Bergen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bergen-2071386_960_720.jpg
 

Bergen, Norveç'in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan oldukça sevimli bir şehirdir. 2016 yılının ilk çeyreğinin sonunda, belediyenin nüfusu 278.121 olarak belirlenmiştir. Bergen büyükşehir bölgesi ise toplamda yaklaşık 420.000 nüfusa sahiptir. Bergen, Norveç'in ikinci büyük şehridir. Belediye, Bergenshalvøyen yarımadasında 465 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri, "şehir fiyordu" olan Byfjorden'de bulunur ve şehir dağlarla çevrilidir. Bergen yedi dağın şehri olarak da bilinir. Belediye dışı dağınık yerleşmelerin çoğu adalarda bulunur. Bergen, Hordaland'ın idari merkezidir ve Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Ytrebygda, rstad ve sane'den oluşan sekiz ayrı bölgeden oluşur.

Bergen'de ticaretin 1020'lerin başında başlamış olabileceği düşünülmektedir. Geleneğe göre kent, 1070 yılında Kral Olav Kyrre tarafından kurulmuştur ve ismi Bjørgvin, "dağlar arasındaki yeşil çayır" olmuştur. Şehir, 13. yüzyılda Norveç'in başkenti olmuş ve 13. yüzyılın sonlarından itibaren Hansa Birliği'nin bir büro kenti olmuştur. 1789 yılına kadar Bergen, Kuzey Norveç ile yurtdışında ticarete aracılık etmek için kendine münhasır haklara sahiptir ve başkent Oslo'dan önce 1830'lu yıllara kadar Norveç'in en büyük şehri olmuştur. İskelelerin kalanı olan Bryggen, Dünya Mirası Listesi içerisindedir. Şehirde uzun yıllar boyunca çok sayıda yangın yaşandığı için büyük tahribatlar yaşanmıştır. Bergen Meteoroloji Okulu, Jeofizik Enstitüsü’nde 1917'de, Norveç Ekonomi Okulu 1936'da, Bergen Üniversitesi 1946'da kurularak eğitimsel kalkınma sağlanmıştır. 1831-1972 yılları arasında Bergen kendi içinde ayrı bir yerleşkeyken sonraki zamanda Hordaland ilçesinin bir parçası olmuştur.

Kent, su ürünleri yetiştiriciliği, deniz taşımacılığı, petrol endüstrisi ve denizaltı teknolojisi için uluslararası bir merkez ve yüksek öğrenim, medya, turizm ve finans için ulusal bir merkez halindedir. Bergen Limanı, yılda nüfusun iki katına çıkan bir sayı ile Bergen'e yaklaşık yarım milyon yolcu getiren ve bunun haricinde 300'ün üzerinde gemi yolculuğu çağrısı yaparak hem yük hem de yolcu taşımacılığında en yoğun olan limandır. Yolcuların neredeyse yarısı Alman veya İngiliz ziyaretçilerden oluşmaktadır. Şehrin ana futbol takımı SK Brann ve şehrin benzersiz gelenek temsili de önem arz etmektedir. Bölgede yerliler farklı Bergensk lehçesini konuşurlar. Kentte Bergen Havaalanı, Flesland, Bergen Hafif Raylı Sistem ve Bergen Hattı'nın yanı sıra, Bergen'i merkezin dışındaki dört yerleşkesine bağlayan büyük köprüler yer almaktadır.

Bergen, ılıman bir kış iklimine sahip olduğu olmasıyla iklimsel bir elverişe sahiptir. Ancak şehre yağan yağmur bazen fazla olabilmektedir. Aralık - Mart döneminde, her iki şehrin de yaklaşık 60 derece Kuzeyde olmasına rağmen, Bergen ile Oslo arasındaki sıcaklık farkı 30 dereceye kadar olabilir. Körfez Akımı, enlem derecesini göz önüne alarak denizi nispeten sıcak tutar ve dağlar şehri kuzey, kuzeydoğu ve doğudaki soğuk rüzgarlardan korur.

Bergen şehri geleneksel olarak, MS 1070 yılında Harald Hardråde'nin oğlu olan Olav Kyrre kral tarafından kurulmuştur. Bu tarih, Viking Yaşı Hastings Savaşı ile sona erdikten dört yıl sonraki bir tarihtir. Bununla birlikte, modern araştırma, bir ticaret anlaşmasının 1020'lerde veya 1030'larda zaten kurulduğunu keşfedilmiştir. Bergen, başlangıçta, temel bir merkezi idarenin kurulduğu ilk şehir olarak Norveç'in başkent işlevini üstlenmiştir. Şehrin katedralinde, 1150'lerde Norveç'te ilk kraliyet taç giyme töreni yapılmıştır. Sonrasında 13. yüzyılda da kraliyet taç giyme törenine ev sahipliği yapmaya devam etmiştir. Bergenhus Kalesi, 1240'lardan kalmıştır ve Bergen'deki limana girişini koruma görevini üstlenmiştir. Kral V. Haakon döneminde başkentin işlevleri Oslo tarafından üstlenilmiştir. 14. yüzyılın ortalarında, 13. yüzyıldan bu yana şehirde yerleşen ve sayıca önemli miktarda var olan Kuzey Alman tüccarları, Bergen'deki Bryggen'deki Hanseatic League'in dört Kontor’undan birini kurmuştur.

Bergen'den başlıca ihraç, 1100 yılı civarında başlayan kuzey Norveç kıyılarından gelen kurutulmuş morina olmuştur. Şehir, Kral Håkon Håkonsson tarafından Norveç'in kuzeyinde ticaret konusunda tekel olarak kabul edilmiştir. Stockfish, şehrin Kuzey Avrupa'nın ticaretteki en büyük merkezlerinden biri haline gelmesinin ana nedeniydi. 14. yüzyılın sonlarına doğru, Bergen Norveç'teki ticaret merkezi olmuştur. Hansa tüccarları, Orta Düşük Almancasının kullanıldığı, kendi bölgelerinde yaşıyordu ve her yaz Bergen'e doğru yola çıkan kuzey balıkçılarla ticaret yapmak için özel haklara sahipti. Bugün tüm bu tarihi özellikleri sayesinde Bergen'in eski iskele bölgesi olan Bryggen, UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Hieronymus Scholeus'un Bergen izlenimi çizimi, yaklaşık 1580'de yapılmıştır ve birçok farklı kentin resimlerini içeren bir atlasta yayınlanmıştır. 1349 yılında kara veba, Bergen'e gelen bir İngiliz gemisinin mürettebatı tarafından yanlışlıkla Norveç'e getirildi. 15. yüzyılda, şehre Zenci Kardeşler tarafından birkaç kez saldırı düzenlenerek 1429'da Kral Kalesi ve kentin çoğunu yakmayı başarmıştır. 1665 yılında şehrin limanı, Vågen Muharebesi'nin bulunduğu bölgede, İngiliz bir deniz filosunun, kentin garnizonunun desteklediği bir Hollandalı tüccar ve hazine filosuna saldırmıştır. Coğrafi ve politik özellikleriyle Bergen, pek çok saldırıyı tarihine not etmiştir.

15. ve 16. yüzyıllar boyunca Bergen, İskandinavya'nın en büyük şehirlerinden biri ve Norveç'in 1830'lara kadar en büyük şehri olarak kalmıştır. Bergen, 1789 yılına kadar Kuzey Norveç'le birlikte ticaret tekelini elinde tutmayı ve şehrinde çok sayıda tüccarı ağırlamayı başarmıştır.

Bergen, Hordaland'dan 1831'de kendi ilçesinden ayrılmıştır. 1 Ocak 1838'de belediye olarak kurulmuştur. Ancak uzun yıllar boyunca özel bir statüde tutulan Bergen, şimdi Norveç'te, Hordaland ilçesinde bir belediyedir.

Köklü tarihsel geçmişi olan Bergen, bir liman şehri olmasıyla pek çok ulusla tarih boyunca etkileşim içerisinde kalmayı başarmıştır. Bu da hem şehre hem de vatandaşlarına ciddi bir kozmopolit özellik kazandırmıştır. Bergen’in içe kapanık olmayan ekonomisi ve yüksek gelir getiren gemi ticareti faaliyeti sayesinde şehir de halk da oldukça refahlı bir düzeye sahiptir. İklimin elverişliliği ve bölge arazisinin akıllıca dağıtımıyla şehir diğer ekonomik faaliyetlere de kucak açmıştır. Özellikle borsacılık alanında oldukça gelişmiştir. Huzurlu kent yapısıyla Bergen, her yıl çok sayıda turisti sevimli evleri, fiyortları ve tarihi dokusuyla ağırlamaktadır. Dünya genelinde de pek çok faaliyete ev sahipliği yapan Bergen, Norveç’in gözde şehirlerinden biridir. Bünyesindeki dünyaca ünlü ve saygın eğitim kurumları sayesinde de, eğitimli ve aydın kesimiyle Bergen, ülke için her anlamda fayda sağlayan gelişmiş bir kenttir.


Tanıtıcı Video: