İstanbul'daki Oyuncak Müzeleri

Şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan Sunay Akın Oyuncak Müzesi hakkında bilgi verecek olursak mekan 23 Nisan 2005 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müze yirmi yıl boyunca dünyanın kırktan fazla ülkesinin antika dükkanlarından ve mezatlarından satın alınarak 1000’i aşkın oyuncakla kurulmuştur.

Oyuncak Müzesi’nde günümüzde 4000’i aşan oyuncak sergilenmekte olduğunu belirtmektedir. Müzedeki oyuncaklar, sanatçının kitaplarından, tiyatro oyunlarından ve televizyon programlarından kazandıklarıyla satın alınmıştır. Sunay Akın, ailesine ait Göztepe’deki beş katlı tarihi konağı bu hayalin gerçek olması için kullanmıştır. Her odası bir tiyatro sahnesi görünümünde olan müzenin tasarımını sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan yapmıştır.

 Müze bir şairin ve bir sahne tasarım sanatçısının tasarladığı ve kurduğu ilk müzedir. Bu sanatçılarımız müzelerin toplumun belleği olduğunu belirtmişler ve bu eseri ortaya koymuşlardır. Türünün tek örneği olan İstanbul Oyuncak Müzesi, memleketimizdeki tek ve dünyadaki en zengin örneklerden biri diyebiliriz.

Müze, 2009 yılından beri “Uluslararası Müzeler Birliği” üyesidir ve Avrupa Müzeler Forumu’nun etkinliklerinde rol almaktadır. Üstelik hem 2010 hem 2011 senesinde “Avrupa’nın En İyi Müzesi”  yarışmasında, ödüle aday olmuştur.

Müzede çeşitli tarihlerden oyuncaklar görülürken ziyaretçiler aynı zamanda bir tarih yolculuğuna çıkıyorlar. İstanbul Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan günümüz dönemine kadar oyuncaklarını sergiliyor. Uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a seyahat teması, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi temasını görüyorsunuz. Müzenin girdiğiniz her bölümde zamanın ruhunu oyuncakların diliyle hissedebiliyorsunuz.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ
 

Müze bu tarihsel zenginliği sayesinde yediden yetmiş yediye herkesin ilgisini çekiyor. İnsan kendini adeta bir zaman makinası ile çocukluğuna dönmüş hissediyor. İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda başı çekmiş ve İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ unvanını getirmiştir.

Giden herkesin büyük ilgisini kazanmayı başaran müzede en ilginç oyuncaklardan bir tanesi de The Beatles grubunun Yellow Submarine şarkısına ilham olan Sarı bir denizaltı oyuncağı. Bu müzede Hitler’in Nazi Almanyası’nı, Ay’a uçuş denemeleri dönemini, Savaşlar tarihini yansıtan oyuncakları görmek mümkün.

Çocukların oyun oynayarak tarihsel gerçekliği nasıl yaşadığını ve nasıl anladığını görmek çok büyüleyici. Tarih oyuncaklara, oyuncaklar tarihe ışık tutmuş. Çocukluk kokan bu koca köşke girdiğiniz zaman bir yandan oyuncakların büyüsüne kapılırken, bir yandan yıllar önce bu oyuncaklarla kimlerin oynamış olduğunu merak edip, o yaşanmışlık duygusunu en derinlerinizde hissedebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Oyuncak Müzesi'ne giriş için tam bilet 15 Türk Lirası, indirimli bilet fiyatı ise 12 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Göztepe Mah. Dr. Zeki Deren Sok. No: 17, İstanbul adresinde bulunan müzeye Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen 10, 10B, 10S, 14Ç, 14KS, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1, GZ2, ER1, ER2 hat numaralı otobüslerden biriyle ulaşabilirsiniz.

Müze, haftaiçi 09:30’dan 18:00’e kadar, haftasonu ise 09:30’dan 19:00’a kadar açık oluyor. Müzeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.istanbuloyuncakmuzesi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri ve ziyaret saatlerinde dönemsel olarak farklılık olabileceği için internet sitesini gitmeden kontrol etmenizde fayda var.

Oyuncak Müzesi- Mall Of İstanbul

Oyuncak Müzesi 2016 yılı içinde küçük bir taşınma yaşamış ve bir proje kapsamında Mall of İstanbul’da gerçekleştirilen serginin başrolü olmuştur. Özel davetle dönemsel olarak taşınan müze açılışında Sunay Akın’ı da konuk etmiştir.  Aynı şekilde tarihsel akış içerisinde taşınan müze, Mall of İstanbul’da da büyük ilgiyle karşılanmış ve ebeveynler en az çocukları kadar kendilerini bu atmosfere kaptırmışlardır. Belki bir gün bulunduğunuz yere de Oyuncak Müzesi çıkıp gelebilir, belli mi olur. Gelecek olursa asla kaçırmayın, bizden söylemesi.                                                                                                                      

​​​​​​

Düştepe Oyuncak Müzesi

Sunay Akın ve Ayhan Doğan sadece Oyuncak Müzesi’ni açmakla kalmamış, bir oyun parkının açılmasına da ön ayak olmuşlardır. Bu oyun müzesi de 2016 yılının 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Ataşehir Mimar Sinan Parkı’nda açılmıştır. Aynı Oyuncak Müzesi gibi bir ilk olma niteliği taşıyan oyun parkının içinde 150 senelik bir satranç takımı, Viktorya Dönemi’ne has küp oyunları, 100 senelik ilk taş ev inşa oyunlarından, ilk uzay oyunlarına varıncaya dek yüzlerce oyun bulunmaktadır. Edebiyat, sinema, çizgiroman ve televizyon kahramanlarını da kapsayan müzede bulunan oyun ve oyuncakların tarihi 1800’lü yılların başına kadar gitmektedir. Yolunuz düşerse burayı da mutlaka ziyaret edin. İçinizde çocuğa ve çocuğunuza iyi eğlenceler.