniz bir nokta Kasbah. Bir saatte yürüyerek gezebileceğiniz Kasbah size şehrin tarihini genel olarak aktaracaktır. Kasbah’ta kültür turizmi niyetine yapmanız gereken bir diğer şey ise Kasbah Müzesi’ni ziyaret etmek olacaktır.

-

Tanca lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tanca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Medina

1923 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Medina

Karışık, dar ve kalabalık sokaklarıyla, binyılların birikimiyle eski şehir Medina saatlerinizi verebileceğiniz bir bölge. Şehrin kapıları size yön bulmada yardımcı olabilir.

-

Musée de Carmen-Macein

1823 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Musée de Carmen-Macein

Musée de Carmen-Macein ise Pablo Picasso, Marx Ernst, Salvador Dali ve Georges Braque gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındıran bir özel müze.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tangier-typical-house-fasades.jpg

Tanca Fas’ın kuzeyinde ve İspanya’nın güneyinde kalır. Cebelitarık Boğazı’nın güney kıyısıdır. Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nun kesiştiği noktadadır.

Geolocation

Tanca Akdeniz ikliminin hissedildiği bir şehirdir. Kuzey Afrika’nın kuru iklimine oranla yağışlı bir bölge. Kış aylarının en soğuk dönemlerinde 8.5 dereceyi, Ağustos ayının en sıcak döneminde termometreler 30 dereceyi görür. Bu yüzden yaz ve kış aylarında zaman fark etmeksizin keyifle gezilebilecek bir şehirdir.

Tanca’ya İstanbul’dan direk uçuşlar olmasa bile aktarmalı uçuşlar ile gitmek mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı’ndan Tangier Boukhalef Havalimanı’na birçok havayolu şirketiyle aktarmalı olarak Tanca’ya uygun fiyatlara gitmek mümkün. 

Şehir içerisinde kalmak için otel, küçük otel ve hostel olarak birçok seçenek bulunmakta. Fiyat olarak ise Tanca, 50 Dirhem’den ( yaklaşık 17-20 TL) başlayarak lüks oteller için 100-150 Euro’lara kadar geniş aralıkta seçenekler barındırıyor.

Tanca onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Tanca Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tanca Otelleri

En Uygun Fiyatlı Tanca Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tanca Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Tanca Otelleri

Tanca’nın bir liman şehri olduğunu düşünürsek, vapur İspanya ile arada önemli bir ulaşım aracı. Şehir içerisinde ulaşım için yürümek tercihiniz olabilir zira iki ana caddesi var: Birincisi eski şehir Medina’dan geçen Muhammed V caddesi, ikincisi ise sahil boyu ilerleyen Muhammed VI caddesi. Petit Taxi denilen küçük taksiler ulaşım için uygundur, Türkiye’deki taksi ücretlerinden daha az bir ücretle şehir içerisinde istediğiniz yere gitmeniz mümkün.

Morocco-to-go-1.jpg

Fas denilince akla ilk gelen geleneksel yemek olan kuskus (seksu), mutlaka denenmeli. İrmik unundan yapılan kuskus, üzerine bolca sebze ve et konularak servis edilir. Tajines ise denemeniz gereken diğer bir geleneksel kuzu eti yemeğidir. Türlü sebze ile farklı şekillerde hazırlanan tajines güveçte pişer. Geleneksel yemeklerinden harira bir çorba olarak sık tüketilen bir başlangıç, Ramazan ayı için ideal bir yemektir. Brouchettes geleneksel bir kebap ve pastilla ise güvercin etinden yapılan diğer bir geleneksel yemektir.

Popüler restoranlar

Café Hafa: gizli bir konumda olan bu cafe inanılmaz Tanca sahili manzarasıyla ilgi çekici bir yer. Rolling Stones ve The Beatles gibi grupların bu cafeyi ziyaret ettiklerini unutmayın. Fiyatı pahalı olmamakla birlikte nane çayıyla da ünlüdür.

Café A L’anglaise: Geleneksel yemekleri tadabileceğiniz, pahalı olmayan ve yerli Fas artistlerinin eserleriyle süslenmiş estetik bir mekan. Kuskus ve tavuk tagine yemeklerini burada rahatlıkla tadabilirsiniz. Sahibinin müşterileriyle özel ilgilendiği hoş bir mekan olarak aklınızda kalsın.

La Saveur du Poisson:

Deniz ürünlerini ve geleneksel lezzetleri tüketebileceğiniz bu mekan, orta seviye bir fiyat ile güzel tadlar alabileceğiniz bir yerdir. Oldukça populer olan bu restoranın diğer adı Popeye’s, unutmayın...

Diğer restoranlar: La Fabrique, Restaurant O Saveur, Le Nabab, Anna & Paolo, Restaurant Rif Kebdani, Art et Gourmet, Le Cappuccino.

Bahşiş

Tanca restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Kıyı kenti olmasının yanında bir Akdeniz kenti olduğunu aklımızdan çıkarmadan Tanca’da gece hayatını doyasıya yaşayabileceğimizi düşünebiliriz, bir Müslüman ülkede olduğumuzu unutmadan. Atlas Bar, Cabana, Chellah Beach Clup, Dean’s Bar ve Les Fils du Detroit önerebileceğimiz eğlenceli mekanlardan. Les Fils du Detroit Endülüslü müzisyenlerin enstrümanlarını doğaçlama çaldıkları güzel bir mekan, burada da nane çayı tüketeceğinizi unutmayın. Dilerseniz müzisyenlere bahşiş bırakabilirsiniz.

TanJAZZ

2000 yılından itibaren düzenlenen bu Jazz festivali tüm dünyadan önemli sanatçıların buluşma merkezi haline gelmiştir.

Uluslararası Yaz Karnavalı

Haziran ayında yazın gelişini kutlamak için yapılan bu festival şehirde folklorik gösterilerin ve açık hava etkinliklerinin düzenlendiği eğlenceli bir atmosfer oluşturur.

Amazigh Festival

ustos ayında tüm ülkede düzenlenen etkinliklerle kutlanan bu festival, ülkenin yerel etnik grubu Amazigh diye geçen Berberiler adına düzenlenir. Festival folklorik öğeler taşır.

Akdeniz Kısa Film Festivali

Eylül ayında düzenlenen bu festival süresince şehirde Akdeniz ülkesi filmleri üzerinden yarışmalar ve kısa film gösterileri olmaktadır.

Akdeniz Geceleri

Genellikle Temmuz ayları boyunca çeşitli ünlü sanatçılar tarafından dans gösterileri ve farklı şovların yapıldığı bir etkinliktir.

large.jpg

Turist avcılarından uzak durarak gayet keyifli, yerel eşyaların çokça olduğu bir alışveriş listesi oluşturmanız mümkün Tanca’da. Renkli deri terlikler, kilimler, baharatlar ve diğer deri ürünler alışverişinizde yeri olabilecek bazı ürünler. Casa Barata denilen ucuz ürünler evinde her türlü “ıvır zıvırı” bulabilirsiniz. Souk diye adlandırılan eski şehir pazarlarında ve Ben Mekada’da sebze, farklı giyecekler ve turistik ürünler bulabilirsiniz.

Fas (GMT +0) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur. Tanca saati Türkiye saatinin 3 saat gerisindedir.

Fas sınırları içerisinde kalan Tanca için para birimi Fas Dirhemidir. 1 Türk Lirası 3.34 Fas Dirhemi’ne karşılık gelmektedir.

Tanca’nın uluslararası alanda taşıdığı önemden dolayı İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şehirde yaşayabilmek için uygun dillerdir. Yerel nüfusun Berberi olduğu Fas’ta Arapça hâkimdir ve doğal olarak İspanyolca etkisinde kalmış Arapça (Darija) şehir halkının kullandığı dildir. Berbericeyi, günlük hayatta kullanılan diğer bir dil olarak kabul edebiliriz. Fransızca üniversitelerde kabul gören dildir diyebiliriz.

RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7, AVENUE ABDELKRIM BENJELLOUN RABAT MAROC

Telefon: 00 212 537 66 15 22

Faks: 00 212 537 66 04 76

ambassade.rabat@mfa.gov.tr

http://rabat.be.mfa.gov.tr

Yılbaşı (1 Ocak)

Bağımsızlık Bildirisi (11 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Bayramı (14 Mayıs)

Milli Bağımsızlık günü (23 Mayıs)

Muhammed VI’nin Taç Giyme Günü (30 Temmuz)

Eddahab Nehri Bölgesinin Kazanım Günü (14 Ağustos)

Halk ve Kralın Devrim Bayramı (20 Ağustos)

Kralın Doğum Günü ve Gençlik Bayramı (21 Ağustos)

Sahara’ya Yapılan Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı (6 Kasım)

Bağımsızlık Günü Muhammed V’in Sürgünden Dönüşü (18 Kasım)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

1. Muharrem – Hicri Takviminin başlangıcı*

Hazreti Muhammed’in Doğum Günü*

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Ambulans: 15

Polis: 19

Yangın: 15

Genel Bilgi: 160

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Fas’a gitmeleri için, 90 günü aşmaması şartıyla, vize şartı bulunmamaktadır.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.