ABD’nin New York şehrinde bulunan Aziz Patrick Katedrali Katolik kilisesine bağlı katedrallerden biridir. Bu dini yapı aynı zamanda New York eyaletinin Katolik Başpiskoposluk idare binası olarak da görev yapmaktadır. Meşhur 5. Cadde üzerinde 50-51. caddeler arasında bulunur. Aziz Patrick Katedrali, New York’un ve Manhattan’ın en önemli dini sembol mekanlarından birisidir. Mimari açıdan bakıldığında Aziz Patrick Katedrali neo-gotik Roma Katolik katedralidir.

Temel taşı 1858’de yerleştirilen katedral 191’da hizmete açılmıştır. Ziyaretçiler için katedralde karşılaşacakları ilk sürpriz meşhur ressam Michelangelo’nun Pietà’sından 3 kat daha büyük olan Pietà heykelinin bulunmasıdır. Bu eşsiz eserin yanı sıra katedralin her bir noktası ince çalışmalar sonucunda oluşturulmuştur. Öyle ki katedralin pencerelerinin tasarımı için Fransa, ABD ve İngiltere gibi dünyanın dört bir yanından birçok ülkeden sanatçılar gelmiştir. Aziz Patrick Katedrali Manhattan’da tek değildir. Bu isim de bir katedral daha bulunmakta ancak o Aziz Patrik’in eski katedralinin bazilikası şeklinde tanımlanmaktadır.

Aziz Patrick Katedrali’nin turistleri sevindirecek olan özelliği girişin ve düzenlenen turların ücretsiz olmasıdır. Bununla birlikte ziyaretçilerin gönlünden kopan ufak büyük sadakalar da beklenmektedir. Ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de halen ibadethane olarak kullanılan Aziz Patrick Katedrali’nde gezi sırasında oldukça duyarlı davranmaları gerektiğidir.

Katedral her gün sabah 6:30 ile akşam 20:45 saatleri arasında açıktır. Bununla birlikte katedrale düzenlenen turlar sabah saat 10:00’da başlamaktadır. Tur esnasında yararlanabileceğiniz iOS ya da Android uygulamalarını da 4,99 dolar karşılığında edinebilirsiniz. Ücretsiz giriş ve tur gerçekleştirilecek katedralde genel olarak bağış yapılması beklenmektedir. Önerilen bağış miktarı olarak 5 dolar düşünülebilir.

Amerika Birleşik Devletleri, tarihi itibariyle Avrupa gibi eski kıtalara kıyasla çok daha yeni bir coğrafyadır. Dolayısıyla tarihi eserler açısından da Avrupa’nın gerisinde bir konumdadır. Ancak yine de Aziz Patrick Katedrali gibi birtakım eserler, bu topraklarda tarihin en köklü izlerini ortaya koymaktadır. Aziz Patrick Katedrali turunu New York gezisinin yapılacaklar listesine ekleyen gezginler, dönemin tarihine daha yakından bakabilme imkanına sahip olacaklardır. Geçmişin izlerini her haliyle yansıtan katedral, tüm ziyaretçilerini bekliyor.

Adres: 5th Ave, New York, NY 10022, Amerika Birleşik Devletleri

Yakın Yerler: St. Thomas Kilisesi, Radio City Music Hall, New York City Center Tiyatrosu, Winter Garden Tiyatrosu, Broadway Tiyatrosu.

Yol Tarifi: Otobüs: BXM4, Q32, QM10, QM32, X64; Tren: Far Rockaway, Hudson, Port Washıngton; Metro: B, E, M. Otobüsle gidenler; Kev Gardens'tan X64'e binebilir. Başka bir yöntem Sunnyside'dan Q32'ye binmek veya MTA Subway'den BXM4'e binmektir.