Norveç'in Ünlü Fiyortlarının Giriş Kapısı: Bergen

Bergen, Norveç’in başkent Oslo’dan sonra ikinci en büyük şehri olmasına karşın, aslında 270 bin kişilik nüfusuyla küçük ve şirin bir kuzey kasabası. Bu küçük kasaba, Norveç’i ve ülkenin güzelliklerini en kestirme yoldan öğrenmek için ülkenin vücudundan alınabilecek en güzel doku örneği.

Bergen’in turistler için popüler olmasının birkaç nedeni var. İlk olarak; Bergen, Norveç’in ünlü fiyortlarının giriş kapısı, ülkeye fiyortları görmek için gelen cruise gemileri ve turistlerin mecburi istikameti.

Ayrıca haklı bir üne sahip olan balık pazarında, balina etinden havyarın onlarca çeşidine kadar her türlü balık ve balık ürününü bulabilmek ve anında tadabilmek mümkün…

Bergen’in bir diğer çekici özelliği ise Flam ya da Oslo’dan şehre inen tren yolu. Bu tren yolu dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olmasıyla tanınıyor. Bunlara ek olarak, klasik İskandinavya mimarisine sahip binaları, iskelesi ve Folyen Tepesi’nden seyredebileceğiniz şehir manzarası Bergen’i Norveç için önemli bir turizm merkezi haline getiriyor.

ULAŞIM:

Şehre ulaşımda en etkileyici yol tren yolu olsa da şehre ayrıca havayolu, karayolu ve deniz yoluyla da ulaşmak mümkün. Bergen Uluslararası Havaalanı’na Avrupa’daki birçok şehirden direkt uçuşlar bulunuyor. Havaalanından şehre hafta içi her 15 dakikada bir, hafta sonları ise yarım saatte bir otobüs servisleri mevcut. Bu otobüsler ortalama 40 dakikada şehir merkezine ulaşıyor. Şehre ayrıca Danimarka’nın Hirtshals Limanı’ndan kalkan gemi ile de ulaşılabiliyor.

Şehir içinde hemen hemen her yer yürüme mesafesinde. Bu yüzden büyük ihtimalle, Floryen Tepesi’ne çıkarken bineceğiniz füniküler dışında başka bir araca gerek duymayacaksınız.

GÖRÜLECEK YERLER:

BERGEN TREN YOLU: Bergen seyahatine, manzarasıyla dünyaca ünlü Bergen tren yoluyla başlanabilir. Oslo ya da Flam’den bineceğiniz tren size hayatınız boyunca unutamayacağınız bir manzara vaat ediyor. Özellikle, Flam’den Bergen’e kadar uzanan tren yolu, National Geographic yazarları tarafından geçtiğimiz yıllarda dünyanın en güzel tren yolu seçildi. Flam-Bergen tren yolunu kullanmadan, Oslo’dan direkt olarak da Bergen'e gidebilirsiniz. Hangi tren yolunu seçerseniz seçin, size hayatınızda nadir görebileceğiniz güzellikte bir manzara eşlik edecek. Bu tren yolunu görmeden geri dönmeyin!

Bergen tren yolu, Kuzey Avrupa'nın en yüksek tren yolu. Oslo-Bergen hattında geçeceğiniz tren istasyonlarından Finse tren istasyonu ise Norveç’in en yüksek tren istasyonu olma özelliğine sahip. Bergen’den alacağınız bazı fiyort turlarıyla da bu tren yollarının manzarasını görmek mümkün. Norway in a Nutshell, bu tren yolunu kullanabileceğiniz turlardan biri.

FİYORTLAR: Fiyortlar, buzul döneminde buzulların aşındırarak oluşturduğu vadilerden, buzulların eriyip geri çekilmesi ve yükselen deniz suyunun bu vadileri doldurmasıyla oluşan jeolojik oluşumlardır. İki yamacı da sarp kayalıklardan oluşan bu vadiler, Norveç’in en önemli turizm kaynağı. Fiyortlar genel olarak ülkenin batı kıyısında olduğu için, Bergen Norveç’e fiyortları görmek için gelen turistler için başlangıç noktası olarak düşünülebilir. Fiyortları görmek için, şehirde bulunan tur şirketlerinden günübirlik ya da birkaç günlük fiyort turları alabilirsiniz.

En uzun fiyort Sogne fiyordu (204 metre)

“Norway in a Nutshell” bu turlar içinde turistler tarafından en çok rağbet gören turların başında geliyor. Gemi, otobüs ve tren yolculuklarından oluşan 9 saatlik bu combo turda, Norveç’in en ünlü fiyortları ile birlikte Flam ve Bergen tren yollarının meşhur manzaraları da görülerek aynı gün içerisinde Bergen’e geri dönülüyor.

Bu tur tüm yıl boyunca yapılabiliyor. En çok rağbet gören mevsim ise doğal olarak karların eridiği ve hava sıcaklığının 17-18 °C’lere kadar çıktığı yaz sezonu. Aşağıdaki linkten bu turla ilgili kısa bir videoya ulaşabilirsiniz (sağ alt köşe).

http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/norway-in-a-nutshell/#about

FLOYEN TEPESİ: Şehir merkezinden bineceğiniz Fløibanen Füniküleri ile deniz seviyesinin 320 metre üstündeki Floryen Tepesi’nden şehir manzarasını ve fiyortları seyredebilirsiniz. Floryen Tepesi’nde manzarayı seyrederken bir şeyler yiyebileceğiniz bir kafe-restoran ile hediyelik eşya dükkânı da bulunuyor. Bu tepeden aşağı yürürseniz kendinizi yine şehir merkezinde bulacaksınız. Aşağı indiğinizde karşınıza çıkacak “Balık Pazarı” mutlaka görülmeli.

BALIK PAZARI: Bu pazar, Bergen’e kadar geliyorsanız bir öğün yemek yemeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu pazarda birçok balık ve balık ürünü bulunabiliyor. Ayrıca, her tezgâhın kendine özgü şekilde hazırladığı porsiyonlardan birini seçip nefis bir öğle ya da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Birçok deniz ürününün karışımıyla yapılan balık çorbasını mutlaka deneyin.


Balina eti


Balık çorbası

Balık pazarının hemen yanı başında yer alan çiçek pazarı ve çevresinde çok miktarda hediyelik eşya mağazasına rastlayacaksınız. Bu yolu takip ederseniz kendinizi Bergen’in ünlü ahşap evleri arasında bulacaksınız.

BERGEN AHŞAP EVLERİ: Balık ticaretinin şehrin en önemli ekonomik kaynağı olduğu, Alman tüccarların ise şehrin ekonomisine hâkim olduğu yıllarda bu Alman tüccarlar tarafından iskele yakınında yapılan ahşap evler günümüzde artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu ahşap evler arasında gezerken karşınıza hem birçok hediyelik eşya mağazası hem de çok şirin kafeler çıkacak. Bu bölge rahatlıkla bir öğleden sonranızı alabilir.

EDVARD GRIEG Norveç’in en ünlü bestecisi. 22 yıl boyunca eşiyle birlikte yaşadığı ve bahçesinde birçok eserini bestelediği evi müzeye çevrilmiş. Edvard Grieg ve eşinin mezarı Troldhaugen adı verilen bu ev-müzenin içinde bulunuyor. Nordas Gölü’ne bakan bu müzeyi de görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

FANTOFT AĞAÇ KİLİSE: Norveç’in Ortaçağ’dan kalan sınırlı sayıdaki ağaç kiliselerinden birini görmek isterseniz, bunlardan bir tanesi Bergen’de Edvard Grieg Müzesi’nin yakınlarında bulunuyor. Hristiyan motiflerin yanı sıra, Ortaçağ’da Vikingler tarafından kötü ruhları kovduğuna inanılan ejderha başlarının da kullanıldığı bu ağaç kiliseler; Norveç’in mimari anlamda sahip olduğu ve dünyaya sunduğu zenginliklerinden bir tanesi.

HEDİYELİK EŞYA: İskandinavya mitolojisinin önemli bir parçası olan çirkin, yaşlı, uzun burunlu, dağlarda yaşayan, güneş ışığı görürse taşa dönüştüğüne inanılan troller hediyelik eşya mağazalarının baş aktörleri.

İskandinavyalıların ataları olan Vikingler de hediyelik eşya mağazalarının diğer önemli parçaları. Sahil boyunca uzanan onlarca mağazadan bu karakterlerle yapılmış çok çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

KISA KISA… Yılın büyük bir kısmı yağışlı geçtiği için yanınıza şemsiye almayı unutmayın, bazı otellerde resepsiyondan da ödünç alabiliyorsunuz. Yazın sıcaklık en fazla 17-18 derecelere kadar çıktığı için yanınıza kalın giyecekler almayı unutmayın. Bilhassa fiyort gezisinde oldukça üşüyebilirsiniz.

Norveç genel olarak pahalı bir ülke fakat içki ve sigara özellikle daha pahalı. Gün ışığını çok fazla görmeden geçen kış aylarının getirdiği depresyona katkıda bulunmak istemeyen devlet, ülkede içki ve sigara fiyatlarını oldukça yüksek tutmuş. Bir paket sigara ortalama 30 TL civarında…