Prag gezilecek yerler listesinde kuşkusuz yer alması gerekenlerden biri de TYN Kilisesi’dir. Tamamıyla gotik tarzda bir kilise olan bu eşsiz yapının inşası biraz uzun sürmüş ve zahmetli olmuş. İnşasına 14. Yüzyılda başlanmasına rağmen ancak 1511 yılında bitirilebiliyor. Zamanında şehre gelen yabancılar için inşa edilen bu yapı, bugün sahip olduğu güzellikleri ile turistlerin de göz bebeği. Kilisenin kuleleri yaklaşık 80 metre uzunluğunda.

Tyn Kilisesi, 14. yüzyılda yapımına başlandığında esas amaç şehre gelen yabancıların ibadet edebilmeleri için bir yer inşa etmekti. bir protestan kilisesi olan TYN Kilisesi özellikle kuleleriyle öne çıkıyor. 80 metre uzunluğuna sahip kuleler, kiliseye hem heybetli hem de masalsı bir hava katıyor.

Kuleler gerçekten çok hoş gözüküyor. Hatta meşhur Disney şatosunun TYN Kilisesi’nden ilham alınarak çizildiği söyleniyor. Yani bu kiliseyi ziyaret ettiğinizde kendinizi bir masalın içerisindeymiş gibi hissetmeniz mümkün. Zaten Prag da tam bir masal kenti. Kilisenin dış mimarisinde gotik öğeler kullanılsa da kilisenin iç mimarisinde barok yansımaları dikkat çekiyor. Kilise, akşam saatlerinde ise ışıklandırılıyor.  Gündüz de etkileyici bir görünüme sahip olan kiliseyi bir de gece ışıklandırmasında görmenizi mutlaka tavsiye ederiz. Kuleye çıkış, yılın önceden belirlenmiş dönemlerinde mümkün oluyor, sıkı bir araştırmayla Prag gezinizi bu tarihlere denk getirebilir. Disney'e ilham olmuş bu masal kilisenin kulelerinden masal şehir Prag'ı izleme imkanına kavuşabilirsiniz. 

TYN Kilisesi, Prag'ın en önemli meydanı olan OLd Town'da yer alıyor. Bu da kiliseye olan turistik ilgiyi daha da artırmış durumda. İyi haber, bu güzel kiliseyi gözden kaçırma ihtimaliniz yok. Hatta Prag gezisi süresinc birçok defa önünden geçmeniz de hayli mümkün. Kilisenin önünde zaman zaman canlı müzik dinletileri ve sokak sanatçılarının çeşitli performansları olabiliyor, denk gelirseniz tadını çıkarın. 

Adres: Staroměstské nám. 110 00 Staré Město, Çekya

Ziyaret Saatleri:Grup halinde girmek isterseniz randevu almanız gerekiyor. Bunun dışında Pazar günleri akşam 9.30’a kadar, diğer günler ise 18.00’e kadar ziyaret edebiliyorsunuz.

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Eski Şehir Meydanı, Jan Hus Anıtı, Aziz Nikolas Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı