Marienplatz’a yürüme mesafesinde yer alan Odeonsplatz Münih'in en önemli merkezlerden biri sayılır. Adını eski konser salonu Odeon’dan alan temiz, sade duruşu ve çevresinde bulunan 3 önemli anıtlarla (Residenz, Feldherrnhalle, Siegestor) klasik ama bir o kadar da güzel bir meydan burası. Tarihteki ünlerinden biri de buranın Nazilerin toplanıp törenlerini gerçekleştirdiği yer olması. Günümüzde de siyasi mitinglere ev sahibi olmaya devam etmektedir. Meydanın diğer bir özelliği de şehrin en pahalı dükkanlarının olduğu caddeye bağlanmasıdır.

19. yüzyılda inşa edilen Odeonplatz adını bir dönem kuzeybatı ucunda bulunan konser salonundan alıyor. Odeonsplatz, Münih'in İtalyan mimarisiyle yapılmış, görülmeye değer meydanlarından biri. Çok merkezi ve turistik bir noktada bulunması, Münih'in görülmesi gereken yerlerine yakın mesafede konumlanması ve Nazi Partisiyle olan tarihsel bağlarıyla bu meydan, şehri ziyarete gelenlerin görmeden geçmediği bir nokta halini almış.

Şehrin önemli cazibe merkezlerinden Munschen Rezidens bu meydanda yer alıyor. Onun yanı sıra şehri dolaşmaktan yorulduysanız mola vereceğiniz güzel bir bahçe olan Hofgarten de burada sizleri bekliyor. Yine meydana çok yakın bir noktada, Noel döneminde noel pazarları kuruluyor. Meydanda Felderrnhalle adını taşıyan, sudurma formunda bir yapı da bulunmaktadır. 1841-1844 yılları arasında inşa aedilen yapı Hitler döneminde de ilginç sahnelere tanık olmuştur. Yapının yanındaki aslan heykeli de görülmeye değerdir. 

Odeonsplatz. birçok mağazaya da ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merakınız varsa bu meydanda zevkinize ve bütçenize uygun seçenekler bulabilirsiniz. Bir hatırlatma; Münih'te mağazalar akşam 8'de kapanıyor. Alışverişi pazar gününe bırakmayı düşünüyorsanız ise hiç şansınız yok; çünkü pazarları tüm mağazalar kapalı. 

Adres: U-Bahn to Odeonsplatz, Münih, Bavaria, Almanya

Yakın Yerler: Theatinerkirche St. Kajetan, Hofgarten