Reina Sofia Müzesi

Reina Sofia Müzesi ya da diğer adıyla Reina Sofia Ulusal Müze ve Sanat Merkezi, Madrid’in en sık ziyaret edilen noktalarından biridir. Müze, İspanya'nın 20. yüzyıl sanatının en büyük koleksiyonunu ağırlar. Ünlü Guernica da dahil olmak üzere Pablo Picasso'nun en saygın eserlerinden birçoğunu içerir. Reina Sofia ayrıca Joan Miró, Salvador Dalí, Juan Gris ve diğerlerini içeren diğer İspanyol ustaların yanı sıra Vasily Kandinsky, Paul Klee, Francis Bacon ve daha pek çok uluslararası sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Kraliçe Sofía Sanat Merkezi, sanat Yürüyüşünde yer alan Reina Sofía, Salvador Dalí, Joan Miró ve Juan Gris'in resimlerinin yanı sıra İspanya'nın en ünlü sanat eserleri Picasso’nun Guernica’sının eserlerinin sergilendiği bir müzedir.  1990'da açılan burası, Madrid’in İspanyol çağdaş sanat müzesi ve mükemmelliğidir. 22.400'den fazla eserden oluşan koleksiyonu, 20. yüzyılın çoğunu kapsıyor ve 20. Yüzyılın yıkımı başlıklı üç bölüme ayrılıyor. Ütopya ve Çatışma (1900-1945), Savaş Bitti mi? Bölünmüş Bir Dünyada Sanat (1945-1968) ve İsyandan Postmoderniteye (1962-1982).

Oda 206'da müzenin en dikkat çekici noktalarından birini bulacaksınız: Picasso’nun başyapıtı Guernica. İspanya Cumhuriyet Hükümeti tarafından 1937'deki Paris Uluslararası Fuarında Paris'te sergilenen duvar resmi, Nisan 1937'de eski Bask şehri Gernika'nın bombalandığını gösteriyor ve savaşın dehşetinin kalıcı bir görüntüsü haline gelmiştir.

19. ve 20. yüzyıllar arasındaki modernlik ve gelenek arasındaki kavşak, Hermenegildo Anglada Camarasa, José Gutiérrez Solana ve Medardo Rosso'nun eserleri ile kusursuz bir şekilde temsil edilmektedir. Müzenin daimi koleksiyonunda, Georges Braque, Fernand Léger, Sonia Delaunay ve Francis Picabia'nın yanı sıra müze koleksiyonunun bir parçası olarak Avrupa avangart hareketlerini destekleyen sanatçılar Julio González, Pablo Gargallo ve Juan Gris'in eserleri de yer alıyor.

II. Dünya Savaşı, müzenin ikinci bölümünün açıkladığı gibi, sanat sahnesinin ilk avangartlarına son verdi. Yaratıcılar daha şifreli ve varoluşsal söylemlere yöneldiler. Bu bağlam, İspanya'da biçimsel olmayan dili yayan El paso veya Equipo 57 gibi gruplara yol açtı. O dönemlerde ortaya çıkan sanatçılardan bazıları, Antoni Tàpies, Jorge Oteiza ve Esteban Vicente gibi büyük uluslararası beğeni topladı. Bu dönem Avrupa panoraması bağlamında daha iyi anlaşılabilir, bu yüzden müze Francis Bacon, Jean Dubuffet, Lucio Fontana, Henry Moore ve Yves Klein gibi sanatçıların eserlerini de sergiliyor. Koleksiyonun bu bölümünde Lettrism ve Brezilya'da somutlaşma örnekleri yer alıyor.

1970'lerden bu yana, çağdaş sanat birçok yönden evirildi. Günümüz konuları, formları ve kaynakları sanatın doğasını sorguluyor. Eleştirmenler, sanatçılar ve izleyiciler kendilerini müzede sergilenen eserlerin çoğunu düşündükleri için “Sanat nedir?” Diye sorarlar. Müzenin kalıcı koleksiyonunun üçüncü kısmı cinsiyet, yeraltı kültürü, kitle kültürü veya küreselleşme gibi konulara da yansıyor. Zaj grubu, Hélio Oiticica, Luis Gordillo, Sol LeWitt, Dan Flavin, Gerhard Richter, Pistoletto ve Marcel Broodthaers, ziyaretçilerin müze gezisinin bu son bölümünde karşılaşacakları temsilci yazarlardan bazılarıdır.

Fundación Telefónica'nın sahibi olduğu kübist koleksiyonu 2018 Kasım'ından itibaren Reina Sofia Müzesi'nde sergilenecek. Bu sergi, merkezî kübizm yıllarını ve sonraki on yıllarını inceler. Juan Gris, Maria Blanchard, Louis Marcoussis, André Lhote, Gleizes, Metzinger, Barradas, Manuel Ángeles Ortiz, Vicente Huidobro veya Torres-García adlı sanatçıların 1912-1933 yılları arasında yarattığı 70'e yakın eser bulunmaktadır. Bu sanatsal hareketin yorumlanması, karmaşıklığını vurgulaması yönünden ilgi çekicidir.

Reina Sofia Müzesi, Francisco Sabatini tarafından yaptırılan Eski Madrid Genel Hastanesi'nde yer almaktadır. 2000'li yılların başlarında Fransız mimar Jean Nouvel, eski yapıya bitişik olan çinko ve alüminyumdan yapılmış dev kırmızı bir binada bir dinleme salonu, bir kütüphane ve yeni galeriler kurdu. Reina Sofía'nın ayrıca iki sergi merkezi daha var: El Retiro Parkı'ndaki Velázquez ve Cam sarayları. Bu mekânlar için özel olarak tasarlanan geçici sergilere ve sanatsal enstalasyonlara ev sahipliği yapıyorlar.

 

Online olarak önceden bilet satın almak, kuyrukları yenmenin bir yolun olmasının yanı sıra indirimli bir giriş imkânı da sunar. Ücretsiz giriş dönemleri süresince bilet bürosunda bir bilet almak zorunludur. Picasso'nun Guernica eserinin bulunduğu odada ve onun bitişiğindeki diğer odaların haricinde fotoğraf çekimine izin verilir.

Giriş Ücreti:

  • Genel giriş Koleksiyona giriş ve geçici sergiler 10 €
  • Salı hariç, pazartesiden cumartesiye 07:00 - 21:00 ve pazar günleri ile resmi tatil günleri arasında 13:30 - 19:00 saatleri arasında müze koleksiyonuna gelen tüm ziyaretçiler için ücretsiz
  • Paseo del Arte - Sanat Yürüyüşü Geçidi (El Prado Müzesi, Thyssen - Bornemisza Müzesi ve Reina Sofía Müzesi): 30,40 €
  • Devlet Müzeleri'ne yıllık geçiş: 36.06 €

Adres: CalleSanta Isabel, 5228012

Ziyaret (Açılış-Kapanış) gün ve saatleri:

  • Pzt-Çar-Per-Cuma-Cmt 10: 00-9: 00
  • Paz 1: 30-7: 00 Yalnızca Koleksiyon 1 ve geçici bir sergi açıktır( Müzenin geri kalanı kapalı)
  • Resmi tatil günleri kapalı

Websitesi:http://www.museoreinasofia.es/