Tsarskoye Selo Sarayı

St. Petersburg’taki bir diğer saray-müze yapısı olan Tsarskoye Selo Sarayı-Şehir Müzesi merkeze 24 km uzaklıkta güneyde yer alıyor. Eskiden imparator ailesinin ve soylu sınıf misafirlerin ağırlandığı yerleşim yeri olan bu yapı şimdi Puşkin şehrinin dünya mirasları listesinde bulunan ‘’St. Petersburg Tarihi Merkezi ve Bağlantılı Anıtlar’’ bölgesini oluşturuyor. Saray bahçesi ve ihtişamlı mimarisiyle Versay’ı bile geride bırakmış durumda.

Tsarskoye Selo bölgesindeki diğer sarayla arasında en dikkat çekicilerinden biri Bartolomeo Rastrelli tarafından İmparatoriçe Elizabeth için inşa edilen Catherine Palace olabilir. Daha az tanınan ve şu anda çok daha harap olmuş olan Alexander Palace ise neoklasik bir şaheser olarak büyük bir öneme sahiptir ve son Çar'ın ailesi olan II. Nicholas ile bağlantılı bir saray yapısıdır.

Tsarskoye Selo mülklerini çevreleyen Puşkin bölgesi, St. Petersburg'un en büyüleyici yeri. Sovyet zamanlarında Rusya'nın en büyük şairini onurlandırmak için yeniden adlandırılan kasabanın, şairin okuduğu eski İmparatorluk Lisesi'ndeki bir müze de dahil olmak üzere Alexander Sergeevich'e bağlı sayısız manzarası var ve görülmeye değer.

Tsarkoye Selo Sarayı ise 18. Yüzyılın ortalarında ilk çarlardan olan Isabel için yaptırılıyor. Günümüzde barok tarzda yeniden düzenlenmiş olan saray büyük salon, kehribar oda, şövalyeler yemek odası gibi ziyarete açık saray odalarını içeriyor. Sarayın çevresindeki bahçe de iç mekanlar kadar görkemli ve görülmeye değer nitelikte.

Pushkin gibi, Tsarskoe Selo, St. Petersburg'un görülmesi gereken yerlerinden biri ve ziyaretçilerin tam bir gününü rahatça işgal edebiliyor. Yaz aylarında  yani turistlerin yoğun sezonunda çok kalabalık olabiliyor. Bu bölgeyi ve sarayları görmek için erken saatlerde gitmeniz tavsiye ediliyor ve özellikle Catherine Sarayı için uzun kuyruklara katılmaya şimdiden hazırlıklı olmalısınız.  Olağanüstü görkemli ve dönemin zenginliğini yansıtan bu saray müze için St. Petersburg’da bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ziyaret Bilgileri: Salı hariç diğer günler 10:00-19:00 saatlerinde açık.

Adres: Sadovaya St., 7, Pushkin, St. Petersburg

Yol Tarifi: Müzeye gitmek için 187 ya da 186 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Yakınındaki yerler: Catherine Palace and Park, Kameronova Gallery Museum