Fas Hakkında Temel Bilgiler

446.550 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Fas Krallığı Afrika kıtasından bulunmasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Berberice’de ‘El-Magrib’ olarak anılan Fas, ‘batıdaki yer’ anlamına taşımaktadır. Türkçe’de Fas olarak bilinmesi ise, Osmanlı döneminde üretilen feslerin ülkenin Fes şehrinde üretilmesinden kaynaklanır.

Geniş yetiklere sahip bir kralla Temsilciler Meclisi ve Danışmanlar Meclisi olmak üzere ikiye ayrılan parlamenter bir monarşi rejimiyle idare edilmektedir. Kral hem avukat hem de liderdir.

Fas’ın vaktiyle Fransız sömürgesi altında olması ülke halkının ana dili seviyesinde Fransızca konuşabilmesine neden olmuştur. Bozulmayan Akdeniz ve okyanus sahilleri, verimli topraklarıyla Fas, Afrika’nın en kendine has ülkesi olarak görülmektedir. Başkent Rabat’ın resmi ve kurumsal havasının yanında ülkenin en turistik ve bilinen şehirleri Marakeş ve Kazablanka’dır. Renkli pazar yerleri, portakal ağaçlarıyla dolu caddeleri, kızıl ve gizemli havasıyla Marakeşi ve Portekizce’de ‘beyaz ev’ anlamına gelen Kazablanka’nın beyaza bürünmüş sokaklarını görmek için her sene binlerce turist ülkeyi ziyaret ediyor. Fas’a seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka bir gecenizi Sahra Çölü’nde yıldızların altında geçirmelisiniz. Plajlarıyla dikkat çeken Agadir’de ise okyanusta sörf yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.