Marakeş’te Gezilecek Yerler

Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılan Marakeş, meydanları, pazarları, araçların girmediği ara sokakları ve tarihi binalarıyla görülmeye değerdir. Şehirde özellikle tarihi, kültürel miras, doğa ve vahşi yaşam turları yapılması gereken aktivitelerdendir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gueliz, Saadian Mezarları, Menara Bahçeleri, Dar Sİ Said Müzesi, Shrob Ou Shouf Çeşmesi, La Ville Nouvelle, Medersa Ben Youssef.

Majorelle Bahçeleri

201411108716179.jpg

Fas usulü havuzları, egzotik bitki türleriyle dolu Majorelle Bahçeleri adını 1919 senesinde Marakeş'e taşınan Jacques Majorelle isimli ressamdan almaktadır. Majorelle'nin dünyada gittiği yerlerden topladığı bitkilerden oluşturduğu botanik bahçesi ölümünün ardından Fransız modacı Yves Saint Laurent'e satılmıştır. Laurent'in öldükten sonra küllerinin serpilmesini istediği bu bahçede modacıya ait küllerinin atıldığı kendisine atfedilmiş bir bölüm bulunmaktadır. Ayrıca mekânın içinde Berberilerin hayatını ve yaşam biçimini anlatan bir müze de bulunmaktadır.

 Ali Bin Yusuf Medresesi

 

İsmini şehri genişletip nüfuzunu arttıran Sultan Ali İbn Yusuf'tan alan medrese Fas'ta zamanının en büyük dini eğitim veren okullardan biridir. 1565 senesinde Saadian Hanedanı tarafından yaptırılmış olan bu medrese, zamanında öğrencilerin etrafında toplanıp dini eğitim aldığı havuzu, havuzun da bulunduğu büyük avlusu ve duvarlarına işlenmiş mozaikleriyle Marakeş'in görülmesi gereken mekânlarından biridir.

Jemaa el Fnaa Meydanı

214_plaza-jamaa-el-fna-de-marrakech.jpg

Marakeş'in en popüler noktalarından biri olan Jemaa el Fnaa Meydanı, bir tür pazar yeridir. Medina'nın içinde Kutubiye Camii'siyle pazarların birleşme noktasında olan dev meydan, gündüzleri sakin geçerken havanın kararmasıyla satıcılar, seyyar yemek restoranları, yılan oynatıcıları, müzisyenler, falcılar ve dövmecilerin gelmesiyle bir şenlik alanına dönüşmektedir.

Marakeş Pazarları (Souks)

Marakeş'in renkli pazarlarında hediyelik eşya alternatifleri rahatlıkla bulunabilir. Bu pazarlarda el yapımı ürünler, çok sayıda baharat çeşitleri, Marakeş'e özgü kilimler ve daha çok sayıda yerel ürün mevcuttur.

Bahia Sarayı

Fas hanedanının ihtişamını yansıtan Bahia Sarayı, birbirine bağlı bahçelerden, havuzlardan ve sarayın bölümlerinden oluşmaktadır. 19. yüzyıldan kalma olan bu saraya, sultanın veziri tarafından tavandan duvara kadar el işçiliği işlemeler yaptırılmıştır. Muazzam duvar süslemeleri ve ihtişamlı mozaikleriyle en iyi korunmuş yapılardan biri olan sarayın inşaatıı 14 yıl sürmüştür.

Kutubiye Camii

Kutubiye Camii Marakeş'in en önemli simgelerinden biridir. Marakeş’in her yanından kolayca görülebilen camii, Jemaa el Fnaa Meydanı'nın paralelinde bulunmaktadır. Kırmızı taşları ve ustaca oyulmuş işlemeleriyle dikkat çeken camii Marakeş'in en büyük camisidir. 13. yüzyılda Berberi Kral Yakup Mansur zamanında inşa edilen camiinin etrafında bulunan parkta çok sayıda portakal ağaçlarının bulunduğu bahçe vardır.