Empire State New York’un en yüksek binası ve en ünlü gökdelenidir. Art Deco mimari akımında inşa edilmiştir. 1931 yılında Fifth Avenue üzerinde inşa edilmiş olan gökdelen 381 metre yüksekliğindedir. Empire State Binası sadece New York'un değil, yapımınd açalışan işçilerin yerçekimiyle dalga geçtikleri fotoğraflar sayesinde tüm dünyanın hafızasına kazınmış, ikonik bir yapı.

1930 yılında, Amerika'nın ekonomik anlamda en zorlu yılları olan Büyük Buhran döneminde yapımına başlanan yapı sadece 18 ayda bitirilerek kırılması zor bir rekora ulaşmıştır. Tabii iş güvenliğinin ne derece yerine getirildiği, inşaat sırasındaki iş kazalarının bir kaydı açıklanmamıştır. Bina bittiğinde dünyanın en yüksek yapısı ünvanını Chrysler Building'in elinden almıştır. Ekonomik kriz sebebiyle gökdelen uzun yıllar kiracısız kalmış, vergileri binanın seyir terasına çıkıp muhteşem manzarayı izleyen insanların ödediği ücretlerden karşılayabilmiştir. 

1931 yılından 1970 yılına kadar New York'un en uzun binası olan Empire State, bu ünvanınını Dünya Ticaret Merkezi binasına kaybetmiştir. 11 Eylül 2001'de vahim bir olayla geri aldığı ünvanını, 2012 yılında Dünya Ticaret Merkezinin yerine yapılan Özgürlük Kulesine tekrar kaybetmiştir. 34$ gibi bir ücret karşılığında yapının 102. katına çıkıp müthiş bir New York manzarasını izleyebilirsiniz. Empire State’e çıkmak için sıra bekleyen uzun bir kuyruk gördükten sonra geri dönmemenizi öneririz. Yukarıda karşılaşacağınız manzara beklediğinize değecektir. Açık bir havada binanın seyir terasından  New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts şehirleri izlenebilmektedir. 

Her sene yapılan Empire State Run Up yarışmasında binlerce sporcu 86 katlı binayı, toplam 1576 basamağı en hızlı çıkmak için mücadele etmektedir. Ziyaretçiler asansörle en tepe noktaya 1 dakikadan az sürede ulaşırken, 86 katı tırmanma rekoru erkeklerde 9 dakika 33 saniye, kadınlarda ise 11:23 saniye. New York'un ikonik yapısı Empire State, görmeden geri dönülmemesi gereken bir yer.